Jak vybrat podsedlovou brašnu pro bikepacking

Pro základní orientaci v problematice výběru podsedlové brašny vám pomůže tento text. Pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín. 

Na prodej vybavení pro bikepacking se specializujeme a najdete u nás nabídku nejlepších značek na trhu jako je Apidura, Restrap, nebo Sea to Summit. V naší prodejně je možné si brašny vyzkoušet přímo na rámu vašeho kola. U e-shopových objednávek máte u nás 60dní na vrácení, takže si brašnu můžete vyzkoušet doma.

Co to je beznosičová podsedlová brašna 

Beznosičová brašna je speciální druh brašny navržený pro cyklistiku a bikepacking, který se připevňuje přímo na rám kola, místo na tradiční nosiče. 

Beznosičové brašny jsou vyrobeny z lehkých a odolných materiálů, které zajišťují ochranu před povětrnostními podmínkami a mechanickým poškozením.  

Narozdíl od brašen na nosič jsou velmi lehké a kompaktní. V současnosti jsou proto mnohem oblíbenější než klasické řešení na nosič, které pro změnu preferují cyklisté, kteří potřebují převážet buď věci po městě, nebo potřebují na kolo dostat co nejvíce nákladu.

Typy beznosičových podsedlových brašen na bikepacking

V zásadě existují dvě technická řešení brašen

a/ Jednodílné podsedlové brašny - brašna je tvořena jen jedním dílem, řešení je kompaktnější a lehčí, ale brašnu je potřeba na zastávce na přespání buď celou sundat, nebo jí otevřít a vše z ní vyjmout.

b/ Dvoudílné podsedlové brašny -  základem pro uložení věcí je nepromokavý drybag, který je samostatný a zcela odnímatelný od upínacích popruhů brašny. Brašna se pak upíná do popruhů (nebo textilní upínací části), které mohou zůstat stabilně upevněné na kole. Celé to ulehčuje manipulaci na zastávkách a při noclehu. Jednoduše odepnete, či připnete brašnu, kdykoliv potřebujete.

 BRAŠNY

Faktory při výběru podsedlové brašny 

Při výběru dejte zejména pozor na následující: 

  1. Správná velikost: Podsedlová brašna by měla mít dostatečnou kapacitu pro uložení všech věcí, které budete potřebovat během výpravy. Přemýšlejte o tom, jak dlouho plánujete být mimo civilizaci a jaké vybavení budete potřebovat. Existují různé velikosti brašen, takže si vyberte takovou, která vyhovuje vašim potřebám. Velikosti se pohybují od několika litrů úložného prostoru až do zhruba 17 litrů objemu nákladu. Většina brašen je řešena tak, že otevírací zadní část je do určité míry zarolovatelná a jde tak podle potřeby zmenšit objem brašny.
  2. Dostatečný prostor mezi brašnou a zadním kolem: Zejména u rámů menších velikostí je třeba se vyvarovat situace, kdy se při jízdě podsedlová brašna dostává do kontaktu se zadním kolem. Je potřeba si to pořádně vyzkoušet při nákupu. Počítejte při výběru s tím, že při pohybu při přejezdech nerovností dochází k pohybu brašny a ta se tak může dostat do kontaktu se zadním pláštěm. V klidovém stavu je proto potřeba mít mezi pláštěm a brašnou několikacentimetrovou mezeru, která pak vytváří rezervu pro tyto situace.
  3. Materiál a odolnost: Podsedlová brašna bude vystavena různým povětrnostním podmínkám a mechanickému namáhání. Zkontrolujte, z jakého materiálu je brašna vyrobena a zda je odolná vůči prachu, vlhkosti a poškrábání. Voděodolný materiál je výhodou, protože chrání vaše věci před deštěm a vlhkostí. Dvojnásob to platí pro vícedenní výpravy. Pokud už jste investovali do levnější brašny, která není nepromokavá, dá se to řešit samostatným drybagem z naší nabídky (například od Sea to Summit). Samostatný drybag se může hodit i v situaci, kdy naopak potřebujete do brašny odložit něco mokrého a nechcete, aby se vlhkost dostala k dalším věcem v brašně.
  4. Montážní systém: Podsedlová brašna by měla mít spolehlivý a snadno použitelný montážní systém, který ji pevně upevní pod sedlem a ližinám sedla. Existují různé typy montážních systémů. Většinou jde o kombinace suchých zipů a popruhů s přezkami. Zkontrolujte, zda je systém kompatibilní se sedlem na vašem kole a zda je snadno ovladatelný. Vždycky je lepší investovat do brašen renomovaných značek specializujících se na bikepacking, které mají za sebou dlouholeté zkušenosti a dobře vyřešený způsob upevnění. Ušetříte si tak spoustu potíží na cestě.
  5. Stabilita a ochrana: Podsedlová brašna by měla být stabilní během jízdy, aby nedocházelo k nadměrnému pohybu nebo otřesům. Tento bod víceméně navazuje na kvalitu upevňovacího montážního systému, který by měl brašnu pevně držet na místě. 
  6. Přístupnost: Je důležité, aby byla podsedlová brašna snadno přístupná, abyste se snadno dostali k vašemu vybavení v brašně. Existují různé systémy s různou mírou uživatelské přístupnosti. Dvoudílné brašny umožňují na tábořišti nebo místě noclehu snadno odepnout celý náklad a usnadňují tak manipulaci. Pokud potřebujete do brašny i na kratších zastávkách, balte tak, aby potřebné věci byly v zadní části brašny a měli jste k nim snadný přístup po otevření brašny.
  7. Bezpečnost: Pokud se budete pohybovat po silnicích i za snížené viditelnosti nebo v noci, je vhodné volit brašnu vybavenou reflexními materiály z boční a zadní strany. Projíždějící vozidla vás lépe uvidí. Plusem při výběru je i to, pokud má brašna na zadní straně očka, která umožňují upevnit zadní blikačku.

 PODSEDLOVÉ BRAŠNY

Na co dát pozor při používání

Při jízdě sledujte, zda se vám brašna díky špatnému upevnění a/nebo pod tíhou nákladu nedostává do kontaktu se zadním kolem, či se při jízdě nerozpohybovává směrem do stran. Při přestávkách v jízdě je dobré občas zkontrolovat, jak brašna dobře sedí a případně vše dotáhnout a upravit podle potřeby. Existují i speciální stabilizátory, které se upevní k sedlu a ty stranově drží brašnu ve správné poloze. Příkladem je například stabilizátor od značky Woho, který zároveň umožňuje na každé straně brašny namontovat košík na láhev a vézt tak další 2 bidony s pitím.

Oběma problémům lze také předejít správným rozložením váhy v brašně. V přední části podsedlové brašny upevněné u sedlovky by měly být naložené těžší věci a směrem do zadní části naopak lehčí náklad.

Podsedlová brašna a teleskopická sedlovka    

Pozor také, pokud máte kolo vybavené teleskopickou sedlovkou. Teleskopická sedlovka sice nevylučuje použití podsedlové brašny, jen si je potřeba teleskopickou sedlovku dovybavit speciálním adaptérem. Ten se montuje na kluznou část teleskopické sedlovky a nabízí ho hned několik firem z naší nabídky, například firma Apidura.

Další výbava brašny

Praktické je, pokud je brašna vybavena i integrovaným gumicukem, různými oky, či popruhy na přezky. Usnadňuje to rychlé upevnění věcí k brašně, ať už je to obuv na přezutí, nebo třeba bunda proti dešti, kterou si pří jízdě sundáte. Vzácněji lze narazit i na různé kapsičky na zip nebo vnitřní členění úložného prostoru brašny.


Pokud si nejste jisti správným výběrem podsedlové brašny, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši odborní prodejci pomohou a poradí. Na e-shopu můžete využívat naší garance vrácení zboží do 60dnů. Pokud vám brašna nebude po doručení vyhovovat, nebo pasovat na rám kola, jednoduše nám ji vrátíte.

 

 

 

 

Články

12.05.2021

Bikepacking Guide - Víkendový bikepacking

Prodloužený víkend ve dvou. První z našich 3 typových průvodců. Jak se vybavit a sbalit na bikepackingový výjezd o…

12.05.2021

Guide - Expediční Bikepacking

Třetí z našich typových průvodců se věnuje několikadenní jízdě v sedle. Na kole si vezete vše od každodenních cyklo-nutnostní…

14.06.2021

Jak balí Míša na alpský přejezd

Bikepacking v dámském pojetí. Michaela jezdí snad nejraději sama a na svůj gravelový Trek nabalí i na týdenní adventure…

26.04.2021

Průvodce Bikepackingem

Vítáme vás v sekci věnované nejen gravelovým nadšencům, ale především veškerého cestování na kole. Bike-packing je podle nás…