Jak vybrat rohy na kolo

Rohy na kolo, čili kolmé nástavce na konce řídítek, přinášejí větší variabilitu úchopu a usnadňují některé jízdní situace. Pojďme si říci, jak se zorientovat v nabídce nepřeberného množství jejich druhů. Poradíme, zda zvolit rohy ergonomické, rovné, nebo zahnuté. Probereme i materiály, z kterých se rohy vyrábí.

Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem rohů na řídítka.



Jak bylo řečeno v úvodu, rohy na kolo přinášejí větší variabilitu úchopu, díky čemuž můžete dát jiným způsobem držení řídítek odpočinout unaveným rukám. Úchop řídítek v jiném úhlu rovněž umožňuje více pracovat s těžištěm. Rohy jsou efektivní zejména ve stoupáních, kdy dovolí posunout těžiště více dopředu a zatížit tak také přední kolo, které má jinak tendenci se v prudších výjezdech zvedat.

Délka rohů

Rohy na řídítka se vyrábějí v různých délkách. Donedávna byly nejrozšířenější rohy na celou dlaň, popřípadě zahnuté modely, které umožňovaly jak úchop celou dlaní kolmo na řídítka, tak také úchop rovnoběžně s řídítky. Dnes získávají stále věští oblibu krátké cyklistické rohy, s nimiž jezdec drží řídítka ze strany a za rohy se přidržuje jen dvěma nebo třemi prsty tak, aby mu ruce nesjely z řídítek. Výběr délky rohů je čistě subjektivní záležitostí, ovšem samozřejmě platí, že čím kratší rohy, tím nižší hmotnost.

Tvar a ergonomie rohů

Na trhu jsou dnes rohy mnoha různých tvarů. Od rovných s kruhovým průřezem až po zahnuté a ergonomicky tvarované. Při výběru jde opět o tom, co vám více vyhovuje, ale ergonomické rohy přece jen nabízejí větší pohodlí úchopu a menší únavu horních končetin zejména při delších vyjížďkách. 
 
Asi nejvíce se ergonomii úchopu u svých rohů věnují značky Specialized a Ergon. Ergonomické rohy Specialized jsou nabízeny jak v levnější pogumované variantě, tak i v karbonovém provedení pro náročné cyklisty.

Materiál a hmotnost

Rohy se nejčastěji vyrábějí  z hliníkuoceli nebo karbonu. Materiál ovlivňuje zejména hmotnost rohů. Nejtěžší jsou rohy ocelové, nejlehčí pak karbonové. 

Kompatibilita rohů a řídítek

Při výběru je třeba dát si pozor na kompatibilitu rohů a řídítek. Standardně vyráběné rohy sice lze namontovat na každá běžná řídítka, ale pokud máte řídítka karbonová, musíte pro montáž rohů použít speciální hliníkovou vložku do řídítek, jinak byste je mohli poškodit.
 
Mezi ortodoxními bikery panuje nepsané pravidlo, že rohy nelze použít na prohnutá řídítka, tzv. vlaštovky. Důvodem je ovšem pouze estetické hledisko, technicky používání rohů na vlaštovky vůbec nic nebrání a je na vás, zda si rohy na taková řídítka dáte.

Integrované rohy s gripy

Zajímavým řešením jsou rohy integrované s gripy na řídítka Ergon. Výhodou je kompaktní celek, lock-on zajištění gripů při uchování možnosti napolohovat si nezávisle na sobě gripy i rohy.