Jak vybrat zámek na kolo

Jízdní kola se bohužel často stávají terčem krádeží, proto je třeba se postarat o jejich zabezpečení prostřednictvím cyklistického zámku. Prevenci proti odcizení v našich zeměpisných šířkách určitě nepodceňujte. Následující řádky vám pomohou se zorientovat v nabídce různých typů zámků na kolo, které jsou dnes na trhu.  

Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem zámku na kolo.

Typ zámku na kolo

Zámky na kolo lze rozdělit do těchto kategorií:
 
- lankové
- zámek podkova
- „U“ zámky
- skládací
- řetězové

Lankové zámky

Nejoblíbenější a nejprodávanější zámky na kolo. Jsou lehké a skladné, takže se snadno se převážejí. Dají se stočit a vejdou se i do menší brašničky na kolo, nebo je lze umístit na rám kola pomocí speciálního adaptéru (většinou na sedlovou trubku). Jejich nevýhodou je nižší stupeň bezpečnosti. Hodí se pro zejména sportovní jezdce, kteří řeší hmotnost kola, a kteří nenechávají kolo dlouho bez dohledu.
 
+ skladnost
+ nízká váha
+ lehce se převáží
- nižší stupeň zabezpečení

Zámek do rámu neboli podkova

Tyto zámky jsou stabilně připevněny ke kolu a fungují tak, že fixují zadní kolo k rámu. Na kole tak nikdo neujede, ale může ho odnést. Abyste tomu zabránili, je třeba kombinovat tyto zámky s lankovým nebo řetězovým zámkem. Zejména v této kombinaci nabízejí zámky vysokou míru bezpečnosti, ovšem jsou poměrně těžké. Hodí se zejména pro městská kola.

+ zámek odolný proti překonání
+ upevnění stabilně přímo na kole 
- pouze zamkne zadní kolo, nutno kombinovat s lankovým nebo řetězovým zámkem
- vysoká váha

„U“ zámky

Poskytují vynikající míru zabezpečení, ale jsou neskladné (nelze je složit ani smotat) a těžké. Lze je pomocí adaptérů vozit na rámu kola. Hodí se opět spíše pro městská kola, kdy vyšší hmotnost nehraje roli, ale je třeba mít kolo dobře zabezpečeno. V testech vychází tyto zámky obvykle jako nejbezpečnější.
 
+ jedny z nejbezpečnějších zámků, obtížné na překonání
- neskladnost
- vysoká váha

Skládací zámky

Kombinují v sobě vysokou míru bezpečnosti „U“ zámků se skladnosti zámků lankových. Jak název napovídá, pro přepravu je lze složit do přijatelných rozměrů, ovšem jejich nevýhodou stále zůstává vyšší hmotnost.
 
Doporučit je lze všem cyklistům, kteří vlastní dražší kolo a jde jim o vyšší míru bezpečnosti, pro kterou obětují nějaký ten gram při jízdě navíc. Při nákupu počítejte také s tím, že skládací zámky patří s ohledem na komplikovanější konstrukci k těm dražším. 
 
+ vysoká míra bezpečnosti 
+ možnost zámek složit
- vyšší váha
- vyšší cena

Řetězové zámky

Jsou skvělé  pro uzamčení kola v domácím prostředí, na chodbě domu, v garáži, na zahradě apod. Řetězové zámky jsou velmi těžké, neboť je tvoří velmi silný ocelový řetěz s textilním chráničem zabraňujícím oděru kola. Kombinují se s klasickým visacím zámkem. Doporučujeme k nim přikoupit i speciální oko, které ukotvíte do zdi a řetězový zámek jím protáhnete.  Až na výjimky nejsou tyto zámky vhodné pro přepravu na kole. 
 
+ velmi vysoká míra zabezpečení
+ vhodné i na zabezpečení přes noc nebo na delší dobu
- vysoká váha
- obtížněji se převážejí

Způsob zamykání

Zámky na kolo lze zamykat buď na klíč, nebo na číselný kód. Ani jedna z variant není bezpečnější, jde spíše o to, co vám víc vyhovuje. Je na Vás pro co se rozhodnete. 
 
Rizikem u zámku na klíč je ztráta klíče. Při výběru sledujte, kolik je v balení klíčů. Více klíčů je vždy výhodou. Vhodné modely najdete v sekci cyklistické zámky na klíč
 
kódového zámku pro změnu riskujete, že zapomenete bezpečnostní kód. Zámky na kód mají zpravidla 4 číslice a více. Kód se dá přenastavit podle preferencí uživatele. 
 

Úroveň bezpečnosti

O úrovni bezpečnosti zámku rozhoduje hned několik faktorů. Je to především objem a kvalita použitého materiálu, samozřejmě čím je zámek silnější a materiál kvalitnější, tím těžší je zámek překonat. Dále jde také o samotné provedení uzamykacího mechanismu – některé zámky mají uzamykací mechanismus odolný proti zmražení sprejem a následnému rozbití a podobně. Výrobci většinou uvádějí u svých zámků různé stupnice úrovně bezpečnosti, které pro vás mohou být při výběru vodítkem. Ovšem pozor, každý výrobce má stupnici vlastní, takže podle ní nelze srovnávat dva zámky rozdílných výrobců.
 
Tabulka úrovní bezpečnosti různých typů zámků značky ABUS (vyšší číslo =lepší zabezpečení)

Způsob převážení

 Při výběru zohledněte, zda bude zámek zůstávat na místě (např. doma), nebo jej budete převážet. U převáženého zámků pak uvažujte, zda jej chcete umístit na držák do rámu, nebo upřednostníte zámek, který se dá složit či smotat do batohu, cyklobrašničky, kapsy u dresu a pod.

Počet kol k zabezpečení

Zámky se vyrábějí v různé délce, či chcete-li obvodu. Od toho se odvíjí počet jízdních kol, který je zámek schopný naráz zamknout. Orientovat se můžete dle následující tabulky:

Obecné tipy pro zajištění kola

Obecně se doporučuje vydat na zabezpečení kola částku ve výši 10% z jeho pořizovací ceny. Zvláště u dražších kol částka sice vypadá vysoká, ale pořád je lepší investovat do kvalitního zabezpečení, než přijít o drahé kolo.
 
Nejlepším zabezpečením kola je prevence, to znamená nenechávat kolo bez dozoru, a když už je to nutné, tak na pouze na co nejkratší dobu. Naprosto ideální ochranou je kombinace zodpovědné prevence, kvalitního zámku a také pojištění kola.