Jak vybrat gripy na kolo

Gripy na řídítka zajišťují pevný a jistý úchop, který je nezbytný pro ovládání jízdního kola a bezpečnou jízdu. Zároveň tlumí vibrace při zachování citlivosti pro vnímání terénu. Při výběru gripů na kolo zohledněte jejich tvar a ergonomii úchopu, délku a průměr, a také materiál, z něhož jsou vyrobeny. Včas gripy vyměňujte, pokud jsou poškozené.
 
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem gripů na řídítka.

Tvar a ergonomie úchopu

V nabídce výrobců jsou gripy kruhového průřezu i modely, které mají protaženou plochu pro pohodlnější a ergonomičtější oporu dlaně. Opora malíkové hrany slouží k rozložení tlaku v oblasti citlivého ulnárního nervu, jehož podráždění způsobuje brnění až znecitlivění prstů i ruky.
 
Dva přístupy k řešení problému s ulnárním nervem představují značky Specialized a Ergon. U Specialized se tlak na ulnární nerv eliminuje ergonomicky umístěnou výstelkou v cyklistických rukavicích BG Fit, zatímco gripy Specialized mají za úkol především pohltit vibrace a zajistit jistý úchop. Značka Ergon na to jde přesně opačně. Pro šetření ulnárního nervu jsou gripy Ergon vybaveny oporou malíkové hrany a naopak rukavice této značky jsou designovány pro jistotu úchopu a pohlcování vibrací.
 
Ergon rovněž nabízí gripy s integrovanými rohy na řídítka, jejichž výhodou, že se gripy díky lock-on systému neprotáčejí, a je možnost napolohovat nezávisle na sobě grip i roh.

Materiál gripů

Materiál gripů volte podle toho, jak příjemný je vám na omak. Gripy se vyrábějí pěnovéplastovésilikonovékorkové, ale i z přírodní kůže.  Dá se říci, že plastové či kožené gripy jsou o něco trvanlivější, než gripy pěnové nebo silikonové, jejichž výhodou je zase pohodlnější, „měkčí“ a v případě silikonu i přilnavější úchop s velmi dobrou schopností tlumit nárazy a vibrace. Špičku v této kategorii představují silikonové gripy Esi, které jsou oblíbené i mezi závodníky. 

Způsob připevnění 

Gripy se na řídítka buď jednoduše nasouvají a drží sami o sobě, nebo se připevňují pomocí integrované objímky s dotahováním na aretační šroub, tedy tzv. lock-on systémem. Lock-on systém je o něco těžší, ale zase u něj nehrozí nechtěné protáčení gripu.

Délka a průměr gripů

Gripy se vyrábějí v různých délkách, takže si můžete vybrat podle šířky vaší dlaně, ale také podle toho, jaké řazení máte na řídítkách. Například pro řazení typu gripshift se vyrábějí kratší gripy.
 
Značka Ergon nabízí své gripy dokonce ve dvou různých průměrech, takže i tento atribut můžete přizpůsobit velikosti vaší ruky. Skvělé je to třeba pro dámy, pro které mohou mít běžné gripy příliš velký průměr.

Včasná výměna 

Pro bezpečnou jízdu je třeba gripy včas měnit. Pokud se gripy začnou protáčet, nebo jsou viditelně poškozeny, je vhodné pořídit nové.

Vyzkoušejte gripy!

Pokud byste si chtěli před nákupem výhody ergonomických gripů otestovat, můžete využít našeho testcentra gripů, v němž najdete gripy značky Ergon.