Vydali jsme nové, tentokrát "cyklistické" číslo našeho časopisu, které pro vás připravili od první do poslední strany naši zaměstnanci. Časopis je pro vás k dispozici na naší prodejně nebo do něho můžete nahlédnout zde prostřednictvím vybraných článků. Následující řádky jsou věnované "dámské cyklistice".

Něžná tvář cyklistiky 

Svítá. První paprsky slunce mě budí a šeptají mi do ucha neodolatelné přísliby. Je to jiné, dnes se mi chce vstávat, protože tento den bude s kámoškami na kole. Natěšená vyklouznu z postele, abych nevzbudila partnera. Ze židle u postele beru svůj kytičkovaný dres. Mám ho ráda a on také, ale dnes ho neuvidí. Jeho chyba, když ještě spí.

Stavím na čaj a malé espresso na nastartování a sypu do bílého jogurtu müsli s oříšky. Můj pohled na okamžik přitáhnou nové sněhobílé tretry, už od večera hlídkující vedle botníku ve společnosti helmy, s níž jsou dokonale barevně sladěné.

Oblékám se, dopíjím kávu a ženu se ze dveří. Kufry klapou po schodech jako podpatky, botky se lesknou, dres mi sedí a připadám si trochu jako bych šla na ples. Dámská volenka, zadejte se! Vyvádím z garáže svou dámskou silničku, přehazuji nohu přes rám, zapínám aplikaci Strava a zacvaknutím do nášlapů se připojuji k matrixu. Kolem mě se roztáčí úplně jiný svět.

 

S holkama na pohodu

Přemýšlím, proč kolem mě pořád přibývá holek a žen, které se věnují cyklistice. Určitě to souvisí s rostoucí oblibou cyklistiky jako takové. A také s tím, že cyklistika je oblíbeným párovým či rodinným sportem. Spousta holek z naší partičky se k cyklistice dostalo přes svoje partnery, s nimiž jezdily a stále jezdí na společné vyjížďky a výlety. Třeba taková Tereza.

„Jasně, já začínala s přítelem, který je vášnivý cyklista, vždyť víš. Líbilo se mi, že spolu můžeme aktivně trávit čas,“ říká a na chvilku přestává šlapat, „Ale potom mě začaly bavit i čistě holčičí vyjížďky.“

Mám to stejně. Většinou je totiž dvojice žena-muž fyzicky a někdy i technicky nevyrovnaná, co si budeme povídat.

„Chlapi do toho víc dupou,“ dojíždí nás Radka, která zřejmě poslouchala v háku. „To je někdy fajn, protože tě táhnou, snažíš se jim vyrovnat a víc ze sebe vydáš. Ale za mě je to dobré  kombinovat, někdy jet třeba jako dnes jen s holkama a užít si, vnímat i ty věci okolo.“

“Já třeba jezdím ráda jak s klukama, kterým se chci alespoň trochu vyrovnat, tak s holkama, které se zase naopak já snažím motivovat,” přidává se Romča v našem malém pelotonu.

Když se jede na horáky, vybíráme si určitě radši snáze sjízdné úseky.

“Ženy se o sebe více bojí,” přemýšlí Romča nahlas a trochu se u toho zadýchává, protože začíná mírné stoupání. “My holky se musíme posouvat postupně, každé malé překonání sama sebe nás těší. Jen to s námi chce větší trpělivost.”

Naštěstí ale jezdí pořád víc holek, takže není problém sehnat kamarádku či celou dámskou partičku a jezdit si po svém.

„Když se jede jenom s holkama, přizpůsobíme si snáz tempo i náročnost terénu, že jo, holky?” Ozývá se zezadu Dadul. “Nikdo to tolik nežene, nikdo se tolik nesrovnává. Je to taková pohodička, popovídáme si, zrelaxujeme.”

„Přitom i my zkoušíme jezdit traily a terény, ale můžeme si jet pomalu, svým tempem, aniž by na nás musel někdo čekat, a nemusíme se stydět,“ pochvaluje si Tereza. 

 
 

V přírodě do devadesáti

“Proč je právě cyklistika u holek tak oblíbená?” házím do pléna dotaz, když se silnice zase narovnává a já konečně můžu popadnout dech.

“Miluji přírodu, takže vyrazit do lesa na kolo je pro mě největší radost,” vyznává se Romča, “často jedu sama s mapou a hledám nové traily a cestičky. Líbí se mi ta volnost, kde jsem venku jen se svým kolem a svým cílem.”

“Mě k cyklistice dostala až práce ve Ski a Bike Centru. Dříve jsem závodně plavala a ostatní sporty dělala jen jako doplněk. A tady mě cyklistika rychle vtáhla. Je super, že ji jde provozovat kdekoliv a kdykoliv, ať je člověku 5 nebo 90 let. Je to sport pro všechny, a nezáleží, jestli je člověk amatér nebo profík,” libuje se Dadul.

“Já jsem chtěla trochu zhubnout, chodila jsem 2x týdně do fitka, ale moc to nezabíralo. Na kole je super, že roste kondice a rychle se pálí tuky. Člověk dělá něco pro zdraví, zhubne, a ještě k tomu zažije pěkný den,” dodává Péťa další motivaci.

Zrození dámské cyklistiky

“No, ale není to taky hodně o tom, že dneska už je na trhu spousta cyklistického oblečení a doplňků přímo pro ženy?” ptám se a vzápětí radši silněji zabírám a skláním trochu hlavu pro případ, že bych byla jediná, kdo si v rozpočtu nechává nemalý prostor na cyklo oblečení a doplňky. Ale podle odpovědí holek jsou na tom úplně stejně.

“Jasně, dřív ženy jezdily na pánských kolech a v pánském oblečení, což nebylo ani pohodlné, ani moc hezké,” rozohňuje se Romča a náš minipelotonek díky tomu spontánně zrychluje. “Dnes je k dostání spousta krásného, barevného oblečení a typů a velikostí dámských kol, která sednou každé postavě a typu cyklistky.”

Podobný názor má i Dadul: “Víc holek jezdí hlavně proto, že cyklistika už není unisex, ale genderově rozdělená. Dámské produkty navrhované pro ženy jsou pohodlnější, ale i designově vyladěné, barevnější… Každá ženská se dneska na kole může cítit dobře, elegantně, najít si svůj styl.”

S tou pohodlností má Romča pravdu, Vzpomínám, jaký jsem měla kdysi problém „naskládat se“ na pánský rám kola, nedosáhla jsem na brzdové páky a také jsem měla problémy se sedlem. Měla jsem velké otlačeniny a měnila jedno sedlo za druhým, ale nic nepomáhalo. S nástupem dámských geometrií kol a sedel přizpůsobených ženskému tělu už tyto problémy nemám. Vlastně mě to tenkrát hodně štvalo.

“Jak se vlastně liší ta dámská kola?” ptá se jedna z těch nových holek, která se na kole pořád nějak divně kroutí, a když se podívám blíž, napadá mě, že si ho asi půjčila od přítele, který je navíc o hlavu vyšší.

“Někteří výrobci přišli s dámským rámem, který má delší sedlovou a kratší horní rámovou trubku. Odpovídá to lépe ženské postavě, třeba tomu, že ženy mají obecně kratší trup a delší nohy než muži. Další značky šly zase cestou vývoje a použití dámských komponent - kratších klik a představců, užších řídítek a tak. Většina cyklistických komponent, které jsou v kontaktu s lidským tělem, existuje v uzpůsobeném dámském provedení.”

“Dámské modely také zohledňují nižší hmotnost žen oproti mužům,” dodává Dadul, “takže mají měkčí vidlice, popřípadě tlumič, někdy i o něco nižší zdvih odpružení.”

Radka jde ze sedla, nastupuje, ukazuje nám záda, ale vítr k nám ještě donese její v námaze vyrážená slova, která pro mě jsou učiněným balzámem na duši:

„Hlavně výrobci nabízejí pořádný dámský designy, což je pro ženy důležitý, protože když se mají něčemu dlouhodobě věnovat, je prostě nezbytný, aby u toho dobře vypadaly!“

„Vážně si užívám, že můžu mít všechno holčičí,” svěřuje se i Terka, ”Konečně nevypadáme na kole jako mužatky, ale jako pěkný šikovný holky. To je fakt super a jsem za to moc ráda.”

Čtyřicítkou na kafe

Pořád víc holek je vidět také v sedle silničních kol, která byla donedávna trochu nesmyslně mnohými považována za výhradní záležitost mužů závodníků. Ale já už dneska dobře vím, že silniční kolo může ženám přinést zážitky, o které by bylo škoda se ochuzovat.

“Mně osobně se na silničce nejvíc líbí rychlost,” čte mi Dadul myšlenky. “Nic není víc osvobozujícího, než sjíždět Řevničák a klopit zatáčku za zatáčkou. Ale fajn je taky pojmout to na silničce pohodově, klábosit s holkama, stavit se na kafčo…”

“Silnička je super doplnění k mému horáku se zdvihem 150 mm, který prostě po cyklostezce moc nejede. Na silničce si člověk vyjede na dvě hodiny a ujede třeba 60 km, to se vám na biku nestane,” říká Romča.

Cesta ubíhá a užíváme si soboty, kdy je na silnici minimální provoz automobilů. Pokynutím rukou nebo jen úsměvem zdravíme okolo projíždějící cyklisty.

KolOna vás naučí

KolOna kempy, které provozuje Terka, bývalá reprezentantka ve fourcrossu a sjezdu na horských kolech. Ptám se jí, jak jí to vlastně napadlo.

„Studovala jsem zážitkovou pedagogiku a management volného času a začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že bych mohla svůj obor a kolo skloubit. Rozhodla jsem se udělat kemp jenom pro holky, protože sama vím, jaké to je a co holky potřebují, aby se mohly na kole posouvat kupředu,“ vysvětluje Terka.

“Jezdit se samozřejmě dá i bez absolvování kempu,” říká Dadul. ”Ale pokud se chce žena zlepšovat v technice jízdy, nebo si třeba v terénu není úplně jistá, je to obrovský přínos. Nevěřila jsem, že mi těch pár dnů výuky od Terky dá tak moc, skutečně mě kemp posunul o velký kus dopředu.”

“Mě osobně to posunulo o 100 % dál, naučila jsem se ovládat kolo, nebát se, zrychlila jsem,” říká Romča, “Nejsem profík, stále mám někde strach, ale snažím se na sobě pracovat a využít přitom maximálně zkušeností, které mi holky na kempu daly.”

Dámská jízda za odměnu

Budu muset na KolOnu taky vyrazit, slibuji si, ale zároveň se už těším na jinou akci, která nabízí naprostou cyklistickou pohodu ve spojení s čistě dámským pojetím jízdy na kole. Jde o tradiční Dámskou jízdu, kterou každoročně pořádá Ski a Bike na přelomu jara ve spolupráci s partnery.

“Jo, Dámská jízda,” zasní se Dadul, která akci pomáhá připravovat. Vzápětí musí podat bližší vysvětlení oběma novým holkám, které Dadul dojedou každá z jedné strany: “To je taková super akce, která probíhá u nás v prodejně, kde už dopoledne přivítáme všechny účastnice welcome drinkem, pak to pokračuje tak, jak si super den představují holky, jsou tam třeba masáže, jóga, hudba na terase a malá módní přehlídka, kterou chystá personál prodejny. Hlavní bod je ale společná vyjížďka na několik předem připravených tras, jak na horákách, tak na silničkách, nebo třeba jen po cyklostezce na městských kolech. Každá trasa má různé obtížnosti, na které si účastnice můžou půjčit a vyzkoušet naše kola.”

“Tyjo, tak to jedem, že jo, Péťo?” kývou na sebe nové holky a Dadul je upozorňuje, aby se nezapomněly včas registrovat na stránkách Ski a Bike Centra, protože zájem výrazně převyšuje kapacitu, která činí 100 účastnic.

“Jé, hele, zahrádka!” křičím z čela pelotonku jako plavčík ze strážního koše, a na ten povel všechny zrychlujeme, abychom co nejdříve mohly nechat naše kola odpočinout v trávě nebo opřená o plot a udělat si na chvilku pohodičku s kávou a limoškou, pod nebem a na sluníčku.

Iveta


Iveta Aušková, manažerka partnerského projektu Skibi

Doporučení holek pro kluky:

Pokud vaše partnerka na kole začíná, přizpůsobte vyjížďku jí a nemachrujte. Je možné, že pokud ji cyklistika nadchne, za pár měsíců bude ona přizpůsobovat tempo vám. Pokud máte větší kondici, potřebu se vyjet, dejte si svůj cyklotrénink před vyjížďkou a na společné vyjížďce na tom pak budete fyzicky podobně. Naplánujte nějaký cíl cesty a třeba i nějaké pěkné překvapení. :-) 

Na vyjížďce se mnou rozmlouvaly:

 1.       2.       3.       4.       5.
 

1. Tereza Šípová, administrátorka našeho e-shopu
2. Radka Píšová, administrátorka, marketérka
3. Romča Abelová, ambasadorka Specialized a naše manažerka evidence zboží
4. Dadul Veselá, ambasadorka Specialized a naše manažerka evidence zboží
5. Terka Votavová, Women Business Specialist Specialized

a další cyklistky mimo náš obchod.

 

Přidejte se k nám

Pravidelné pražské ryze dámské vyjížďky (občas s námi jede i gentleman Štěpán)
FB skupina:  Kolo + Ona = KolOna
https://www.facebook.com/groups/862381093802260/?fref=ts

Kempy už nejen pro holky, kde Vás holky naučí, jak jezdit líp než kluci.
www.kolonakemp.cz

Dámská jízda se vším všudy včetně cyklistiky.
www.kola-radotin.cz/damska-jizda

#SBCRide - společné vyjížďky v okolí našeho obchodu na horských nebo silničních kolech.
www.sbcride.cz

Pokud se vám článek líbil a zajímaly by vás i ty ostatní články našeho časopisu, naleznete je zde.