Jak vybrat cyklistický batoh

Jistě nás všechny láká romantická představa cyklisty, který si jen tak nalehko, v tričku či dresu, brázdí silnici či lesní cestu. Ale ať chcete nebo ne, na kolo s sebou vždycky potřebujete pár věcí a ty je třeba někam uložit. A pokud si nemůžete dovolit luxus doprovodného vozu,  bude tento logistický problém muset vyřešit cyklistický batoh.
 
Jak jej správně vybrat, aby vás co nejméně omezoval v cyklistickém rozletu a přitom co nejlépe plnil funkci svého určení?

 
Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistikého batohu vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín.

Video jak vybrat cyklistický batoh

Dostatečný objem cyklistického batohu

V první řadě je třeba si rozmyslet, jaký objem batohu budete potřebovat. To samozřejmě závisí na délce vašich vyjížděk. Na intenzivní dvouhodinový trénink, kdy potřebujete hlavně vodu a základní nářadíčko, vám stačí menší batoh, než na celodenní vyjížďku do lesů, kde se navíc neobejdete bez svačiny, náhradní duše, oblečení apod.

Batohy na kolo a jejich velikost

Kromě objemu batohu sledujte také výšku batohu, která rozhoduje o tom, zda vám batoh dobře padne na záda. Pokud jste menší postavy, určitě si vyberete nižší batoh, než dvoumetrový habán. Také dámy a děti ocení varianty určené speciálně pro ně. Dámské batohy jsou nižší batohy a užší v ramenou, dětské  modely jsou samozřejmě celkově menší. 

Batohy na kolo pomáhají se zajištěním pitného režimu

Jednou z nejdůležitějších věcí, bez níž se neobejde žádný cyklista, je zásoba tekutiny pro dostatečné hydratování organismu. Pokud hodláte tekutinu přepravovat v batohu, počítejte již předem s  místem, které zabere. Do batohů se vyrábí speciální pitné vaky s objemem až 3litry. Rovněž se rozhodněte, zda upřednostníte batoh s vestavěným vodním rezervoárem (více o těchto batozích naleznete v článku jak vybrat camelbak), nebo zda budete rezervoár dokupovat zvlášť, popřípadě do batohu vložíte klasickou cyklistickou láhev. Při užívání vodního rezervoáru je určitě lepší, když má batoh speciální otvor pro vyvedení hadičky, jinak musíte jezdit s pootevřeným zipem.

Cyklobatohy mají tvar uzpůsobený na cyklistiku

Nezapomeňte, že cyklistické batohy jsou již svou konstrukcí a tvarem předurčeny k pohodlnému používání v sedle kola. Zádová část batohu je konstrukčně prohnuta tak, aby její tvar odpovídal pozici jezdce s ohnutými zády. Proto je dobré na kolo používat speciální cyklistický batoh a nikoliv například batoh outdoorový.

Aby se nepotila záda

Velice důležitý je také způsob řešení zádové části batohu s ohledem na zachování odvětrání vašich zad. Při fyzické aktivitě se totiž záda zakrytá batohem silně potí. Proto výrobci batohů vymýšlejí různé systémy provedení zádové části, tak, aby se k zádům dostal vzduch a pocení se tak co nejvíce omezilo.
 
Výborné odvětrání nabízí renomovaný německý výrobce batohů Vaude pod názvem Aeroflex. Batohy s tímto systémem přiléhají na záda pouze prodyšnou síťkou napnutou na lehkém ocelovém rámu. Díky rámu je mezi síťkou a tělem batohu vždycky prostor, kterým může volně proudit vzduch, což je asi nejlepší řešení problému s pocením zad.
 
Firma Camelbak řeší problém odvětrání systémy N.V.I.S. a Air Director. Podobné cesty volí i další výrobci, jako je Dakine nebo Fox.

Nastavitelné ramenní popruhy

Velmi důležitým atributem kvalitního cyklistického batohu jsou nastavitelné ramenní popruhy, které umožňují fixaci na zádech ve správné poloze. Všimněte si také, zda jsou popruhy polstrované a odvětrané, a zda jsou vybaveny hrudním (a v případě většího batohu také bedernímpásem, které umožňují přesně vyladit polohu batohu a odlehčit tak vašim zádům. Hrudní pás se také postará, aby při jízdě v terénu vám batoh nikam nesjížděl a nepohyboval se na zádech.
 
Batoh se při správném nastavení popruhů na zádech nehýbe a nemění tak vaše těžiště, takže i v náročných pasážích dovoluje zachovat rovnováhu.

Cyklistické batohy a jejich vybavenost

Cyklistický batoh může být vybaven celou řadou drobností, které ovšem významně zvýšují pohodlí při jeho užívání. Jedná se například o speciální polstrovanou kapsu na cyklistické brýle, která vaší optiku ochrání nejen před mechanickým poškozením, ale – pokud ji budete důsledně používat pouze na brýle - také před zašpiněním. Některé batohy jsou rovněž vybaveny organizérem na uložení cyklistického nářadí a dalších drobností. Jedná se o systém kapes a kapsiček, s nímž se vám nestane, že dlouhé minuty nemůžete v útrobách zavazadla najít montpáky nebo lepení a musíte kvůli tomu vysypat celý obsah batohu na zem. Podobnou službu vám udělá speciální háček či šňůrka na připevnění klíčů. V případě nepříznivého počasí využijete i pláštěnku, která bývá srolována a připevněna uvnitř speciální kapsičky vně batohu a lze ji kdykoliv rozvinout a batoh i s obsahem ochránit před lijákem. Příjemná je i možnost uchycení cyklistické helmy vně batohu, ať už pomocí popruhů, nebo zvláštní polootevřené kapsy.

Cyklobatohy a bezpečnost

Velkým plusem je vybavení batohu reflexními prvky, nebo úchytkami pro zavěšení blikačky. Batoh máte při jízdě na zádech a odrazové prvky nebo blikačka jsou na batohu velmi dobře vidět i z velké dálky.