Jak vybrat představec

Představec vybírejte s ohledem na provozovanou cyklistickou disciplínu, vezměte v úvahu jeho délku, sklon a průměr, který musí odpovídat vašim řídítkům. Volit budete také vhodný materiál. V dnešní době je výběr tak široký, že můžete představec sladit s vaším kolem i designově.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady s výběrem, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného představce.

Představec dle disciplíny

Jednotlivé cyklistické disciplíny vyžadují různé typy a rozměry představců. Pro prvotní orientaci při výběru si tedy ujasněte, pro jaké odvětví cyklistiky budete představec používat. Pro silniční kola a XC pojetí horské cyklistiky se délka představce pohybuje kolem 100 mm. Pro all-mountain, enduro, či dokonce sjezdové disciplíny se používají představce kratší. Obecně se dá říci, že čím víc z kopce, tím kratší představec. Krátké a tuhé představce se používají i pro BMX.

Délka a sklon

Délka představce výrazně ovlivňuje ovládání kola. Pokud považujeme délku 100 mm za jakýsi výchozí standard, pak kratší představec zrychlí ovládání a řízení, usnadní přenesení těžiště za sedlo ve sjezdech a umožní zaujmout vzpřímenější pozici. Rovněž je s kratším představcem snazší zvednout přední kolo při přejíždění překážek. Právě z těchto důvodů jsou kratší představce oblíbené u vyznavačů all mountain a sjezdu.

Delší představec naopak zpomalí řízení a ovládání kola, ale uvolní hrudník pro hluboké dýchání. Díky posunutí těžiště vpřed zvýší stabilitu v prudkých stoupáních. Pokud v prudkém stoupání v pozici ze sedla naráží vaše kolena do řídítek a máte správnou rámovou velikost, je to známka, že potřebujete delší představec. Stejně tak když vaše přední kolo při stoupání podkluzuje.

Délka představce souvisí také s rámovou velikostí kola, kdy obecně platí, že čím větší rám, tím delší představec.



Sklon představce upravuje relativní výšku řídítek vůči výšce sedla. Čím vyšší je sklon představce, tím výše se řídítka dostanou. Sklon je udáván ve stupních, přičemž 90 stupňů je to samé, jako 0 stupňů. Analogicky, 95 stupňů odpovídá + 5 stupňům, 85 stupňů pak – 5 stupňům. Představec lze otočit a použít jej jako stoupající, nebo klesající. Na trhu jsou i představce s nastavitelným sklonem.

Pokud pomocí představce zvýšíte řídítka, uvolníte tlak na vaše zápěstí a předloktí, ale zvýšíte zátěž na sedací kosti, měkké tkáně přes sponou stydkou a páteř. Při snížení řídítek zmenšíte svou čelní plochu a snížíte tak odpor větru. Vždy jde o to, najít pozici, která vám bude co nejvíce vyhovovat. Dobrým začátkem je umístit řídítka o několik centimetrů níže než sedlo. Pro extra dlouhé vyjížďky nebo maximální pohodlí (na úkor výkonu) umístěte sedlo a řídítka do stejné výšky.

Samozřejmě, že jde o velmi obecné doporučení, volba optimální délka a sklonu představce je spíše otázkou zkoušení a osobních preferencí. Pomoci může profesionální nastavení posedu kola BG Fit.

Průměr a kompatibilita s řídítky

Velmi důležité je zvolit takový představec, který bude kompatibilní s vašimi řídítky. To je z větší části otázka odpovídajícího průměru představce. U silničních kol se nejčastěji používají představce o průměru 26 a 31,8 mm. Druhý uvedený se přitom prosazuje stále častěji. Na horském kole narazíte na představce s průměrem 25,4 nebo opět 31,8 mm.

Představce se liší také způsobem uchycení k řídítkům a hlavové trubce. Existují dvou- a čtyřšroubová provedení. Představce se dvěma šrouby poskytují nižší tuhost a při montáži se síla sevření nedistribuuje na řídítka tak rovnoměrně. To může být problém zejména u karbonových řídítek, která mohou prasknout. Jejich výhodou je o něco nižší hmotnost.

Materiál

Představce jsou vyráběny ze stejných materiálů, jako kola. Dnes je to tedy především hliník a karbon, setkat se lze i s ocelovým představcem. Karbonové představce vynikají oproti hliníkovým nízkou hmotností a vysokou tuhostí, nevýhodou je vyšší cena.

Design

V neposlední řadě lze při výběru řešit také design představce. Na trhu je dnes tolik možností, že si lze vyhrát s vyladěním představce podle barvy řídítek i celého kola. Nejběžnější jsou představce černé a bílé, ale výjimkou nejsou ani zlaté, stříbrné či jinak barevné.