Jak vybrat sportovní podprsenku 

Pro základní orientaci v problematice výběru sportovní podprsenky vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín.
 
Většina sportovních aktivit představuje pro ženy zvýšený nápor na oblast prsou a kožního vaziva této oblasti. Mnoho žen se kvůli tomu vyhýbá sportovním aktivitám, což ovšem není vůbec nutné. Stačí si pořídit kvalitní sportovní podprsenku a problém je vyřešen!
 
Kvalitní sportovní podprsenka by měla splňovat tři kritéria – poskytnout prsům dokonalou podporu, nikde při pohybu nedřít a odvádět při sportu pot od pokožky.   

Sportovní podprsenka musí držet

Míra podpory podprsenky se odvíjí od druhu sportovnícj aktivit, pro které je určena. V nabídce jsou tři typy podpory: malá (pro sportovní aktivity jako je chůze, jóga, nebo statické posilování), dále střední (cyklistika, in-line bruslení) a velká (běh, jezdectví, míčové hry). Proto je před nákupem dobré si říci, na jaké sportovní aktivity podprsenku potřebujete. 
 
Sportovní podprsenky poskytují podporu buď tak, že prsa přitisknou k tělu, nebo mají vyztužené košíčky. První typ podprsenek nemá udánu velikost košíčku a je nabízen ve velikostech XS-XL. Většinou dobře sedí ženám do velikosti košíčku B. Při větších velikostech už je tlak na prsa nepříjemný. Podprsenky s vyztuženými košíčky jsou nabízeny v klasických velikostech A, B C, D a tolik nesvírají. Při nákupu věnujte pozornost tomu, aby byl košíček dostatečně vyztužený. Podprsenka by však rozhodně neměla mít kostice, které by vám při sportu byly nepohodlné.
 
Při zkoušení podprsenky si vyzkoušejte pohyby, které v ní budete dělat při plánované pohybové aktivitě, abyste zjistily, zda podpora prsů bude opravdu dostatečná.

Pozor na švy a zapínání!

Při sportovní aktivitě může vystouplý šev nadělat mnoho nepříjemností, které by vám u klasické podprsenky při běžném nošení ani nepřišly na mysl. Přece jen se při sportu mnohem více hýbete a šev vás přitom může odřít na velmi citlivých místech. Proto by švy měly být hladké, většina sportovních podprsenek je má z vnější strany, nebo je dokonce nemá vůbec. 
 
Pozornost věnujte také zapínání, které by nemělo být nekryté, opět z důvodu odřenin. Je také dobré, když bude kvalitní a bytelné, aby během aktivity nepřestalo náhle plnit svou funkci. Popdprsenky, které tisknou prsa k tělu se obvykle vyrábějí bez zapínání a přetahují se přes hlavu, což díky jejich elasticitě není problém. Všimněte si také, zda ramínka nejsou příliš úzká, aby se nezarývala do ramen, a zda se nedotýkají krku, který by mohla odřít.

Sportovní podprsenka z funkčního materiálu

V dnešní době už je samozřejmostí, že by sportovní podprsenka měla být vyrobena z tzv. funkčního materiálu, tedy takového, který odvádí pot od těla a udržuje tak pokožku v suchu. Některé podprsenky jsou navíc opatřeny ventilačními otvory, které ještě zlepšují odvětrávání a uživatelský komfort. Výjimkou nejsou ani podprsenky s příměsí stříbra či jiného antibakteriálního materiálu. To zamezuje tvorbě nežádoucího pachu pachu a plísní.
 
Některé sportovní podprsenky jsou navrženy k nošení bez další vrstvy, v létě je tedy můžete nosit samostatně bez trička. Pokud tričko přes podprsenku nosíte, nezapomeňte, že by mělo být rovněž z funkčního materiálu, aby pot odvedený podprsenkou odvádělo dále od těla a nechalo odpařit. Vhodné modely najdete v sekci dámská funkční trika. Funkční podprsenka pod bavlněným tričkem je prakticky zbytečná. Více se dočtete v článku jak vybrat funkční prádlo.  
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem sportovní podprsenky, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.