Jak vybrat vozík za kolo

Jste vášniví cyklisté, pořádný víkend nedovedete představit bez pořádně dlouhé vyjížďky, ale do rodiny vám přibyl nový malý přírůstek, takže máte pocit, že budete muset zůstat doma? Omyl! Za kolo totiž můžete zapřáhnout dětský vozík, do něj uložit či usadit vašeho potomka a vzhůru za dalším cyklistickým dobrodružstvím!

Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté s výběrem vozíku za kolo rádi pomohou.

Pro jak staré dítě je vozík vhodný?

Vozíky za kolo jsou určeny pro děti pár měsíců od narození až do pěti let, jejich nosnost dosahuje až 35 kilogramů. Nejvíce zábavy užijete s vozíkem u dětí ve věku 1-3roky. Později už děti mohou jezdit na nejmenším kole 12"

Na jaké aktivity se dají vozíky za kolo používat?

Kromě cyklistiky jdou dětské vozíky snadno přestavět na kočárek. Na dovolené či víkendech tak vystačíte s vozíkem, kočárek můžete nechat doma. S vozíky navíc můžete jít běhat nebo jezdit na běžkách. Vozíky vybavené brzdou se dají použít na in-line bruslení. Pro tyto sportovní aktivity je třeba použít k vozíku doplňkové vybavení, které je v některých případech třeba k vozíku dokoupit.
 
Pro jízdu za kolem je třeba cyklistický set, tedy speciální tyč, kterou vozík uchytíte k ose zadního kola vašeho bicyklu.
 
Pro in-line či jogging je určen set, který obsahuje velkém přední kolo, pro běžecké lyžování pak potřebujete lyžařský set. Ten sestává z páru lyží, které instalujete na vozík místo kol, a z tažné tyče s pásem pro lyžaře.
 
Podobnou tyčí je vybaven také trekingový set a sada pro nordic walking. Pro základní provoz je určen takzvaný kočárkový set, tedy dvě přední otočná malá kolečka.

Vozíky za kolo – jednomístné a dvoumístné

Vozíky za kolo se vyrábí v jednomístném nebo dvoumístném provedení. Není proto problém převážet i dvojčata, nebo starší a mladší dítě najednou v jednom vozíku.

Odpružení vozíků za kolo

Odpružení výrazně ovlivňuje pohodlí dítěte ve vozíku. Pokud plánujete jezdit i mimo rovné asfaltové cesty, určitě zvažte vozík odpružený, který je sice dražší, ale nárůst pohodlí je výrazný. 
 
Odpružením disponují například vozíky Chariot Cougar nebo CX. Tyto vozíky jsou vybaveny listovým odpružením, jehož míru regulujete dle váhy dítěte. Regulace se provádí snadno a bez nářadí posunutím šroubu do příslušné polohy vyznačené na tlumiči. Úroveň odpružení lze nastavit pro každé kolo zvlášť, což se hodí zejména v případě dvojmístného vozíku, když přepravujete děti s odlišnou hmotností.
 
Na českém trhu se objevují i samostatné sady odpružení pro neodpružené vozíky. To může být také jedna z cest, jen si dejte pozor na kvalitu a bezpečné provedení těchto přestaveb. Většina těchto sad nemá žádné bezpečnostní atesty pro výrobek, který používají malé děti, takže doporučujeme opatrnost.

Brzda zejména pro in-line bruslení

Drtivá většina vozíků je vybavena parkovací brzdou, kterou vozík zajistíte při stání, aby nikam neujel. Některé vozíky – například model CX 1 od Chariotu – mají navíc brzdy, které jsou prakticky nezbytné, pokud vozík chcete používat také pro in-line bruslení.

Hmotnost vozíku

Hmotnost je samozřejmě velice důležitou vlastností vozíku, což poznáte, jakmile si vozík za sebe zapřáhnete. Také v tomto ohledu vynikají Charioty, jednomístný vozík váží pouhých 10,2 kilogramu.

Rozměry vozíku 

Vozíky se většinou dají velmi jednoduše a rychle složit, a to včetně odejmutí kol, takže se pohodlně vejdou do kufru auta. Na skládání není potřeba žádné nářadí. Kola i zadní madlo fungují na bajonetovém systému – stačí zmáčknout tlačítko a kola i madlo jednoduše sejmete. Poté opět zmáčknete po jednom tlačítku po stranách a vozík tlakem sklopíte. Složený vozík (Chariot CX 1)má rozměry 104x60x25 cm. Pokud jezdíte po prašných cestách, je dobré si přikoupit přepravní vak, do kterého vozík při převozu v autě snadno složíte.

Do jakého počasí?

Vozíky jsou velmi dobře chráněné proti nepřízni počasí. Používat je můžete v létě i v zimě. V dešti i na sluníčku. Z těchto důvodů lze vozík překrýt integrovanou nepromokavou slídou, v létě stačí jezdit s vozíkem zakrytým ochrannou síťkou, která chrání před kamínky a hmyzem. Některé vozíky mají slídu vybavenu sluneční clonou a UV filtrem.

Vozíky Chariot

Vozíky Chariot jsou celosvětovou jedničkou na trhu dětských vozíků, jsou nejlepší, ale zároveň nejdražší. Nejprodávanější modely vozíků jsou vybavené důmyslným systémem nastavitelného odpružení. Všechny vozíky Chariot vynikají velmi kvalitním zpracováním se spoustou praktických detailů. Jsou velmi lehké a skladné.

Vozíky Croozer

Výhodou vozíků Croozer je velmi příznivá cena a také to, že dostanete v základní ceně kromě vozíku i potřebné sety pro jednotlivé sportovní aktivity. Vozíky Croozer jsou o něco těžší, rozměrnější oproti vozíkům Chariot a nejsou odpružené.

Začínáte brzy po porodu? V miminkovníku jako v bavlnce

Se speciální vložkou zvanou miminkovník můžete ve vozíku bezpečně přepravovat i novorozence. Miminkovník vypadá buď jako dětské sedačka pro miminko, nebo se podobně jako houpací síť zavěsí na vnitřní konstrukci vozíku. Miminko, které je navíc jištěno bezpečnostními pásy,  je dokonale chráněno před otřesy i případným nárazem do stěn vozíku. Miminkovník je určen pro děti do deseti měsíců věku.

Pohodlná sedačka

Starší děti sedí ve vozíku na pohodlné sedačce, některé modely mají také tuto sedačku pružně zavěšenu na rámu, u jiných je sedačka vyjímatelná a můžete jí tak vyprat. Také v této sedačce jsou děti navíc připoutány bezpečnostními pásy. K sedačce lze pro větší děti dokoupit také oporu hlavy a trupu.

Zavazadlový prostor

Objem zavazadlového prostoru oceníte zejména při delších vyjížďkách, ale hodit se může i při odpolední procházce v parku, neboť pro nejmenší děti zpravidla potřebujete mít po ruce dost věcí. Tuto potřebu by měl uspokojit například vozík Croozer Kid for One, který nabízí zavazadlový prostor o objemu 70 litrů. Plných 100 litrů zavazadlového prostoru pak poskytuje vozík Croozer Kid for Two. Do takového prostoru už zabalíte i stan a spacáky. Chariot zase nabízí rozšíření zavazadlového prostoru prostřednictvím externí kapsy X-Country Cargo Rack, kterou lze umístit na střechu vozíku.

Vyzkoušení vozíku před nákupem

Ano i to nabízíme v naší radotínské pobočce. Krátká vyjížďka na zkoušku je zdarma, vozík si lze za úplatu půjčit i na víkend nebo dovolenou. K vyzkoušení a půjčení máme vozíky Croozer i Chariot.
 
Více informací na stránce věnověné půjčovně a testovacímu centru vozíků.