Jak vybrat brašnu na řídítka

Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistických brašen na řidítka vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín.

Cyklistické brašny na řídítka můžeme rozdělit do čtyř hlavních kategorií:

- Rolovací brašny na řídítka 
- Dvoudílné rolovací brašny na řídítka (vak + popruhy)
- Brašny na řídítka s horním přístupem
- Snack Bagy na svačinu, potravinové doplňky či bidon

V naší prodejně se na tyto sortiment specializujeme a máme skladem brašny od nejlepších značek na trhu jako je RestrapApidura či Rapha. Další vhodné modely najdete v oddělení brašny na řídítka.

a/ Rolovací brašny na řídítka

Tyto brašny jsou v současnosti asi nejpopulárnější. Představit si je můžete tak, že jde o textilní válec, který je možné naplnit nákladem z obou stran. Zarolováním pak upravíte šířku brašny podle řídítek a nákladu a uzavřete. Materiál je zpravidla nepromokavý, věci jsou tak v brašně dobře chráněny. Brašna se pak upevní na řídítka pásky, které jsou na ní umístěny napevno. Pro upevnění není potřeba žádný nosič, proto jsou tyto brašny zařazovány mezi beznosičové. Občas má tato brašna na sobě další oka pro upevnění další doplňující menší brašničky, nebo gumicuky pro převoz třeba cyklistické bundy. 

Výhody 
+ jednoduchá a přitom praktická konstrukce; 
+ nízká váha;
+ široký výběr na trhu.

Nevýhody 
- pokud si potřebujete z brašnu něco vzít, je jí nutné často zcela sundat z rámu kola;
- obtížnější manipulace.

b/ Dvoudílné rolovací brašny na řídítka (vak + popruhy)

Tyto brašny jsou hodně podobné předchozí kategorii brašen. Také u nich je základem  nepromokavý drybag, který je ale samostatný a zcela odnímatelný od upínacích popruhů. Brašna se pak upíná do popruhů (nebo textilní upínací části), které mohou zůstat stabilně upevněné na kole. Celé to ulehčuje manipulaci na zastávkách a při noclehu. Jednoduše odepnete, či připnete brašnu, kdykoliv potřebujete. Vše bez složitého manipulování s upínacím mechanismem na rámu kola. 

Výhody 
+ manipulace, snazší a rychlejší upnutí i sejmutí brašny z kola.

Nevýhody 
- vyšší váha.

c/ Brašny na řídítka s horním přístupem

Tyto cyklistické brašny jsou oblíbené hlavně u cykloturistů a jde o nejstarší kategorii brašen na trhu.

Nejčastěji jsou v nabídce s upevněním na přední nosič a/nebo jsou vyrobené s pevnou konstrukcí a nacvakávacím click-on systémem.Zavírání není rolovací, ale brašna má na sobě klopu s horním otevíráním. Tvar proto většinou není válcovitý, ale hranatý. Brašny tohoto typu mají také často polstrovaní pro převoz fotoaparátu nebo kamery. Uvnitř občas také najdete samostatné kapsy, či organizéry pro lepší rozdělení věcí v brašně.

Vrchní rovná část brašny bývá někdy využívána jako mapník pro umístění mapy.

Výhody
+ do brašny se lehce dostanete bez jejího sundavání z kola; 
+ většinou snadné upnutí/odepnutí díky click-on systému;
+ často polstrování pro ochranu elektroniky a dalšího nákladu;

Nevýhody
- nejvyšší váha ze všech kategorií brašen na řídítka;
- i přes velikost brašny má díky polstrování často menší objem pro náklad.

d/ Snack Bagy na svačinu, potravinové doplňky či bidon

Specifická kategorie brašen, které jde někdy upevnit nejenom na řídítka, ale i na rám nebo přední vidlici kola. 

Slouží k uložení potravinových doplňků, jako jsou tyčinky, oříšky nebo bidonu. Díky své pozici je do nich možný přístup i za jízdy a jde se tak občerstvovat bez toho, že by cyklista musel zastavit. Nezbytnost pro dlouhé vytrvalostní jízdy na kole.

Na co se dále zaměřit při výběru

Velikost a kapacita
Když hledáte cyklistickou brašnu na řídítka, je důležité zvážit její velikost a kapacitu. Velká brašna může být užitečná pro delší výlety nebo při přepravě větších předmětů, ale zároveň může být nepraktická, pokud je zbytečně velká a naopak. Mnoho cyklistů tak mívá brašny dvě. Jednu brašnu na kratší maximálně jednodenní výlety (máme je v kategorii malé cyklobrašničky) a druhou větší pro bikepacking s přespáváním a několikadenní jízdou (ty najdete v sekci cyklistické brašny na řídítka). 

Váha
Lehčí brašna je vždy plus, ale ne vždy je to možné s ohledem na vaše další požadavky. Volte proto rozumný kompromis. Nízká váha nesmí nikdy být na úkor kvality provedení a materiálu.

Materiál a odolnost
Dalším faktorem, který byste měli zvážit, je materiál a odolnost brašny. Brašna by měla být vyrobena z odolného materiálu, který chrání obsah před vlhkostí, prachem a poškozením. Pokud plánujete převážet například fotoaparát nebo kameru, může se hodit i například dodatečné polstrování na ochranu věcí uvnitř.

Připevnění a snadnost použití
Připevnění brašny na řídítka by mělo být jednoduché a rychlé, aby bylo možné ji snadno připevnit a odejmout. Některé brašny mají suchý zip nebo podobný systém uzavírání, který ztěžuje přístup k věcem uvnitř. To je potřeba promyslet a volit podle toho vhodnou brašnu. 

Příslušenství
Některé brašny jsou vybaveny dalšími funkcemi, jako jsou reflexní prvky, mapník, kapsy na mobilní telefon nebo sluneční brýle a další. Některé brašny mají na sobě oka, upínací gumicuky pro připevnění další menší brašny, nebo třeba oblečení. Zvažte, zda jsou tyto věci pro vás důležité. .

Kvalita provedení
Volte vždy kvalitní provedení, nevybírejte jen podle nízké ceny. Nikdo nechce, aby se mu cyklistická brašna na výletě roztrhla ve švu, nebo v ní věci promokly. U nás jsme se proto snažili zahrnout do nabídky brašny nejlepších značek na trhu, které se na tento sortiment specializují jako jsou brašny Apidura nebo Restrap

Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistické brašny na řídítka, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši odborní prodejci pomohou a poradí. Na e-shopu můžete využívat naší garance vrácení zboží do 60dnů. Pokud vám brašna nebude po doručení vyhovovat, jednoduše nám ji vrátíte.

 

 

 

 

Články

12.05.2021

Bikepacking Guide - Víkendový bikepacking

Prodloužený víkend ve dvou. První z našich 3 typových průvodců. Jak se vybavit a sbalit na bikepackingový výjezd o…

12.05.2021

Guide - Expediční Bikepacking

Třetí z našich typových průvodců se věnuje několikadenní jízdě v sedle. Na kole si vezete vše od každodenních cyklo-nutnostní…

14.06.2021

Jak balí Míša na alpský přejezd

Bikepacking v dámském pojetí. Michaela jezdí snad nejraději sama a na svůj gravelový Trek nabalí i na týdenní adventure…

26.04.2021

Průvodce Bikepackingem

Vítáme vás v sekci věnované nejen gravelovým nadšencům, ale především veškerého cestování na kole. Bike-packing je podle nás…