Le Tour de l'Art 02: Sklárna Rückl

Již druhá zastávka našeho projektu Le Tour de  l'Art. Po návštevě českého sochaře Čestmíra Sušky a jeho ateliéru BUBEC se zajedeme podívat na celosvětově známou sklárnu Rückl. Le Tour de l'Art je sérií cyklistických vyjížděk za uměním a kulturou. Vzali jsme svoji vášen pro cyklistiku a přidali aspekt, který nám tu zatím trochu chyběl - cesty za uměním a kulturou všeho druhu. Jsme moc rádi, že naše série vyjížďěk Le Tour de l'Art může pokračovat.

Navštivte sklárnu Rückl a vyzkoušejte si fascinující práci mistrů brusičů

Vyražte s námi do nedaleké sklárny Rückl, která je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu. Podívejte se přímo pod ruce mistrů sklářů a brusičů v komentované prohlídce, kde společně spatříme jednotlivé fáze tradiční techniky výroby skla. Navíc si budeme moct toto fascinující řemeslo vyzkoušet na vlastní kůži. 

PROGRAM Le Tour de l'Art #02
10. 09. 2021, sraz 9:30

1/ sraz a občerstvení v MUSA - Vindyšova továrna
2/ společný výjezd na vyjížďku Le Tour de l'Art
3/ soukromá prohlídka sklárny Rückl
4/ návrat do Vindyšovy továrny a společné posezení

Vstup na exkurzi je za poplatek 150,- na osobu. Za příplatek 500 Kč je možné si vyzkoušet práci brusiče a vybroušený produkt si samozřejmě odnesete na památku. Veškeré platby budou probíhat až ve sklárně Rückl.

* je-li vyjížďka plná, napište se do náhradníků, pokud se někdo odhlásí, automaticky budete zařazeni a systém pošle notifikaci.


 

 

Trasa Le Tour de l'Art 2 / cca 70km

Pohodová trasa jako zpestření speciálního kulturního zážitku. Z Vindyšovy továrny se vydáme proti toku Berounky až do sklárny Rückl v Nižboru. Po prohlídce se vydáme zpět do SBCR, kde nás čeká společné posezení.

 

Trasa Le Tour de l'Art - připravujeme

Sklářská rodina Rücklů

Sklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století. První sklářská huť, která nesla rodinné jméno, se usídlila v Cyranově Wostrově v roce 1846. Společně s tímto datem byly položeny základy budoucího sklářského impéria. V roce 1903 Antonín Rückl rozhodl na zelené louce postavit sklárnu v Nižboru, v bezprostřední blízkosti právě vzniklé železnice z Prahy do Rakovníka. 

Skutečná zlatá éra nastala v období mezi dvěma světovými konflikty, kdy se v roce 1923 z rodinných skláren stala akciová společnost a pozornost se zaměřila na rozšiřování a inovace. V tomto čase se všechny společnosti Rückl pyšnily tisícovkou zaměstnanců, sklady v hlavním městě a zastoupením po celém světě od Belgie a Anglie až po Indii nebo Damašek.

Mračna nad sklárnou Ruckl se stáhly za dob komunismu, kdy se výroba zaměřila na zdravotnický sortiment, užitkové nádoby apod. Těžké časy provazely sklárnu Ruckl cele obobí komunismu.

Všechno se mělo změnit s rokem 1989, kdy se podnik navrátil znovu do rukou rodu Rucklu. Po dlouhé renovaci a vrácení starého řemesla zpět do Nižboru přichází výrazná vzpruha. Se vstupem investora a mecenáše českých značek Martina Wichterleho má po staletí budované řemeslo příležitost zazářit také na poli současného designu. Nová kolekce pod vedením uměleckého ředitele Ronyho Plesla vzdává hold tradici českého sklářství a ikonám české historie. Bere si to nejlepší ze staletími prověřených sklářských postupů a posouvá je na další úroveň. Historické dekory z rodinného archivu tak ožívají v krajinách moderních tvarů a pastelových odstínů a vyprávějí příběh dávného sklářského rodu Rücklů, který u nás nemá obdoby.

"Vyjeďte si s námi za uměním a poznejte kouzlo sklářského řemesla."

- - -
O projektu Le Tour de l'Art

Le Tour de Art je sérií cyklistických vyjížděk za uměním a kulturou. Vzali jsme svoji vášen pro cyklistiku a přidali aspekt, který nám tu zatím trochu chyběl - cesty za uměním. Série Le Tour de l'Art by to měla změnit.