Jak vybrat silniční řídítka

Silniční řídítka neboli berany vybírejte s ohledem na proporce vaší postavy, jízdní styl i finanční možnosti. K nejdůležitějšími parametrům při výběru bude patřit celková šířka řídítek, jejich materiál a tvar oblouku i průřezu.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady s výběrem, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodných silničních řídítek.

Šířka řídítek

Šířku řídítek vybírejte tak, aby odpovídala šířce vašich ramen. Nejčastěji se na silniční kolo používají řídítka široká 42 cm. Jezdci s širšími rameny používají rozměr 44 cm. Naopak jezdci s užšími rameny mohou mít řídítka o šířce 40 nebo 38 cm a využít tak výhod nižšího aerodynamického odporu.

Materiál

Silniční řídítka jsou vyráběna z hliníku a karbonu. Karbonová řídítka svými vlastnostmi jednoznačně předčí ta hliníková. Vynikají nízkou hmotností, vysokou tuhostí a odolností. Kromě toho přispívají k jízdnímu pohodlí, protože díky přirozené pružnosti karbonu lépe pohlcují vibrace od nerovností terénu. Jedinou nevýhodou karbonu, která může rozhodování přiklonit na stranu hliníkových beranů, je vyšší cena.

Tvar oblouku

Tvar oblouku silničních řídítek ovlivňuje vaše pohodlí i celkové ovládání kola. Berany se dle tvaru dělí na dvě základní kategorie – kulatý oblouk (round) a zkosený, ergonomický oblouk (compact).

Kulatý oblouk je vhodný pro agresivní jezdce, protože umožňuje pevný úchop a rychlé korekce směru. Zkosený oblouk je zase pohodlnější a příjemnější, což oceníte zejména na velmi dlouhých vyjížďkách.

Dosah a hloubka

Důležitou roli hrají i dosah (reach) oblouku (tedy vzdálenost, kam až oblouk dosahuje směrem před  představec) a hloubka (drop) oblouku (vzdálenost, kam oblouk padá pod představec). Obecně se dá říci, že čím je větší dosah a hloubka řídítek, tím jsou vhodnější pro závodní pojetí jízdy, protože umožňují sportovnější -položenější a nataženější - posed. Naopak čím jsou oblouky kratší a mělčí, tím budete sedět vzpřímeněji a pohodlněji.

Dosah a hloubka řídítek se samozřejmě vzájemně ovlivňují s délkou a sklonem představce. Pokud například zvolíte krátký představec, můžete si dovolit řídítka s větším dosahem a hloubkou, aniž by váš posed nutně musel být nepohodlný. Pohodlí v tomto případě navíc zvýší variabilita úchopu, která je u řídítek s větším dosahem a hloubkou vždy větší.

Více o výběru představce se dozvíte v článku Jak vybrat představec.


Průřez trubky

Silniční řídítka se liší také průřezem trubky, z níž jsou zhotovena. Průřez ovlivňuje pohodlí úchopu i aerodynamické vlastnosti řídítek. Berany mohou z hlediska průřezu být kulaté, oválné nebo aerodynamické (zužující se).

Aerodynamický tvar samozřejmě volíte, pokud chcete dosáhnout co nejmenšího odporu vzduchu. Hodí se zejména pro časovky nebo dráhové cyklisty.

Výběr mezi kulatým a oválným průřezem je spíše subjektivní záležitostí, řiďte se tím, co je vám příjemnější. I když také zde lze říci, že kulatý průřez umožňuje pevnější úchop a nahrává agresivnímu pojetí jízdy, zatímco ovál je ergonomičtější a tím pádem pohodlnější.