Jak vybrat funkční prádlo

Pro základní orientaci v problematice výběru funkčního prádla na kolo vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín.

Vhodné modely prádla prohlížejte v sekci funkční prádlo.
 
Proč funkční prádlo?
1. dokáže díky speciálnímu tvaru svých vláken odvádět vlhkost od těla,
2. udrží vás v suchu,
3. výborně se hodí pro cyklistiku. 
 
Většina cyklistických dresů a kalhot je vyrobena z funkčního materiálu, ovšem zejména v chladnějších dnech je třeba obléci více vrstev a právě funkční prádlo by mělo být tou základní.

Na kolo nikdy v bavlně 

Funkční materiály tvoří jakýsi protipól bavlny, která je na sportovní aktivity včetně cyklistiky zcela nevhodná. Bavlna totiž nasákává pot a oblečení z tohoto materiálu se tak během výkonu lepí na kůži, studí, a je těžké. Naproti tomu funkční prádlo vlhkost odvádí od pokožky a dále (případně přes další funkční vrstvy) do vnějšího prostředí, kde se odpaří. Pocení tak nastupuje později, potíte se méně, a hlavně jste po celou dobu vyjížďky v suchu a v teple. Funkční spodní prádlo získává tuto vlastnost díky speciálnímu průřezu svých vláken a větším z kapilárním prostorům mezi nimi. Právě těmito prostory je vlhkost odváděna žádoucím směrem, tedy od těla. 

Polyester, vlna i bambus

Odpovídající průřez vláken lze vyrobit z různých surovin. Nejčastěji se setkáme s prádlem z umělých vláken, jako je polyester nebo polypropylen, ale vynikající vlastnosti má i funkční z přírodních materiálů, jako je vlna merino nebo bambusová viskóza. Tyto materiály jsou navíc přirozeně antibakteriální, takže zabraňují vzniku nežádoucího pachu. U umělých materiálů pomůže ke stejnému výsledku příměs stříbra do vlákna.
 
Jednotlivé typy funkčního prádla se rovněž liší gramáží pleteniny a její schopností pojmout vzduch. Čím větší je gramáž a čím více vzduchu se vejde mezi vlákna, tím je prádlo teplejší.

Různé prádlo pro různé aktivity

Právě termoizolační vlastnosti předurčují, pro co je který model funkčního prádla vhodný.  Při výběru je přitom třeba přihlédnout jednak k intenzitě vaší aktivity – pro rekreační cyklistiku můžeme použít teplejší termoprádlo, nežli na závod – a samozřejmě k tomu, v jakém počasí či ročním období na kolo vyrazíme.

Funkční prádlo na tělo

Velmi důležité je vybrat si funkční prádlo ve správné velikosti. Aby mohlo odvádět pot od pokožky, je třeba, aby na ní všude dokonale přiléhalo. Proto je vybírejte spíše těsnější. Prádlo mívá často příměs elastanu, takže se dokáže malinko roztáhnout a budete v pohodlí.

Speciální cyklistický střih

V nabídce výrobců funkčního prádla jsou i modely se speciálním střihem přímo pro cyklistiku. Trička tak mají prodlouženou spodní část zad a kalhoty zase windstopper v přední části. Kromě triček a kalhot je na trhu i funkční spodní prádlo a speciální cyklo ponožky, které jsou více polstrovány na místech, kde je noha při cyklistice nejvíce namáhána. 
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem funkčního prádla na kolo, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.