Jak vybrat brašny na bikepacking

Svět bikepackingu je stejně pestrý jako cyklistika samotná. Máme mnoho možností jak na kole cestovat a užít si tak, svět ze sedla vašeho stroje. Klíčovým prvkem bikepackingu jsou brašny a právě o nich si v tomto článku něco málo napíšeme. 

Beznosičové brašny na bikepacking

Už podle názvu lze odhadnout, že drtivá většina brašen na bikepacking je "beznosičová". Co to vlastně znamená? Bikepacking brašny upevňujete přímo na vaše kolo pomocí suchých zipu, řemínku nebo speciálních upínacích mechanismů. Z toho důvodu není potřeba žádný kovový nosič, který zbytečně přidává na celkové hmotnosti vašeho speciálu. 

Konstrukce a výběr materiálu je zvolen tak, aby byla brašna možná co nejodolnější a připravená do jakéhokoli počasí. Většina současných bikepacking brašen jsou zcela nepromokavé a to včetně švů a nebo zapínání.

Klíčové vlastnosti

 • Lehká beznosičová konstrukce
 • Jednoduchá montáž přímo na vaše kolo
 • Použití odolných nepromokavých materiálů
 • Brašny lze snadno sundat a vzít sebou

Jak vybrat správný model  

Při výběru jakékoli bikepacking brašny je potřeba zjistit jestli bude kompatibilní s vaším kolem. U brašen na řidítka je důležité zjistít jestli Vám brašna svojí šířkou nebrání v pohodlném brždění a ovládání kola. Pozor si dejte zejména na V-brzdy a Cantilevery jestli Vám nijak nezasahují do bowdenů. U brašen do rámu řesíme zejména její tvar tak, aby seděla vaší geometrii kola. 

Před koupi je také dobré zvolit správný objem. Pokud máte v plánu zdolávat několika týdenní expedice tak určitě sahněte po největší možné variantě. Na jednodenní nebo víkendový výlet často vystačí nejmenší nebo střední varianta. 

Nejdůležitější body:

 • U brašny na řidítka si dát pozor na šířku brašny aby Vám nebránila při brždění 

 • Před koupi brašny na řidítka vyzkoušet průchodnost bowdenů

 • U rámové brašny zvolit její tvar, tak aby seděla do vašeho rámu

 • Na dlouhé týdenní expedice zvolit varianty brašen s největším objemem

 • Krátké víkendové nebo celodenní výlety zvládnete se střední nebo nejmenší variantou

Jakou brašnu vybrat jako první

Při koupi vaší vůbec první bikepacking brašny doporučujeme zvolit podsedlovou brašnu, která je nejkompaktnější a nijak nemění jízdní vlastnosti vašeho kola. Dobrou volbou na začátek je také malá rámová brašna, která je skvělá na drobné věcí a doklady. Toto duo by Vám mělo vystačit na první víkendový bikepackingový výjezd. Pokud už přemýšlíte, že vyrazíte na delší trasu s noclehem venku, tak určitě využijete i přední brašnu na řidítka, která pojme veškeré věci na přespání.

Nejdůležitější body:

 • Pokud si chcete vyzkoušet první víkendový bikepacking je na začátek ideální podsedlová brašna

 • Podsedlová brašna je kompaktní a snadno odnímatelná

 • Podsedlová brašna nijak nemění jízdní vlastnosti vašeho kola

 • Super volba na doklady a nářadí je menší rámová brašna s kterou máte vše při ruce

 • Duo podsedlové brašny a malé rámové brašny je ideální na první víkendový bikepacking

 • Pokud máte v planu delší trasu nebo nocleh venku, doporučujeme pořídit i brašnu na řidítka, kde pohodlně zabalíte veškeré věcí na přespání

Podsedlová brašna je svojí konstrukcí velice univerzální a kompatibilní s většinou jízdních kol, také vás brašna nijak neomezuje a pocit z jízdy je totožný jako na normálním kole.

Brašny do rámu mají stejně jako ostatní různé velikosti. Pro drobné nářadí a doklady se perfektně hodí tyto subtilnější na horní rámovou trubku. Pro dlouhé expedice máme také v nabídce brašny, které využijí skoro celý rámový trojúhelník.

Brašnu na řidítka je dobré zvolit podle šířky vašich řidítek tak, aby Vám nijak nezasahovala do brždění. U V-brzd, Cantileveru a řazení je dobré vyzkoušet průchod bowdenů.

 

Jak správně rozložit vaše vybavení

Rozložení vašeho nákladu je důležité pro pohodlnou jízdu na vaši bikepacking expedici. Máme zde pár dobrých tipů jak správně rozložit veškerou hmotnost mezi brašny tak, aby vás nic neomezovalo. Na objemné věci se nejlépe hodí zadní podsedlová brašna nebo přední brašna na řídítka. Na drobnější věcí, které je dobré mít při ruce je nejlepší brašna do rámu. Pro představu a trošku inspirace jsme pro vás zachytili výbavu našich bikepacking guru Zorana a Míši. (odkazy níže).

Ideální rozložení nákladu

 • Podsedlová brašna: přístřešek, nafukovací karimatka, oblečení, péřová bunda, vaření
 • Rámová brašna: nářadí, náhradní duše/díly, sportovní gely/tyčinky, doklady, zámek na kolo, světla, powerbanka, opalovací krém, krém na opruzeniny
 • Brašna na řídítka: spacák, hamaka, nafukovací polštář, vložka do spacáku

(Rozložení mezi podsedlovou brašnou a brašnou na řídítka se může drobně lišit ale obě brašny jsou konstruovány na objemnější věcí)

Články

12.05.2021

Bikepacking Guide - Víkendový bikepacking

Prodloužený víkend ve dvou. První z našich 3 typových průvodců. Jak se vybavit a sbalit na bikepackingový výjezd o…

12.05.2021

Guide - Expediční Bikepacking

Třetí z našich typových průvodců se věnuje několikadenní jízdě v sedle. Na kole si vezete vše od každodenních cyklo-nutnostní…

14.06.2021

Jak balí Míša na alpský přejezd

Bikepacking v dámském pojetí. Michaela jezdí snad nejraději sama a na svůj gravelový Trek nabalí i na týdenní adventure…

26.04.2021

Průvodce Bikepackingem

Vítáme vás v sekci věnované nejen gravelovým nadšencům, ale především veškerého cestování na kole. Bike-packing je podle nás…