Specialized BG Fit Retül nastavení posedu

Specialized Body Geometry Fit Retül je komplexní program přizpůsobení kola každému jezdci na míru. Využívá mnohaletých poznatků svého duchovního otce Andrewa Pruitta v oblasti sportovní medicíny. Ten se více než třicet let staral o zranění způsobená špatným posedem na kole a zároveň se intenzivně věnoval vytvoření zásad pro co nejbezpečnější a nejefektivnější pozici na kole. Vytvářel posed například takovým borcům jako Paolo Bettini, Chris McCormack a Christoph Sauser. V současné podobě je původní BG Fit program vylepšen o použití speciálního kamerového systému Retül, který snímá bezdrátové senzory upnuté na těle jezdce při jízdě na trenažeru. K vyhodnocení výsledků snímání se pak používá speciální software. Metoda je tak rychlejší, přesnější a poskytuje i pro laika srozumitelný výstup.

Co je to BG Fit?

Během své práce vytvořil Andrew Pruitt několik základních pravidel nastavení správné pozice cyklisty na kole. Vychází z toho, že posed je pevným svazkem mezi kolem a jezdcem. Pokud si spolu nerozumí, tento vztah selže. Tělo se kolu přizpůsobí pouze v malém rozsahu pomocí strečinkových cviků, takže v tomto svazku musíme upravovat především kolo podle těla jezdce. Vychází se z toho, že cyklistika je sportem opakování. Kolo se tudíž nenastavuje ve statické pozici, ale na trenažéru, při dynamické zátěži a v různých pozicích jezdce.

Výběr velikosti kola

BG Fit začíná už při samotném výběru kola. Klíčové je totiž vybrat správnou velikost rámu. Existují sice tabulky doporučených velikostí rámů, ale většina cyklistů se mnohdy najde hned u dvou doporučených velikostí. Další specifikace je nutno provádět na základě tělesných dispozic zákazníka a zkušeností prodavače. Je zde vždy nutno staticky nastavit výšku sedla a řidítek. Poté je možno se krátce projet před obchodem. V případě koupě kola a používání nášlapných pedálů ještě přichází velice důležitá správná montáž zarážek do treter.

Pohovor a měření těla

BG Fit Retül začíná pohovorem a měřením relevantních tělesných parametrů cyklisty. Pohovor se zabývá sportovní minulostí klienta, jeho motivací k cyklistice, počtem strávených hodin v sedle a fyzickými obtížemi během výkonu. Fyzické vyšetření se odehrává po převléknutí do cyklistického oblečení. Zde se pomocí sady několika lehkých cviků prováděných za asistence fittera ověřuje rozsah pohybu kloubů, vybočení kloubů, zkrácení některých svalových skupin a další anomálie, které se pak během samotného nastavování posedu vyrovnávají a odstraňují.

Samotné nastavení

Kolo se nejprve upne do stojanu s trenažérem, uvede se do rovnováhy a poté se zaměří všechny podstatné proporce starého posedu, aby se kolo dalo případně uvést do původního stavu a aby bylo s čím nový posed porovnávat.

Jako první se pomocí úhlu nohy v dolním mrtvém bodě šlapání nastaví správná výška sedla. Poté se vyladí předozadní poloha sedla a pozice kufrů. Tyto tři veličiny spolu úzce souvisí a tak pokud se změní jedna, musí se doladit i ostatní. V tomto kroku se také kompenzuje případná disproporce v délkách dolních končetin, ať už v lýtkové nebo stehenní části. Může se také vybrat správná šířka a model sedla. Poté se na kolo aplikuje speciální stavitelný představec a hledá se vhodná délka a úhel představce, tak aby nejlépe odpovídali tělesným dispozicím a sportovním ambicím jezdce.  Nakonec se nastaví sklon pák a ověří správná šířka řidítek.

Kolo se opět přeměří a výsledky zanesou do tabulky pro pozdější možnou úpravu, případně se kolo hned na místě přizpůsobí výsledkům měření. Toto nastavení rozloží váhu přední části těla rovnoměrně po celé páteři a na ruce. Zároveň zklidní pozici jezdce na sedle a pomáhá dosáhnout ideálního napětí svalů. Cyklista se ocitá v tzv. neutrální pozici, která mu pomáhá rychleji reagovat na změny terénu, zlepšuje jeho výkon aniž by plýtval energií a hlavně zvyšuje pohodlí po dobu celého výkonu.

Další dynamická 3D fáze nastavení probíhá během jízdy cyklisty na trenažeru, při níž jsou kamerovým systémem Retül snímána bezdrátová čidla umístěna na cyklistově těle. Díky intuitivnímu systému a celé řadě praktických doplňků lze jezdcovu pozice měnit během pár vteřin. Cyklista je tak schopen ihned pocítit změnu. Pracuje se zároveň s pohledy z několika úhlů (3D), nejvíce vypovídající je pohled zepředu, který rozpozná disbalance pohybu, jako například šlapání do „x“ a do „o“ způsobené především klenbou chodidla a vytočením jeho přední části. Tyto nedostatky se odstraňují pomocí speciálních vložek do treter, posouváním kufrů, případně vsouváním podložek pod pedály. Výsledkem je vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla v celé průběhu záběru do pedálů. Minimalizuje se tak tlak na koleno a čéšku a zajistí se dostatečné promazání chrupavky. Zefektivní se práce svalové hmoty a obě nohy se zapojí do výkonu stejnou měrou. Takto nastavené kolo vám při stejné kondici zvedne výkon až o 10 % a zároveň se na něm budete cítit mnohem pohodlněji i při dlouhých vyjížďkách nebo najíždění prvních jarních kilometrů.

Co BG Fit obsahuje?

 • Rozhovor před nastavením – prodělaná zranění, potřeby a cíle cyklisty
 • Flexibilní vyšetření v 16-ti krocích
 • Doporučení správného modelu a šířky sedla
 • Nastavení ideální dynamické výšky sedla
 • Nastavení ideální dynamické předozadní pozice sedla
 • Nastavení ideální dynamické výšky řidítek
 • Nastavení ideální dynamické vzdálenosti a pozice řidítek
 • Nastavení ideální dynamické pozice zarážek treter (kufrů)
 • Kompenzace případné disproporce v délkách dolních končetin
 • Optimalizace záběru, vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla
 • Protokol o vyšetření s doporučenými hodnotami pro nastavení kola

Doba trvání a co s sebou

Doba trvání je cca 240 min. na nastavení jednoho kola. S sebou je potřeba čisté a seřízené vlastní kolo, cyklistické oblečení a tretry.

Reference

Naším BG Fit studiem už prošlo několik stovek cyklistů od rekreačních až po závodníky jako jsou Kristián Hynek, Matouš Ulman či Milan Spěšný, kteří řádně otestovali toto nastavení na svém jarním soustředění i na tratích světového poháru v XC a jsou s BG Fit programem velmi spokojeni.