Jak vybrat sedačku na kolo

Pro cyklisty, kteří mají malé dítě a nechtějí kvůli tomu omezovat své cykloaktivity, se nabízí možnost pořídit dětskou sedačku na kolo. Pak už zbývá jen rozhodnout, zda si vybrat sedačku přední či zadní a zvolit nejvhodnější typ upínání. V tomto rozhodování by vám měly napomoci následující řádky.
 
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem optimálního modelu cyklistické sedačky.

Sedačky od 18 měsíců

Sedačku na kolo můžete použít pro děti starší 18 měsíců. Mladší děti totiž ještě nemají dostatečně vyvinutou páteř, aby udržely zpříma hlavu a bez následků absorbovaly otřesy způsobené jízdou. Tím se liší i od dětských vozíků, kde je možné děti vozit i dříve.

Přední sedačka na kolo

Dětské sedačky na kolo se dělí podle toho, zda se montují před nebo za cyklistu, na přední a zadní. Přední sedačky jsou určeny spíše pro kratší přejezdy, dítě v nich kvůli nízké zádové opěrce nesedí tak pohodlně, jako v zadních, a také mají nižší hmotnostní limit (cca do 15 kg), než sedačky umístěné za cyklistovými zády. Dítě je také méně chráněno v případě pádu, ale také proti prachu a hmyzu. Jejich výhodou je naopak to, že cyklista na dítě neustále vidí. Dítě zase ocení příjemnější výhled  i ve směru jízdy.

..nebo zadní sedačka na kolo?

Zadní sedačky na kolo umožňují přepravovat děti do 22 kg hmotnosti a mají rozměrnější opěrku sedačky, která vzadu nijak nebrání výhledu rodiče řídícího kolo. Dítě má díky tomu mnohem větší oporu zad a tím i pohodlí. Některé sedačky jsou dokonce polohovatelné, takže je možné je sklopit do polohy, v níž dítě více leží. Výhodou těchto sedaček je i lepší ochrana dítěte proti čelnímu větru, hmyzu a prachu, a také pro případ pádu. Nevýhodou zadních sedaček je zejména to, že rodič na dítě vůbec nevidí. Dítě má zase omezený výhled vpřed.

Samonosná sedačka

Při výběru sedačky se musíte rovněž rozhodnout, zda zvolíte sedačku samonosnou, nebo sedačku s možností montáže na nosič. Nejpraktičtější jsou takové samonosné sedačky, u nichž je ke kolu stabilně připevněn pouze upínací mechanismus a vy se před každou vyjížďkou můžete rozhodnout, zda sedačku na kolo jednoduše připevníte, či ne. Při nákupu si ovšem dejte, aby upínací mechanismus šel připevnit na vaše kolo. 
 
Sedačky se nejčastěji připevňují na sedlovou trubku. Proto je třeba věnovat pozornost průměru této trubky a vybrat takový upínací mechanismus, který lze na daný průměr trubky připevnit. Pozor si dejte také na to, aby uchycení sedačky nepřekážely lanka s bowdeny.

..nebo na nosič?

Sedačky s montáží na nosič využívají buď standardní nosič. U něj si musíte ověřit kompatibilitu nosiče se sedačkou a také jeho nosnost. Některé nosiče jsou naopak přímo určené pro montáž dětské sedačky. Příkladem je systém HAMAX Plus, jehož nosič můžete využít jak pro upevnění sedačky stejné značky, tak i pro košík na nákupy nebo na cestovními brašny. 

Polohovatelnost a kvalita zpracování

K pohodlí dítěte hodně přispěje, pokud je dětská sedačka na kolo polohovatelná. Snadno jí při delší jízdě naklopíte a je to pro dítě pohodlnější. Polohovatelné sedačky jsou o něco dražší, ale vyplatí se sáhnout právě po nich.
 
Nezapomeňte věnovat pozornost rovněž detailům, zejména upínacímu mechanismu bezpečnostních pásů, rozsahu nastavení opěrek nohou, možnosti naklonění opěrky sedačky, ale také například odpružení sedačky, síle polstrování, přítomnosti opěrek na ruce apod. Rovněž se přesvědčte, že sedačka nemá nikde ostré hrany, o které by se mohlo dítě zranit. 

Bezpečnostní atest

Nezapomeňte si rovněž ověřit, že sedačka splňuje příslušný evropský bezpečnostní atest EN 14344.