Skladování a převoz kola

Správné skladování a zacházení při převozu prodlouží životnost kola, zabrání poškození některých komponent a v neposlední řadě zabrání znečištění interiéru domácnosti či dopravního prostředku.

Skladování

Kolo skladujte na suchém místě, kde není vystaveno přímému slunečnímu záření a kde nedocházím k extrémním výkyvům teplot. Ideální je zavěsit kolo do speciálního nosiče kol, u nějž, na rozdíl od prostého opření o stěnu, nehrozí pád, pokud o kolo nechtěně zavadíte. Při pádu může dojít jak k poškození či odření kola či některých jeho částí, tak k poškození vybavení interiéru. Kolo ve vhodně umístěném nosiči rovněž zabírá méně místa.

Přeprava autem

Pro přepravu kola na delší vzdálenosti autem existují dvě základní možnosti – přeprava uvnitř vozu a přeprava vně vozu s pomocí speciálního nosiče kol.

Přeprava uvnitř vozu

Pro přepravu uvnitř vozu je vhodné kolo i interiér chránit před poškozením, odřením či znečištěním, které riskujeme vždy, když kolo převážíme jen tak, nezabalené. Minimální ochranu přepravovaného kola tak představuje jeho vhodné umístění, například tak, aby nespočívalo celou vahou na ramínku přehazovačky, při přepravě více kol by neměly pedály jednoho kola zasahovat do zapletených kol druhého apod. Je vhodné kolo podložit či více kol od sebe oddělit alespoň kusy kartonu.

Kolo či kola je rovněž nutné dobře připevnit, aby nehrozil jejich nežádoucí pohyb způsobený změnou směru či rychlosti vozu. Pokud sundáváte přední kolo (případně i zadní) kolo, nezapomeňte zajistit čelisti hydraulických kotoučových brzd proti nechtěnému secvaknutí vložením plastové vložky, kterou jste obdrželi při nákupu kola či brzd.  

Přeprava v kartonové krabici

Poměrně účinným, byť stále levným a jednoduchým způsobem ochrany kola při přepravě je jeho zabalení do krabice, v níž kola odesílají výrobci. Tuto krabici vám na požádání rádi věnujeme u nás na prodejně. Tento způsob lze použít i jako nejzákladnější zabalení kola pro přepravu letadlem. Stačí sundat přední i zadní kolo, povolit řídítka a stočit je do směru podélné osy kola.  

Cestovní obaly

Chcete-li vašemu kolu – a koneckonců i sobě samým - dopřát při přepravě větší komfort, můžete si pořídit některý ze speciálních přepravní obalů. Pro kratší cesty možná postačí textilní obaly, které kryjí jen nejzranitelnější části kola – například speciální návlek, kterým kryje přehazovačku, převodník a řetěz, nebo jeho variaci, která pojme i celé zadní kolo.

Pokud při přepravě snímáte zapletená kola, je možné na ně zakoupit obaly, do nichž je samostatně uložíte. Toto řešení je velice vhodné, protože dobře chrání výplet kol, do nějž se během přepravy často něco zachytí a při následné manipulaci pak snadno dojde k poškození výpletu. Tento obal rovněž chrání pláště a pneumatiky nejen před mechanickým poškozením, ale také před slunečním zářením. Jednodušší varianta tohoto obalu kryje právě jen pláště. Jejím přínosem je také ochrana interiéru automobilu před znečištěním od špinavého pláště.

Další možností je textilní obal, do nějž naskládáte rozložené celé kolo (sofistikovanější obdoba kartonové krabice), nebo kolo nerozložené. Kvalitní vaky bývají kvůli lepší ochraně kola vypolstrované a mají pogumovanou a tedy nepromokavou spodní část kvůli zvýšení trvanlivosti vaku i kvůli ochraně kola před vodou a vlhkostí, například v případě, že potřebujete při nakládání postavit vak venku na mokrou zem.

Pro dražší kola a jejich přepravu na delší vzdálenosti se vyplatí pořídit vak s integrovaným kovovým rámem, který dokáže kolo ochránit před nárazy a zároveň ho drží ve stabilizované poloze.

Vrcholem přepravních obalů pak jsou pevné kufry, které nabízejí dokonalou ochranu kola, možnost jejich připevnění uvnitř pomocí stahovacích pásků, dovolují kolo uzamknout a jsou vybaveny kolečky pro snazší přepravu do a z auta či letadla.

Přeprava kola vně auta

Pro přepravu kola či kol vně auta se používají speciální nosiče, které lze rozdělit do tří základních kategorií – nosiče na střechu, nosiče na tažné zařízení a nosiče na zadní dveře.   

Nosiče na střechu

Výhodou nosičů na střechu je nízká (oproti ostatním variantám) pořizovací cena střešního nosiče. Je ovšem nutno počítat s tím, že k jejich instalaci je třeba mít na střeše příčníky, pokud je musíte teprve pořizovat, počáteční investice stoupá a tato výhoda střešního nosiče tedy prakticky zaniká.

Nevýhodou je také skutečnost, že takto umístěná kola významně zvedají spotřebu benzínu. Rovněž je poměrně náročné a nepohodlné kola na střechu umístit a připevnit.

Nosiče na páté dveře

Nosiče na zadní (páté) dveře lze samozřejmě použít pouze u vozů typu combi a hatchback. Jsou dražší než nosiče na střechu, obtížně se instalují. Snadno přitom páté dveře poškrábete a systém není příliš šetrný ani k uchycení dveří. Tento způsob přepravy kol rovněž výrazně ztěžuje možnost přístupu do kufru.  

Nosiče na tažné zařízení

Nejpohodlnější a zároveň nejdražší varianta, pro jejíž použití musí být auto vybaveno tažným zařízením. Kola není třeba nikam zvedat, spotřeba benzínu se při jízdě významně nezvedá a pro přístup do kufru se dá nosič jednoduše odklopit.

Návleky proti nečistotám

Také při přepravu vně auta lze kolo chránit proti nečistotám, prachu a hmyzu pomocí speciálních textilních návleků, které se umístí dopředu v podobě trojúhelníku, napnutého mezi řídítka a přední kolo. Tuto ochranu bicyklu doporučujeme hlavně pro přepravu kola na střeše auta.