Jak vybrat vozík za kolo

Vozíky za kolo umožňují rodičům z řad cyklistů zůstat u svého oblíbeného koníčku i v období, kdy mají dítě v kojeneckém a batolecím věku. Vozík za kolo pojme jedno či dvě děti a lze jej využít i pro další sporty, například in-line bruslení, běh nebo běžecké lyžování. Rovněž poslouží jako praktický sportovní kočárek.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu vozíku za kolo. 

Důležité atributy při výběru vozíku za kolo:

  • kapacita vozíku
  • hmotnost a rozměry
  • bezpečnost a pohodlí
  • doplňkové vybavení

Kapacita vozíku

Prvním rozhodnutím, které budete muset při výběru udělat, je volba mezi jednomístným a  dvoumístným vozíkem. Zde samozřejmě záleží na tom, kolik máte (popřípadě plánujete) dětí. Ve vozíku není problém převážet i dvojčata, nebo zároveň starší a mladší dítě.

Vozíky za kolo jsou určeny pro děti pár měsíců od narození až do pěti let, jejich nosnost dosahuje až 35 kilogramů. Nejvíce zábavy užijete s vozíkem u dětí ve věku 1-3 roky. Později už s vámi děti mohou jezdit na vyjížďky na nejmenším 12” kole.

Důležitý je při výběru i objem zavazadlového prostoru. Zejména při delších vyjížďkách a výletech obvykle potřebujete hlavně pro menší děti spoustu věcí, které budete muset mít kam dát. Vozíky Thule Chariot nabízejí možnost rozšíření přepravní kapacity vozíku prostřednictvím externího úložného dílu Thule Cargo Rack. Croozer zase nabízí externí tašku na řidítka Handlebar Bag.

Hmotnost a rozměry vozíku

Hmotnost je samozřejmě velice důležitou vlastností vozíku, což poznáte, jakmile si vozík za sebe zapřáhnete, zejména pak při stoupání. Také v tomto ohledu vynikají vozíky Thule Chariot, jednomístný základní vozík s označením Lite váží pouze 11,7 kilogramu, lépe vybavený model Sport váží pouhých 14 kilogramů a model Cross 12,79 kilogramu. Dvoumístný Thule Chariot Sport pak dosahuje hmotnosti 15,9 kilogramu. Konkurenční jednomístný Croozer Kid Plus váží 16,2 kilogramu.

Vozíky se většinou dají velmi jednoduše a rychle složit, a to včetně odejmutí kol, takže se pohodlně vejdou do kufru auta. Na skládání není potřeba žádné nářadí. Kola i zadní madlo fungují na bajonetovém systému – stačí zmáčknout tlačítko a kola i madlo jednoduše sejmete. Poté opět zmáčknete po jednom tlačítku po stranách a vozík tlakem sklopíte.
Složený jednomístný vozík Thule Chariot má rozměry 85,5 x 62 x 37,5 cm a projede dveřmi o minimální šířce 63,4 cm.
Model Lite je velký 85,5 x 76 x 35,5 cm a projede dveřmi o šířce 80 cm. Jednomístný vozík Croozer Kid Plus disponuje rozměry 106 x 76 x 91 cm.

Pokud jezdíte po prašných cestách, je dobré si přikoupit přepravní vak, do kterého vozík při převozu v autě snadno složíte.

Bezpečnost a pohodlí vozíků

Námi nabízené vozíky Thule Chariot a Croozer splňují příslušné bezpečnostní normy a děti jsou v nich v bezpečí i v případě, že náhodou dojde k převrácení vozíku. K tomu přispívají také pětibodové bezpečnostní pásy.

Při výběru vozíku si dobře všímejte atributů, které zvyšují pohodlí dítěte při jízdě. Základní je v tomto ohledu kvalita sedaček. Ty by měly být polstrované, v ideálním případě i s nastavitelným sklápěním. U dvoumístných vozíků je vhodné, aby obě sedadla byla sklopná samostatně a na sobě nezávisle.

Některé modely mají sedačku pružně zavěšenou na rámu, u jiných je sedačka vyjímatelná a můžete jí tak vyprat. K sedačce lze pro větší děti dokoupit také oporu hlavy a trupu.

Naopak kojence je nutno přepravovat ve vozíku jen s použitím vložky zvané miminkovník, která vypadá buď jako dětská sedačka pro miminko, nebo se podobně jako houpací síť zavěsí na vnitřní konstrukci vozíku. Miminko, které je navíc jištěno bezpečnostními pásy, je dokonale chráněno před otřesy i případným nárazem do stěn vozíku. Miminkovník je určen pro děti do deseti měsíců věku.

Velkou pozornost je dobré věnovat také tomu, jaké možnosti vozík nabízí ohledně kontroly vnitřního mikroklimatu, tedy zda se dají otevírat, popřípadě odnímat slídová okénka, zda má vozík stínítko a podobně. K některým vozíků lze dokoupit zateplený fusak, který udrží dítě v teple i při výletech v chladném počasí.

Odpružení výrazně ovlivňuje pohodlí dítěte ve vozíku. Pokud plánujete jezdit i mimo rovné asfaltové cesty, určitě volte odpružený vozík.

Většina vozíků je vybavena listovým odpružením, jehož míru regulujete dle váhy dítěte. Regulace se provádí snadno a bez nářadí posunutím aretace do příslušné polohy vyznačené na tlumiči. Úroveň odpružení lze nastavit pro každé kolo zvlášť, což se hodí zejména v případě dvoumístného vozíku, když přepravujete děti s odlišnou hmotností.

Na českém trhu se objevují i samostatné sady odpružení pro neodpružené vozíky. To může být také jedna z cest, jen si dejte pozor na kvalitu a bezpečné provedení těchto přestaveb. Většina těchto sad nemá žádné bezpečnostní atesty pro výrobek, který používají malé děti, takže doporučujeme opatrnost.

Doplňkové vybavení

Doplňkovým vybavením jsou myšleny především sety, které rozšiřují možnost použití vozíku pro další sporty. Některé jsou součástí základní výbavy vozíku, jiné je třeba dokoupit.

Pro jízdu za kolem je třeba cyklistický set, tedy speciální tyč, kterou vozík uchytíte k ose zadního kola vašeho bicyklu.

Pro in-line či jogging je určen set, který obsahuje velkém přední kolo, pro běžecké lyžování pak potřebujete lyžařský set. Ten sestává z páru lyží, které instalujete na vozík místo kol, az tažné tyče s pásem pro lyžaře.

Podobnou tyčí je vybaven také trekingový set a sada pro nordic walking. Pro základní provoz je určen takzvaný kočárkový set, tedy dvě přední otočná malá kolečka.

Dalším důležitým doplňkovým vybavením je brzda. Drtivá většina vozíků je vybavena parkovací brzdou, kterou vozík zajistíte při stání, aby nikam neujel. Některé vozíky mohou mít účinné kotoučové či bubnové brzdy, které jsou prakticky nezbytné, pokud vozík chcete používat také pro in-line bruslení.

Některé vozíky (zejména značky Thule Chariot) jsou vybaveny celou řadou dodatečných úložných prvků od již zmíněného externího dílu Thule Cargo Rack přes organizér Thule Organizer až po držák lahve na pití.

Jiné doplňky slouží pro přepravu či uložení vozíku. Jde o různé přepravní vaky nebo plachty pro uložení vozíku.

Vozíky Thule Chariot

Vozíky Chariot jsou celosvětovou jedničkou na trhu dětských vozíků, jsou nejlepší, ale zároveň nejdražší. Všechny vozíky Thule Chariot vynikají velmi kvalitním zpracováním se spoustou praktických detailů. Jsou velmi lehké a skladné.

Thule Chariot - lifestyle video

Vozíky Croozer

Výhodou vozíků Croozer je velmi příznivá cena a také to, že dostanete v základní ceně kromě vozíku i potřebné sety pro jednotlivé sportovní aktivity. Vozíky Croozer jsou oproti vozíkům Thule Chariot o něco těžší a rozměrnější.

Pohodlí a bezpečí - Vaše dítě ve vozíku Croozer

Do jakého počasí?

Vozíky jsou velmi dobře chráněné proti nepřízni počasí. Používat je můžete v létě i v zimě. V dešti i na sluníčku. Z těchto důvodů lze vozík překrýt integrovanou nepromokavou slídou, v létě stačí jezdit s vozíkem zakrytým ochrannou síťkou, která chrání před kamínky a hmyzem. Některé vozíky mají slídu vybavenu sluneční clonou a UV filtrem.

Vyzkoušení vozíku před nákupem

Ano i to nabízíme v naší radotínské pobočce. Krátká vyjížďka na zkoušku je zdarma, vozík si lze za úplatu půjčit i na víkend nebo dovolenou. K vyzkoušení a půjčení máme vozíky Croozer i Chariot.
 
Více informací na stránce věnověné půjčovně a testovacímu centru vozíků.