Jak vybrat teleskopickou sedlovku
Při výběru teleskopické sedlovky je nejdůležitější se přesvědčit, že průměr sedlovky bude pasovat do vašeho rámu. Z hlediska komfortu ovládání se můžete rozhodovat mezi teleskopickou sedlovkou ovládanou ze řídítek, nebo ovládanou páčkou na sedlovce. Podle zamýšlených potřeb a jízdního stylu se můžete rozhodnout pro sedlovku s větším nebo menším zdvihem. Důležité atributy jsou také váha sedlovky, délka sedlovky, či zda sedlovka umožňuje plynulé zasunutí nebo má několik poloh, do kterých jde zasunout.
Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady s výběrem, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu teleskopické sedlovky. V našem testovacím centru také můžete vyzkoušet v praxi jízdní kola, které disponují teleskopickou sedlovkou.
Proč zvolit teleskopickou sedlovku, zkušenosti s teleskopickou sedlovkou
Teleskopická sedlovka je jednou z komponent, která vám velmi přidá na jistotě při jízdě. Všechny sjezdy a techničtější úseky z kopce je lepší absolvovat se zasunutou sedlovkou. U teleskopické sedlovky můžete snadno při jízdě měnit výšku sedla a to i bez zastavení. Jednoduše zmáčknete páčku a sedlovka se buď zasune nebo vysune. Tento krok v případě kola s klasickou sedlovkou znamená zastavit, sesednout z kola, povolit objímku sedlovku, sedlo posunout a objímku znovu utáhnout. S teleskopickou sedlovkou lze vše provést bez zastavení za jízdy.
Popularita teleskopických sedlovek stále roste a používají jí vedle enduro a freeride jezdců s oblibou i cyklisté věnující se crosscountry ježdění. Přínosy má pro všechny skupiny cyklistů, jedinou větší nevýhodou je větší váha oproti klasické sedlovce.
Průměr sedlovky - kompatibilita s rámem
V první řadě, je potřeba se ujistit, zda je průměr sedlovky vhodný pro rám vašeho kola. Nejčastěji se můžete setkat s teleskopickými sedlovkami o průměru 30,9 nebo 31,6mm. Menší nabídka existuje i pro průměr 27,2mm, případně jiné rozměry. V případě, že se vám nepodaří sehnat teleskopickou sedlovku v přesném rozměru odpovídajícímu sedlové trubce rámu vašeho kola, je možné použít vhodnou redukci. Ideálně sáhněte po redukci, která bude kovová, a bude v délce co nejvíce odpovídající míře zasunutí teleskopické sedlovky do rámu.
Komfort ovládání - z řídítek nebo páčka pod sedlem
Vybírat se dá mezi dvěma alternativami. První jednodušší a levnější variantou je ovládání páčkou pod sedlem na zakončení sedlovky. Druhou alternativou je ovládání páčkou na řídítkách, který je propojena vedením se sedlovkou.
První varianta má vedle ceny hlavní přednost v tom, že můžete sedlovku snadno vyjmout z rámu kola. Hodí se to například při transportu kola, když kolo dáváte dovnitř auta a máte tam málo místa. Nevýhodou je především to, že pro snížení nebo zvýšení výšky sedla je potřeba pustit ruku z řídítek a rukou sáhnout na páčku pod sedlem. Ne vždy to terén nebo tempo, kterým jedete, bezpečně dovoluje.
Sedlovka s ovládáním páčkou na řídítkách je trošku dražší a vyžaduje umístění vedení na rámu kola. Obrovskou výhodou je pak to, že sedlovku ovládáte přímo z řídítek bez nutnosti pouštět rukou řídítka. To je skvělé ve všech techničtějších pasážích, kdy lze sedlo ovládat bez nutnosti zastavení. Pokud se vám nechce kvůli změně výšky sedlat zpomalovat nebo zastavovat, volte vždy sedlovku s dálkovým ovládáním z řídítek.
Ovládání je buď čistě mechanické za použití lanka, hydraulické (například RockShox, Crankbrothers) nebo ovládané elektronicky (například Magura).
V případě, kdy se vaše volba přiklání k dálkovému ovládání, je velkou předností, pokud je rám připraven na teleskopickou sedlovku vnitřním vedením. V opačném případě je potřeba vést kabeláž venkem na rámu kola. Pozor, některé teleskopické sedlovky rovnou počítají s vedením ovládání venkem, jiné zase vedením vnitřkem rámu.
Délka a zdvih sedlovky
U délky teleskopické sedlovky je potřeba zohlednit, aby krajní polohy (hlavně minimální zasunutí) odpovídaly potřebám vašeho posedu. Tyto věci si ohlídejte nejlépe tak, že si změříte stávající výšku sedla s klasickou sedlovkou a pak porovnáte, jak to bude vycházet se sedlovkou teleskopickou. Problém může být u cyklistů s menší postavou. Podle modelu a značky se setkáte se sedlovkami, které jsou vystrčené při minimálním zasunutí (spodní poloha) o cca 30-70mm.
Další věcí, kterou je potřeba promyslet, je zdvih. Sedlovky se nabízí s rozsahem zdvihu cca 50-200mm. Vyšší zdvih se hodí každému, ale dvojnásob ho ocení hlavně jezdci vyšší postavy, nebo jezdci preferující těžké terény. Menší zdvih často znamená kratší sedlovku, což má zase přiznivé dopady do váhy teleskopické sedlovky. Crosscountry cyklisté proto radši sahají po sedlovce s menším zdvihem.
Polohy zasunutí
Teleskopické sedlovky se nabízí v zásadě ve dvou provedeních. S pevnými polohami míry zasunutí sedlovky, kdy od výrobce jsou jasně dané mezistupně zasunutí. Tak je například u teleskopických sedlovek Specialized. Druhou alternativou je, že polohu si můžete zvolit v celém rozsahu zdvihu sedlovky. Někteří jezdci preferují první variantu s tím, že při rychlé jízdě v těžším terénu snadněji najdou potřebnou polohu a správné zasunutí sedlovky. Zbytek jezdců zase preferuje druhou alternativu s argumentem, že mají více svobody si zvolit libovolné zasunutí sedlovky v celém rozsahu zdvihu.