Test počítače Wahoo Elemnt Bolt

Wahoo Elemnt Bolt patří k absolutní špičce cyklistických GPS počítačů. Je lehký, velký tak akorát, výborně čitelný, jednoduše ovladatelný a má velmi slušnou výdrž. Ideální pro jízdu po silničkách nebo asfaltových, zpevněných cestách. A ještě něco – funguje včetně GPS naprosto spolehlivě.

Testoval jsem asi 14 dní a nemám jedinou zásadní výhradu. Přistroj je samozřejmě vodě odolný a nárazuvzdorný a absence češtiny snad už nevadí nikomu. Nastavujete ho pomocí smartphonu prostřednictvím aplikace Elemnt, která dává velkou možnost individualizace. Přizpůsobujete si rozložení sil, spravujete profily, sledujete výkony na trati, zařazený převod a snadno sdílíte veškerá data. Přístroj je kompatibilní se všemi předními elektronickými systémy řazení, spárovatelný s měřiči výkonu, kadence šlapání i tepové frekvence. A hlavně, skvěle funguje s radarem Vario.

Designéři si pohráli s aerodynamikou, je otázka, nakolik to je pro běžného jezdce významné. Osobně si myslím, že vychytávka hraje roli minimální, přinejmenším ale předsazený držák s počítačem vypadá kompaktně, jako jeden díl, což je hezké, moderní a design překonává konkurenci.

Displej a zoomování

Černobílý nedotykový displej je výborně čitelný za všech podmínek a podsvícení má tři režimy – úplně bez, v libovolné délce nebo stálé, což ale jezdec ocení prakticky jen ve tmě. Počítač ovládáte pomocí šesti pogumovaných tlačítek. Tři i za jízdy velmi dobře ovladatelná jsou přímo pod displejem. Na levém boku je pak tlačítko pro zapnutí, vypnutí a vstup do rychlého nastavení. Na pravém boku dvě tlačítka k „zoomování“ a pohybu nahoru, dolů. U nich potřebujete trochu víc zatlačit, ale brzy si zvyknete. Právě zoomování je prefektní výpomoc. Po většinu času totiž při jízdě stačí tři vybrané údaje: například watty + okamžitá rychlost + čas jízdy. Pokud chcete zkontrolovat průměrku a třeba lokální čas, jedním stisknutím „odzoomujete“. Pozor, vybíráte z více jak 170 různých údajů, ale najednou jich můžete mít na displeji maximálně 9.

Obří výdrž baterie

Naprostým přínosem je výdrž baterie - až 15 hodin, s vypnutými LED světly na horním okraji přístroje až 20 hodin. Můžu potvrdit, hodnoty sedí. Zmíněná 7 LED světla svítí od světle modré, přes zelenou a žlutou až po červenou. Zobrazovat mohou zónu výkonu, tepové frekvence nebo rychlost, poslouží i při zapnuté navigaci a při Strava live segmentech. Pokud vozíte radar Vario, mohou ukazovat i rychlost blížících se aut. Jejich využití bude hodně individuální. Mají horší viditelnost, já se bez nich nakonec obešel a vypnul je i kvůli větší výdrži baterie.

Železná spolehlivost

Navigace u Elemnt Bolt má na displeji až brutálně jednoduchou černobílou mapu, kde je trasa zvýrazněna černě. Hodí se pro silnice a cyklostezky tedy zejména pro silniční a trekingová kola. Kdo chce velkou a přesnější mapu pro bikové „drsárny“ ať zvažuje větší, barevný Wahoo Elemnt Roam. Jinak navigaci spouštíte opět pomocí telefonu, na samotném přístroji ji nezapnete. Znovu můžete využít LED světla, která blikají vždy do směru, kam míří nejbližší odbočka. Přidat můžete i další údaje, například kolik zbývá do cíle, informace o výškovém profilu… Nesmírně cenná je „železná“ přesnost a spolehlivost GPS,  nehrozí žádný  výpadek nebo problém s načtením, spolehlivý je i barometrický výškoměr. V neposlední řadě můžete spustit i notifikace z telefonu (hovory, sms a emaily). A nakonec zapojit senzor ANGi, jež mají některé helmy Specialized, a který v případě havárie vysílá přes telefon nouzový signál. Wahoo Elemnt Bolt funguje i s e-biky Specialized nebo Giant, kdy ukáže dojezd, aktuální mód nebo kolik zbývá v baterii.

Bolt kontra Stealth

Na závěr ještě informace o možných variantách nákupu. Verze Stealth obsahuje ,,jen” samotný počítač,  Bundle má i snímače tepové frekvence, rychlosti a kadence. Vždy ale patří k výbavě USB kabel a dva držáky. Silničkářský, předsazený před řídítka a další klasický na řídítka nebo představec, který se upevňuje nikoli běžnými gumičkami, ale pomocí stahovacích pásků. Kdo chce, může počítač pojistiti uchycení k předsazenému držáku pomocí šroubku.

 

Aktuální novinky v SBCR

Ohlédnutí za SBCRide x Road Classics II.

Ohlédnutí za SBCRide x Road Classics II.

Ohlédnutí za SBCRide x Road Classics II., další ze společně naplánovaných vyjížděk a teaser před druhým monumentem v Krušných…

Dámská jízda 2024

Dámská jízda 2024

Další ročník Dámské jízdy je potvrzen! Letos se potkáme 8. 9. Opět se sejdeme v našem radotínském areálu a užijeme si spolu…

Britské tretry QUOC

Britské tretry QUOC

Žhavá novinka v naší nabídce - britské tretry QUOC! Značka, která existuje proto, aby se na kolo dostalo více lidí díky…