Jak vybrat horské kolo

Při výběru horského kola (neboli MTB) budete řešit, zda sáhnout po pevném nebo celoodpruženém modelu, zda vybrat průměr kol 27,5 nebo 29 palců, a dále zda vybrat z kategorie rekreačních,  sportovních nebo závodních modelů. Podle čeho se přitom orientovat?
 
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem správného modelu kola ve správné rámové velikosti. 

Kolo s odpruženou vidlicí vs. celoodpružený model

Velmi důležitou součástí výbavy horských kol, která výrazně usnadňuje jízdu v terénu, je odpružení.  Horská kola mohou mít odpruženou buď jen přední vidlici - pevné horské kolo, nebo-li hardtail, nebo také zadní stavbu – celoodpružené horské kolo, nebo-li full.
 
výhodám hardtailů patří zejména nižší hmotnost a cenaCeloodpružené modely zase nabízejí mnohem větší míru pohodlí, možnost překonávat náročnější terén, a díky tomu, že zadní kolo zůstává více v kontaktu s povrchem, jsou efektivnější při výjezdech nebo v náročnějších terénních pasážích. Milovníci adrenalinu zase ocení větší možnosti celoodpružených kol na překážkách, skocích na sjezdových tratích a bikeparcích. 
 
Díky moderním systémům odpružení už není nevýhodou fullů nechtěné propružování zadní stavby při jízdě a tím ztráta energie. Hlavní nevýhodou celoodpružených kol tak zůstává hlavně vyšší cena. Více se dozvíte v článku jak vybrat celoodpružené kolo.

Kola 27,5 vs. 29 palců

Další dilema při výběru představuje velikost kol. Dříve se horská kola vyráběla se standardním průměrem ráfků 26“ (palců), dnes už na ně prakticky nenarazíte. V současnosti se můžete u horských kol rozhodovat mezi rozměrem 29" a 27,5", které oproti staršímu standardu 26"  přináší množství výhod, týkajících se jízdních vlastností.
 
Kola s rozměrem 27,5" jsou o něco hravější, agilnější a rychleji akcelerují. Naproti tomu horská kola 29“ snáze překonávají překážky, lépe drží rychlost a na asfaltu se tak blíží kolům krosovým a díky větší trakci lépe stoupají.
 
Mylné jsou poměrně rozšířené názory, že se 29“ kola hodí jen pro vysoké jezdce. Naopak se s úspěchem prosazují i v menších rámových velikostech a také v dámském provedení. Jejich geometrie je přizpůsobena větším kolům, nabízí kratší rozvor pro lepší ovladatelnost i střed šlapání posunutý dolů, takže posed není o mnoho vyšší, nežli na starších 26“ nebo novějších 27,5" kolech
 
Současný trend je, že kola 27,5" (a omezeně 26") dominují u kol pro technické disciplíny jako je sjezd a freeride. 29" horská kola naopak začínají převažovat ve všech ostatních kategoriích. 

U některých kol výrobci nabízí nejmenší rámové velikosti společně s 27,5" koly a větší rámové velikosti s koly 29".

Rekreační modely

Vybírat budete také podle toho, jak často a jak sportovně jezdíte. Pokud si jen občas vyjedete pro zábavu či vylepšení kondice, bude vám stačit stroj z kategorie rekreačních. Vyhovovat vám bude svou geometrií, která umožní pohodlný a vzpřímený posed, a také příznivou cenou.  

Sportovní kola

Jestliže jezdíte pravidelněji, rychleji a techničtěji a občas si zajedete třeba i amatérský závod, sáhněte po sportovním modelu. Dostane se vám s ním lehkého rámu, solidních komponent a jeho geometrie umožní položenější posed pro lepší výkon.

Závodní kola

Nejlehčí a nejlépe osazená kola pro závodníky a jezdce, kterým jde zejména o výkon. Nabízejí položený posed pro maximální výkon, v této kategorii již můžete vybírat i modely postavené na špičkových hliníkových nebo karbonových rámech s nejlepším osazením dostupným na trhu.