Jak vybrat odrážedlo

Je vaše dítko již dostatečně akční na to, aby samo začalo vyvíjet sportovní aktivity, ale přitom pořád moc malé nebo ještě nedostatečně motoricky vyspělé na opravdové kolo? Pak mu pořiďte odrážedlo, které je nejen skvělou hračkou, ale hlavně nejlepší průpravou pro výuku jízdy na kole. 

Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem odrážedla pro vaše dítě.

Rozdíl mezi odrážedlem a odstrkovadlem

Výrazy „odstrkovadlo“ a „odrážedlo“ jsou vykládány nejednotně a často bývají zaměňovány. My chápeme odrážedlo jako jednostopé kolo bez šlapek, na kterém dítě po odrazu jede a musí udržovat rovnováhu.


 
Odstrkovadlo je naproti tomu dvoustopé vozítko, na kterém sice dítě rovněž sedí a také se pohybuje odrážením, ale nemusí udržovat rovnováhu. Odstrkovadlo je vhodné pro batolata, která teprve začínají chodit, odrážedlo je pak pro děti, které již chodí a mají se naučit udržovat rovnováhu.

 

Velikost odrážedla

Aby dítě dokázalo na odrážedle jezdit, je nutné, aby z jeho sedla dosáhlo na zem celými chodidly, ne pouze špičkami nohou. Ze špiček se totiž dítě není schopno pořádně odrazit. Nezapomeňte, že dítě rovněž musí ze sedla dosáhnout na řídítka, aby mohlo odrážedlo ovládat. Minimální výška posedu je proto důležitým kritériem, na které je potřeba dát při výběru pozor.  
 
U kvalitního odrážedla bývá nastavitelná výška sedla. Tomu věnujte při výběru pozor. Dřevená odrážedla mívají sedlo polohovatelné často jen ve dvou nebo třech pozicích, což může být málo. Optimální je, pokud lze nastavovat výšku sedla stejně jako u jízdního kola. Plusem mohou být i polohovatelná řídítka.

Kvalita zpracování

Při výběru si všimněte také kvality zpracování odrážedla. Základem je samozřejmě rám, který by měl být pevný a odolný, ale zároveň co nejlehčí. Ideální je, pokud má odrážedlo klasická nafukovací kola. Vyzkoušejte, zda se lehce otáčejí řídítka a přesvědčte se, že je odrážedlo vybaveno kvalitními neklouzavými gripy a pěnovým chráničem uprostřed řídítek.

Hmotnost odrážedla

Odrážedlo musí být dostatečně lehké, aby s ním dítě bylo schopno manipulovat a ovládat je. Nejlepší je, aby si dítě odrážedlo při nákupu vyzkoušelo, tak nejlépe poznáte, zda na něj není příliš těžké.  Myslete také na to, že odrážedlo budete nosit v ruce ve chvílích, kdy dítě nepojede. 

Brzda není nutná 

Ne všechna odrážedla jsou vybavena pákovou brzdou. Děti totiž obvykle nedokážou brzdu dostatečně stisknout, naopak většinou dokáží dobře brzdit podrážkami bot o zem. Brzda je tak na odrážedle většinou nadbytečná, i když vám někdo bude trvrdit opak. Raději investujte do kvalitnějšího odrážedla než do hůře provedeného odrážedla, které ale disponuje brzdou.

Kolo bez pedálů 

Samo se nabízí, že když je odrážedlo vlastně kolo bez pedálů, můžete jej nahradit malým dvanáctipalcovým kolem, ze kterého pedály odmontujete (a samozřejmě sundáte také pomocná kolečka). Skutečně to jde, ovšem je třeba počítat s tím, že kolo bude těžší než klasické odrážedlo a dítěti se s ním bude hůře manipulovat. Koupě odrážedla je proto určitě lepším řešením, když dítě z odrážedla povyroste, snadno ho prodáte v některém bazaru.

Nezapomeňte na helmu!

Pro bezpečnost začínajícího cyklisty (byť zatím prohánějícího jen odrážedlo) je nezbytné vybavit jej dětskou cyklistickou helmou. Více se dočtete v článku jak vybrat dětskou cyklistickou helmu.  Hodit se mohou také dětské cyklistické rukavice, které sají pot a dítěti tak nekloužou řídítka v dlaních. Zároveň rukavice ochrání kůži dlaní při případném pádu. Reflexivně totiž dítě většinou dopadá na ruce.
 
Rozhodně nic nezkazíte ani zvonkem, kterým na sebe dítě upozorní v případě, že se dostane do situace, kterou už ´neuřídí´.