Vydali jsme nové, tentokrát "cyklistické" číslo našeho časopisu #SBCRMag, které pro vás připravili od první do poslední strany naši zaměstnanci. Časopis je pro vás k dispozici na naší prodejně nebo do něho můžete nahlédnout zde prostřednictvím vybraných článků. Následující řádky jsou věnované elektrokolům Specialized Turbo Levo.

Specialized Turbo Levo

Paralyzér konkurence

Elektrokolo už dnes nemusí být jen rekreační záležitost, ale také plnokrevný bike do terénu pro sportovně laděné cyklisty, kterým může přinést nové a dosud netušené možnosti jízdy v technických pasážích, sjezdech i náročných výjezdech.

Specialized Turbo Levo je právě takové horské trailové kolo s elektromotorem, které svou ovladatelností v terénních pasážích jasně předčí všechny doposud vyvinuté konkurenční modely. Trailová geometrie, lehký, pevný rám a výkonná integrovaná podpora šlapání, která napomáhá i ve zdánlivě nezvládnutlených výjezdech, činí z tohoto modelu zajímavou variantu pro experimentátory i kované bikery.

Malá, velká i tlustá

Řada Turbo Levo sestává z celkem devíti modelů, u nichž najdete malá, velká i tlustá kola. Konkrétně šest modelových variant je postaveno na kolech o rozměru 650B, dva jsou na 29“ kolech a svého zástupce má i fatbike.
Nabídku korunují tři celoodpružené verze, konstrukčně vycházející z modelu Stumpjumper FSR, a nechybí ani modely s dámskou geometrií.
Testér za náš obchod Martin Verner vyzkoušel na prezentaci modelové řady druhou nejvyšší verzi Turbo Levo FSR Expert 6Fattie a zhodnotil ji  takto:
„Vyvážené elektrokolo, i přes vyšší hmotnost úžasně ovladatelné ve sjezdech, dá se na něm v pohodě skákat, pomůže v technickém výjezdu, překoná snáz všechny překážky.“

Krátká zadní

Všechna kola Turbo Levo jsou postavena na hliníkových rámech ze slitiny M5 Premium Aluminium. Geometrie rámů nebyla oproti běžným modelovým řadám nijak výrazně měněna. FSR modely mají sníženou výšku středu na 342 mm, a úhel hlavové trubky 67°.

Zaujme délka zadní stavby, kterou konstruktéři Specialized udrželi na hodnotě 459 mm, což přispívá k výborné ovladatelnosti kola a tvoří jednu z významných konkurenčních výhod oproti obdobným elektrokolům jiných značek.

Tlumiče byly vyvinuty speciálně pro řadu Turbo Levo ve spolupráci se značkou Fox.

Široká, přilnavá

Velký význam pro jízdní vlastnosti kola, zejména dobrou trakci při náročných výjezdech, mají 3“ široká kola, které Specialized pokřtil jako 6Fattie. Tyto pláště jsou použity u všech FSR modelů a dvou hardtailů.

Výkonná, vytrvalá

Srdcem e-biku je pohonná jednotka, integrovaná v masivní spodní rámové trubce. Sestává ze zabudovaného motoru - stejného u všech variant - o výkonu 250 W a LI-Ion baterie o kapacitě variantně 504/460/420 Wh. Motor i baterie váží kolem 3,5 kg, dohromady tedy asi 7 kg. Celková hmotnost kola se liší dle modelu a rámové velikosti, ale vždy přesahuje 22 kg.

Motor je tradičně omezen na maximální rychlost 25 km, baterie vydrží dle používaného modu 50-120 km a lze ji znovu nabít během 3,5 hodiny.

„Je třeba být připraven na to, že při překročení maximální rychlosti najednou šlapání skokově ztěžkne,“ upozorňuje Martin.

Chytrá, samostatná

Pohonná jednotka nabízí několik možností ovládání, včetně automatické regulace podpory šlapání.
Nejjednodušší variantou je použití tlačítek na spodní rámové trubce, kde se nacházejí také LED diody pro kontrolu kapacity baterie. Pokročilejší možnost představuje využití navigace Garmin, umístěné na řídítkách a propojené s pohonnou jednotkou pomocí Bluetooth či ANT+. Motor však lze ovládat také prostřednictvím aplikace pro chytré telefony (Android, iPhone), kterou vyvinul přímo Specialized.

„Kolo nabízí tři hladiny podpory šlapání (Turbo -100 %, Trail - 60 % a Eco - 30 %), na plný výkon opravdu stačí jen zlehka šlapat, ale baterie se samozřejmě rychleji vybíjí,“ říká Martin. „Je třeba si dobře rozvrhnout vyjížďku podle kapacity baterie. K tomu ale výborně pomůže právě propojení s navigací Garmin, která podle zvolené trasy a jejího profilu dokáže sama nastavit optimální stupeň podpory šlapání.“

Elektrokolo Specialized Levo FSR Expert 6Fattie si můžete prohlédnout a zakoupit přímo v naší prodejněNa další modely se podívejte v sekci Elektrokola

Kolo si rovněž můžete zamluvit k bezplatnému vyzkoušení v naší prodejně.

Pokud se vám článek líbil a zajímaly by vás i ty ostatní články našeho časopisu, naleznete je zde.