Jak vybrat sportovní sluneční brýle

Sportovní sluneční brýle by měly být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty. Při jízdě totiž chrání před UV zářením, létajícím hmyzem, nečistotami ve vzduchu a třeba i před zásahem větví. Navíc mohou významně zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách. 

Pro základní orientaci v problematice výběru sportovních slunečních brýlí vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín.

Zorníky (skla) jsou nejdůležitější

Zorník je nejdůležitější součástí sportovních brýlí. Rozdíly v jeho provedení mají zásadní vliv na výsledné optické vlastnosti brýlí. 

Mechanická odolnost zorníků – brýle musí chránit před zraněním

Brýle musí účinně chránit oči před zraněním. Při rychlejší jízdě mohou oko poškodit ve vzduchu poletující nečistoty, hmyz, odletující kamínky, nebo třeba větve zasahující do cesty. Vybírejte proto jen sportovní brýle, které vám poskytnou potřebnou ochranu.  

Zorníky sportovních brýlí jsou dnes většinou vyráběny z polykarbonátu, který se v případě většího nárazu rozbije na neostrou krupičku, takže nehrozí poranění obličeje nebo dokonce samotných očí ostrými střepy. 

Kvalitnější modely brýlí disponují tvrzenými čočkami, které mají zvýšenou odolnost proti rozbití při pádu na zem nebo při zásahu letícím kamínkem. Na trhu jsou i brýle vyrobené z neprůstřelného materiálu NXT, původně vyvinutého pro vojenské účely.

Zorníky - UV ochrana

Vzhledem k tomu, že při cyklistice jsou oči dlouhodobě vystaveny škodlivému UV záření, které je součástí slunečního svitu a může způsobit vážné zdravotní problémy, je třeba je před tímto zářením chránit. To je také prvním úkolem brýlí na cyklistiku.
Většina kvalitních sportovních brýlí UV ochranu poskytuje a je to na nich také uvedeno. Pro optimální ochranu očí, vybírejte brýle, které pohlcují nejméně 98% záření UVA a UVB. Krátkovlnné ultrafialové záření UVC je pohlcováno automaticky vyššími vrstvami atmosféry.

Zlepšení vidění při jízdě

Velmi významnou funkcí slunečních brýlí je zlepšení vidění za nestandardních světelných podmínek. Při cyklistice se světelné podmínky často mění - vždyť vyjížďka často trvá několik hodin, takže vás během ní může čekat intenzivní sluneční svit, zataženo, mlha i stmívání. Zvláště při horské cyklistice se navíc střídají pasáže jízdy na světlém otevřeném prostranství s tmavšími lesními úseky.

Vyměnitelné zorníky

Z toho důvodu nejsou tmavé sluneční brýle vždy nejlepším řešením. Do mlhy se více hodí rozjasňující zorníky, při velké oblačnosti, za soumraku nebo v tmavém lese zase oceníte zorníky čiré. Proto někteří výrobci nabízejí sportovní brýle s několika páry vyměnitelných zorníků.
U cyklistiky se řiďte také převažující disciplínou. Na silniční kolo se hodí lépe brýle určené do intenzivnějšího sluníčka. U MTB zase využijete spíše světlejší zorníky, v kterých lépe uvidíte i ve stínu stromů v lese. 

Fotochromatické brýle

Sofistikovanějším – také dražším - řešením jsou fotochromatické, neboli samozabarvující se zorníky. Ty samy reagují na aktuální světelné podmínky, takže v intenzivním světle tmavnou a naopak při nižší světelné intenzitě se mění až na čiré. V dnešní době je tato technologie tak pokročilá, že doba reakce na změnu světelných podmínek (například při vjezdu do lesa) je okamžitá, takže jezdec neustále optimálně vidí.

Čočky sportovních brýlí mohou být opatřeny vrstvami speciálních materiálů, které svými vlastnostmi dále zlepšují vidění. Jde o vrstvu proti zamlžování, polarizační a zrcadlovou reflexní vrstvu.



 

Další speciální technologie zorníků

Oakley Prizm

Jedná se o skla vyrobená na míru přímo konkrétním sportům a aktivitám. Podporuje vidění těch barev spektra, které je v daném prostředí (voda, sníh, silnice) nejdůležitější - podporuje kontrast a zlepšuje schopnost rozeznat například nerovnosti terénu. Díky tomu zvyšují výkon i bezpečnost uživatele.

POC Clarity

Technologie Clarity, kterou značka POC vyvinula ve spolupráci s renomovanou společností Carl ZEISS výrazně zlepšuje kontrastní vidění, a díky dvojité ochraně je odolná proti mlžení i oděru. Brýle s označením Clarity využívají hned několika čoček, z nichž každá má svou specifickou funkci. Výsledkem je, že uživatel dobře rozezná každou překážku a terénní nerovnost.

Smith Chromapop

Patentovaná technologie chromaPop umožňuje lepší a kontrastnější vidění díky odfiltrování dvou specifických vlnových délek světla, které způsobují zkreslení viděných barev. Díky tomu v těchto brýlích uživatel vidí přesněji, lépe rozeznává přorozené barvy a mnohem jasněji vnímá všechny detily. 

Uvex Colorvision

Na podobném principu pracuje i technologie Uvex Colorvision. Také ona využívá speciálního filtru, který zvyšuje kontrast mezi hnědou a zelenou barvou. To vede k lepšímu kontrastnímu vidění v přírodě, kde právě tyto barvy obvykle převažují. Díky lepšímu kontrastu vidění se uživatel lépe orinetuje a rychleji rozeznává důležité detaily.

Uprava proti mlžení

Zorníky s anti-fog úpravou na sobě mají vrstvu látky, která zabraňuje kondenzování vodních par. Brýle se tak nemlží ani za vlhkého počasí nebo během intenzivní fyzické aktivity. Tato vrstva se postupem času z brýlí stírá, zvláště při nevhodném zacházení, je ovšem možné ji obnovit speciálním sprejem.

Polarizační zorníky

Tyto zorníky nepropouštějí k očím odrazy světla od velkých lesklých ploch, jako je vodní hladina či sněhové pole. Rovněž zlepšují vidění barev. Sluneční brýle s polarizačními zorníky jsou sice dražší, ale pokud se pohybujete ve shora uvedeném prostředí, je dobré do nich investovat. 

Zrcadlové zorníky

Známé „zrcadlovky“ disponují reflexní vrstvou na vnější straně zorníku, která odráží značnou část světelných paprsků zpět. Vynikající řešení do velmi slunečných dnů, pro pobyt ve vysokých horách na ledovci apod.

Optická korektnost

Velmi důležitou vlastností, která zejména u levnějších brýlí rozhodně není samozřejmostí, je optická korektnost zorníků. To znamená, že zorník nijak nezkresluje viděný obraz.

Řešení pro dioptrie

Všech výše zmíněných vlastností mohou samozřejmě využívat i ti, kteří běžně nosí dioptrické brýle. Většina výrobců kvalitních slunečních brýlí pro sport a cyklistiku nabízí ke svým produktům takzvaný dioptrický klip, do kterého si každý může nechat vybrousit dioptrická skla dle své potřeby a poté tento klip jednoduše nacvaknout z vnitřní strany slunečních brýlí. Některé značky, jako je například Rudy Project, dokonce dokáží některé své modely sportovních slunečních brýlí vyrobit rovnou v dioptrické variantě dle přání klienta.

Světelná propustnost zorníků

Zorníky sportovních brýlí se liší také svou světelnou propustností. Ta určuje, kolik procent světla dopadajícího na zorník projde až k vašemu oku. Zorníky určené do jasných slunečních dnů mají světelnou propustnost v oblasti od  do %. Čiré zorníky do šera nebo zamračeného počasí zase propustí 100 % světla.
 Pro lepší orientaci se sportovní brýle dělí dle světelné propustnosti svých zorníků do několika kategorií, které přehledně znázorňuje následující tabulka:

Nastavitelnost brýlí - straníky a nosníky

Nejde jen o zorníky, stejně důležitá je u brýlí pro cyklistiku také kvalita obrouček a jejich nastavitelnost. Sportovní brýle totiž musí dobře sedět na obličeji, tak, aby nikde netlačily a co nejvíce zakrývaly a chránily oblast očí bez nadměrných mezer. Zároveň by měly zůstat na svém místě i při prudších pohybech. A v neposlední řadě je vhodné, aby cyklistické brýle vydržely hrubší zacházení

Kvalitní brýle určené pro sport a cyklistiku tak bývají vyrobeny z odolných a ohebných materiálů, které umožňují přizpůsobit tvar brýlí - a zejména                    nosníků a stranic - obličeji majitele. Kromě toho mají neklouzavý povrch, aby dobře držely na svém místě.
Opomenout nesmíme ani hmotnost obrouček, potažmo celých brýlí, která by z důvodu uživatelského komfortu měla být co nejnižší.

Kategorie brýlí dle sportovní disciplíny

Sportovní brýle se odlišují také podle svého určení pro jednotlivé sportovní disciplíny. Většina modelů spadá do tzv. kategorie multisport, to znamená, že jsou využitelné pro více sportovních odvětví. Jiné svou konstrukcí vycházejí vstříc požadavkům některých sportů. Brýle pro vytrvalostní disciplíny nebo brýle na běžky tak mají například molitanovou výstelku na čele pro odvod potu, brýle pro rychlostní disciplíny zase mohou disponovat aerodynamickým tvarem a podobně. Jádro nabídky z nás samozřejmě tvoří cyklistické sluneční brýle, které jsou přímo uzpůsobené pro cyklistiku. V nabídce máme ale i civilní sluneční brýle pro volný čas nebo do města