Silniční kola Cervélo - řada R

Mantra Squoval odlehčí v kopcích a zrychlí ve sprintech

Modely řady R kanadského výrobce silničních kol Cervélo se na první pohled jeví jako klasická silniční kola. Pokud se na nich ale svezete a zkusíte si nějaký ten kopec a také ostřejší sprint, okamžitě pocítíte, že něco je jinak. Opravdu máte pod sebou pořád totéž kolo? Kolo, které se přehouplo přes kopec s lehkostí kamzíka a ve spurtu se neochvějně valí vpřed s odhodláním rozzuřeného bizona?

 Cervélo R3 Ultegra

Čtverválné trubky

Lehkost a tuhost, vlastnosti, které jdou obvykle proti sobě a navzájem se popírají, si u kol Cervélo R podávají ruku díky unikátnímu tvaru rámových trubek, ukrytým pod podivným, mýticky znějícím názvem Squoval.

A přitom nejde o nic jiného, než o spojení anglických slov square a oval, tedy čtverec a ovál (či chcete-li elipsa). Při pokusu o překlad slova squoval nám tak vzniká zajímavý neologismus “čtverválný”. Nechme ovšem lingvistiku stranou a raději se podívejme na to, co vznikne spojením použití oválného a čtvercového profilu v předem přesně definovaných místech rámu silničního kola z pohledu inženýra, potažmo cyklisty.

Vlastně je to prosté - čtvercový profil výborně odolává stranovému ohybu, zatímco oválný průřez trubkou zvyšuje tuhost ve zkrutu a spolehlivě brání nežádoucímu průhybu jednotlivých trubek. Výsledkem je až nadpozemsky lehké, pekelně tuhé a luxusně pohodlné kolo. A vy si onu kouzelnou mantru “Squoval” máte tendenci s posvátným respektem opakovat s každým odlehčeným šlápnutím do kopce i s každou bleskovou akcelerací na rovině.

Zatím poslední generace rámových trubek Squoval dokonce přináší řadě R něco z výhod aerodynamického designu díky přepracovanému tvaru náběžné strany trubek a oválné sedlových vzpěr. Squoval však není zdaleka jediným technologickým kouzlem, které inženýři značky Cervélo zakleli do řady R.

Dvojnásobná levá vzpěra

K celkové tuhosti přispívá také použití řetězových vzpěr BBright. Pokud se na ně podíváte zprava, nic zajímavého nevidíte. Ani nemůžete, protože na této straně je řetěz, a ten žádná velká kouzla nedovoluje. Zato levá řetězová vzpěra na první pohled udiví svou masivností. Je téměř dvakrát širší, a plně tak i za svou pravou, o 11 mm užší sestřičku využívá známého faktu, že oversize trubky vždy vykazují nižší hmotnost a vyšší tuhost.

Hmotnost kola snižují také karbonové patky zadní stavby a speciálně navržená kónická hlavová trubka.

Ultra tenké sedlové vzpěry jsou navrženy tak, aby optimalizovaly vertikální poddajnost kola a přispívaly k efektivnímu absorbování otřesů a vibrací při jízdě po méně hladkém povrchu či při přejíždění nerovností.

R si nesedí na vedení

Každý z nás má občas dlouhé vedení, nebo si musí poposednout, aby to konečně došlo na místo určení. Na modelu řady R to ovšem nehrozí. Kabely přehazovačky i přesmykače jsou totiž v oblasti středu šlapání zapouzdřeny každý ve své vlastní kolíbce v rámci systému Reduced Friction BB Guide.
Díky tomu nedochází k jejich nadměrnému tření, ohýbání ani vychylování do stran a řazení je tak mnohem snazší, jemnější a přesnější.

Systém Future Proof Cable Management navíc zajišťuje kompatibilitu kola se všemi systémy brzd a řazení (mechanické, hydraulické, elektronické). Vyměnitelné záslepky lze snadno bez použití nářadí vyjmout a provést upgrade na vyšší systém.

“Tohle je kolo, které perfektně sedí mému jízdnímu stylu. Cítím, jak pode mnou doslova letí, já a kolo jsme jedním. R5 je zkrátka moje první volba,” říká jihoafrická profesionální cyklistka Asleigh Moonan z týmu Bigla Pro Cycling Team, účastnice olympijských her 2012.

Líbí se Vám Cérvelo a rádi byste si ho pořídili? Chcete se poradit o velikosti, osazení, nebo si Cervélo vyzkoušet? Stačí napsat na [email protected] a postará se o Vás náš specialista na značku Cervélo.

Články

03.11.2016

Cervélo - silniční kola pro náročné

Máme tu čest vám v našem obchodě nově představit špičková silniční kola pro náročné cyklisty - Cervélo.

02.01.2017

Cervélo S5 zaznamenalo svůj nejúspěšnější rok

Nekompromisní silniční aero mašina Cervélo S5, na které se povedlo získat nejvíce vítězství na Tour de France 2016, nyní…

18.02.2017

Cérvelo P5X - triatlonové kolo snů

Tři roky vývoje, 14.500 analyzovaných fotek ze závodů Ironman, desítky prototypů, stovky hodin strávených na různých tratích…