Jak vybrat zimní tretry na kolo

Jízda na kole v zimním období vyžaduje speciální zimní tretry. Jejich úkolem je nohu zateplit, nepustit k ní vodu a vítr, ale zároveň zajistit dostatečnou prodyšnost. Při výběru nezapomeňte stejně jako u klasických treter také na kompatibilitu s pedály.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu zimních treter na kolo.

Atributy zimních treter na kolo:

  • zateplení a ochrana kotníku
  • nepromokavost a prodyšnost
  • odolnost vůči větru
  • kompatibilita s pedály
  • možnost dozateplení návleky, vyhřívanými ponožkami a stélkami

Vyšší provedení a zateplení

Hlavním úkolem zimních cyklistických treter je dostatečné zateplení nohou. Toho se dosahuje již jejich provedením - zimní tretry bývají vyšší, kryjí i kotník cyklisty, obvykle prodlouženou nepromokavou neoprénovou manžetou, která nijak nebrání pohodlnému šlapání. Svršek treter je silnější, aby dobře chránil před chladem, někdy i dvojité konstrukce, jako v případě modelu Nortwave Extreme.

Právě značka Northwave udává u jednotlivých modelů treter i teplotní rozpětí, do kterého jsou určeny. Například zmíněné tretry Extreme mají doporučené teplotní rozmezí -25/+5 stupňů Celsia. Tretry Northwave Celsius 2 GTX od stejné značky se hodí do teplot v rozmezí -5/+15 stupňů Celsia.

Dalším způsobem zateplení, používaným u zimních cyklistických treter, je umístění kovové fólie pod stélkou boty. Tato fólie, kterou disponuje například model Specialized Deferoster účinně brání vnikání chladu do boty přes podrážku.

Nepromokavost a prodyšnost zajistí membrána

Velmi důležitou vlastností zimních treter je nepromokavost. V zimě je velmi pravděpodobné, že cyklistu potká sněžení či déšť, k promočení treter ovšem často stačí i ojedinělý průjezd louží. Vzhledem k tomu, že se mokrá pokožka ochlazuje mnohem rychleji než suchá, je jízda v zimním období s mokrýma nohama v lepším případě krajně nepříjemná, v horším může skončit zdravotními komplikacemi.

Proto je drtivá většina kvalitních modelů zimních treter na kolo vybavena membránou, která kromě nepromokavosti zajišťuje také prodyšnost, tedy schopnost odpařit vlhkost a pot od pokožky, a tím rovněž přispět k tomu, že noha zůstane co nejvíce v suchu v teple.

Pro úplnou nepromokavost je samozřejmě nutné, aby membrána byla doplněna také podlepenými či zatavenými švy.

Odolnost vůči větru a nečistotám

Zimní tretry na kolo by měly být rovněž odolné vůči větru, který je v zimním období častější, a díky tomu, že pocitově snižuje okolní teplotu o několik stupňů, může být pro jezdce velmi nepříjemný. Proto bývají zimní tretry vybaveny i windstopperovými membránami, které udrží vítr od nohou.

Další vlastností, která by modelům pro ježdění v chladné části roku neměla chybět, je odolnost vůči vodě a nečistotám. Zvláště v našich podmínkách bývají tretry po zimní vyjížďce téměř vždycky zvenku mokré a obalené bahnem. Proto je dobré, když jsou vyrobeny z odolného materiálu, který je schopen dlouhodobě těmto vlivům odolávat, nedeformuje se apod.

Kompatibilita s pedály

Zimní modely treter jsou k dispozici samozřejmě jak v provedení na silnici, tak do terénu. O to více  je stejně jako u klasických treter nutné při výběru řešit kompatibilitu treter s nášlapnými systémy na vašem kole.

Dodatečné zetplení zimních treter

Pokud by někomu nestačilo samotné zateplení treter a stále měl problému s omrzáním nohou či teplotním nekomfortem při zimním ježdění, lze tretry dozateplit použitím návleků na tretry, nebo dokonce vyhřívaných ponožek či stélek.

Návleky na tretry zvýší samotné zateplení, samozřejmě i nepromokavost, někdy bývají i vybaveny windstopperem.

Vyhřívané ponožky či stélky v sobě mají umístěno topné tělísko, které je napájeno přívodními kabílky z bateriového paku, umístěného v kapse jezdce. V závislosti na použitím modelu vydrží topit až několik hodin a dokáží zvýšit teplotu v botě v řádu jednotek stupňů Celsia.