Jak vybrat cyklistické rukavice

Cyklistické rukavice by neměly chybět ve výbavě žádného cyklisty, ať už jezdí na trekingovém, horském, nebo silničním kole. Při cyklistice plní hned několik funkcí:
 
- zabraňují klouzání rukou při úchopu řídítek, 
- chrání dlaň proti odření při případném pádu,
- jsou prevencí proti otlakům rukou,
- v chladnějším počasí chrání před prochladnutím.
 
 Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistických rukavic vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín. Všechny modely rukavicí v nabídce najdete v oddělení cyklistické rukavice.

Video jak vybrat cyklistické rukavice

Krátké vs. dlouhé cyklo rukavice

Výběr rukavic s dlouhými či krátkými prsty je čistě subjektivní záležitostí, jde čistě o to, co vám lépe vyhovuje. Dlouhé cyklo rukavice samozřejmě chrání v případě pádu i prsty, ale obvykle je stejně nejvíce postiženým místem dlaň. S dlouhými rukavicemi se ovšem lépe manipuluje a snáze se nasazují. Krátké cyklo rukavice někdy mívají v oblasti prstů poutka, s jejichž pomocí se lépe sundavají.Prohlížet krátké cyklistické rukavice nebo dlouhé cyklistické rukavice na e-shopu.

Zateplené vs. prodyšné cyklistické rukavice

Rukavice na kolo se samozřejmě liší podle toho, zda jsou určeny na léto, nebo na chladnější období roku. V létě je třeba, aby rukavice byly co nejvíce prodyšné – zejména na své svrchní části - a ruce v nich tak větraly a méně se potily. Pro ježdění na začátku jara, na konci podzimu, nebo dokonce v zimě musí být rukavice naopak co nejvíce zateplené, neboť ruce na řídítkách jsou vystaveny větru, navíc se při jízdě prakticky nehýbají a jako periferní část těla s horším prokrvováním mají tendenci rychle promrzat.Vhodné modely do chladnějšího počasí najdete v sekci zimní cyklistické rukavice.

Dámské a dětské modely

Dětské cyklistické rukaviceRukavice na kolo se samozřejmě nabízí i v provedeních speciálně pro děti a ženy. Dětské cyklistické rukavice plní zejména ochrannou funkci. Děti častěji z kola padají a rukavice jim poskytnou potřebnou ochranu proti odření dlaně.  Prohlížejte v oddělení dětské cyklistické rukavice.

Dámské rukavice kromě menších velikostí potřebných pro drobnější dlaně cyklistek nabízí i atraktivní dámský design a často i větší vyměkčení pomocí gelových nebo pěnových výstelek. Podívat se na ně můžete v oddělení dámské cyklistické rukavice.

Gelové rukavice – výstelky pro více pohodlí

Dobře si všimněte, jak je provedena dlaň cyklistických rukavic a zda a do jaké míry je vystlána proti otlakům. Některé rukavice mají výstelku gelovou, jiné pouze pěnovou, výstelky se liší také svou tloušťkou. Čím je výstelka tlustší, tím jsou rukavice pohodlnější, ovšem za cenu snížení citlivosti a jistoty úchopu.  Tu naopak zvyšují silikonové proužky na dlani, které výborně brání klouzání rukavic po řídítkách. Gelové výstelky jsou oblíbené zejména mezi rekreačními cyklisty a pokud na kole netrávíte každý den, opravdu vám zvýší komfort. 

Cyklistické rukavice a Body Geometry technologie  

Důležité je také umístění výstelky na rukavici. V tomto ohledu je průkopníkem americký výrobce Specialized, který při vývoji sportovního vybavení úzce spolupracuje se sportovními lékaři a fyzioterapeuty. Tak vznikl systém Body Geometry (BG), v jehož rámci nabízí Specialized výrobky respektující lidskou anatomii a zohledňují specifické zatížení jednotlivých částí těla přímo při cyklistice. Cyklo rukavice označené logem BG tak mají výstelku umístěnu hlavně na malíkové straně dlaně, tedy v místech, kudy prochází ulnární nerv, jehož podráždění při dlouhodobém úchopu řídítek vede k brnění nebo dokonce znecitlivění dlaně a předloktí.

Speciální cyklistické rukavice

V rámci systému Body Geometry jsou rozlišovány rukavice na silniční a horskou cyklistiku. Liší se výstelkou, která v případě silničních rukavic respektuje různé polohy ruky při různém úchopu řídítek (rovná, zakřivená berany). Pro MTB rukavice je zase použita minimální výstelka v oblasti dlaně, která zajištuje lepší kontrolu kola při jízdě v terénu. 
 
Specifické rysy samozřejmě mají rukavice určené na speciální cyklistické disciplíny, jako je sjezd nebo freeride. Tyto rukavice jsou robustnější, často nabízejí i ochranu kloubů prstů a zvýšenou odolnost proti prodření. 

Důležité detaily

Při výběru rukavic mohou rozhodovat také detaily, které však ve výsledku výrazně zvýší komfort při jejich používání. Jde například o froté zónu na hřbetu, která slouží k otírání potu z čela a tváře. Velmi důležitým detailem je také stahovací pásek kolem zápěstí, který umožní rukavici lépe zafixovat na ruce.

Správná velikost rukavic na kolo

Aby byla zajištěna optimální kontrola kola a cit pro řízení, je třeba, aby rukavice na kolo dokonale padly. Vybírejte je proto raději těsnější, musíte totiž počítat s tím, že se rukavice trochu vytáhnou. Každý výrobce používá jinou tabulku velikostí rukavicí. Vhodná velikost cyklorukavicí se proto může lišit výrobce od výrobce.
 
Následující obrázky ukazují výběr vhodné velikosti rukavic například pro rukavice Specialized:

Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistických rukavic, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.