Jak vybrat funkční prádlo

Pro základní orientaci v problematice výběru funkčního prádla na kolo vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín.

Vhodné modely prádla prohlížejte v sekci funkční cyklistické prádlo.

Proč funkční prádlo při jízdě na kole?
1. dokáže díky speciálnímu tvaru svých vláken odvádět vlhkost od těla, udrží vás v suchu a pomáhá regulovat tělesnou teplotu,
2. izoluje vás před chladem na zimních vyjížďkách a v létě vás ochladí,
3. je základem pohodlí při jízdě na kole.

Aby vše fungovalo, je potřeba vybírat první funkční vrstvu podle předpokládaného období použití a intenzitě jízdy. Jiné funkční prádlo se používá v létě a jiné v období podzim až jaro.

Většina cyklistických dresů a kalhot je vyrobena z funkčního materiálu, ovšem zejména v chladnějších dnech je třeba obléci více vrstev a právě funkční prádlo by mělo být tou základní, bez které by cyklista neměl na kolo vyrážet.

Cyklistické prádlo pro období podzim - zima - jaro

V těchto ročních obdobích jde především o udržení těla v suchu a v teple. Vybírá se prádlo s větší gramáží a tím i s větší schopností chránit před chladem. V případě funkčního trika se volí buď trika s krátkým rukávem (ruce pak zateplíte cyklistickými rukávky) nebo v zimních měsících i funkčními triky s dlouhým rukávem. Svoje místo si najde i za chladných dnů hlavně na začátku nebo konci léta.

TIP: Pokud v chladnějších měsících plánujete během vyjížďky i zastávku třeba na kávu, je dobré si vzít do kapsy dresu klidně jedno funkční spodní triko navíc a převléci se. Jakmile totiž zastavíte, váš pot se rychle ochladí, takže náhradní, suchá základní vrstva vás může udržet v teple.

První vrstva na kolo do letních měsíců

Část lidí si mylně myslí, že první funkční prádlo je vhodné jen do chladného období, opak je pravdou. I v létě je velmi vhodné použití lehkých mesh nátělníků nebo triček s krátkým rukávem pod dres, které jsou navržené z prodyšné a lehké funkční tkaniny tak, aby napomáhaly regulaci teploty a zlepšovala pohodlí při jízdě. Kdo to jednou vyzkouší, nechce většinou vyrážet na kolo jinak.

Na kolo nikdy v bavlně

Funkční materiály tvoří jakýsi protipól bavlny, která je na sportovní aktivity včetně cyklistiky zcela nevhodná. Bavlna totiž nasákává pot a oblečení z tohoto materiálu se tak během výkonu lepí na kůži, studí, a je těžké. 

Naproti tomu funkční prádlo vlhkost odvádí od pokožky a dále (případně přes další funkční vrstvy) do vnějšího prostředí, kde se odpaří. Pocení tak nastupuje později, potíte se méně, a hlavně jste po celou dobu vyjížďky v suchu a v teple. Funkční spodní prádlo získává tuto vlastnost díky speciálnímu průřezu svých vláken a větším z kapilárním prostorům mezi nimi. Právě těmito prostory je vlhkost odváděna žádoucím směrem, tedy od těla.

Polyester, merino vlna i bambus

Odpovídající průřez vláken lze vyrobit z různých surovin. Nejčastěji se setkáme s prádlem z umělých vláken, jako je polyester nebo polypropylen, ale vynikající vlastnosti má i funkční z přírodních materiálů, jako je vlna merino nebo bambusová viskóza. Tyto materiály jsou navíc přirozeně antibakteriální, takže zabraňují vzniku nežádoucího pachu. U umělých materiálů pomůže ke stejnému výsledku příměs stříbra do vlákna.

Jednotlivé typy funkčního prádla se rovněž liší gramáží pleteniny a její schopností pojmout vzduch. Čím větší je gramáž a čím více vzduchu se vejde mezi vlákna, tím je prádlo teplejší.

Do letních měsíců volte proto nízkou gramáž a produkty, které jsou z mesh síťovaného materiálu. Do zimy potom gramáž vyšší.

Různé prádlo pro různé aktivity

Právě termoizolační vlastnosti předurčují, pro co je který model funkčního prádla vhodný.  Při výběru je přitom třeba přihlédnout jednak k intenzitě vaší aktivity – pro rekreační cyklistiku můžeme použít teplejší termoprádlo, nežli na závod – a samozřejmě k tomu, v jakém počasí či ročním období na kolo vyrazíme.

Funkční prádlo na tělo

Velmi důležité je vybrat si funkční prádlo ve správné velikosti. Aby mohlo odvádět pot od pokožky, je třeba, aby na ní všude dokonale přiléhalo. Proto je vybírejte spíše těsnější. Prádlo mívá často příměs elastanu, takže se dokáže malinko roztáhnout a budete v pohodlí.

Speciální cyklistický střih

V nabídce výrobců funkčního prádla jsou i modely se speciálním střihem přímo pro cyklistiku. Například od značek Rapha, Pas Normal Studios, nebo Specialized. Případně funkční prádlo od firem, které se na funkční první vrstvu specializují, jako je to u nás Icebreaker či X-Bionic

Funkční cyklistická tílka a trika bez rukávů

U této kategorie se počítá s použitím nejčastěji v chladných měsících. Cyklista si přes ně obvykle obléká i dres s dlouhým rukávem, takže dlouhý rukáv první funkční vrstvy není vidět. Gramáž funkčního prádla je většinou vyšší, počítá se s tím, že funkční triko s dlouhým rukávem by mělo nejenom odvádět pot, ale i udržovat cyklistu v teple.

TÍLKA NA KOLO

Funkční trika na kolo s krátkým rukávem

Asi nejvíce oblíbená kategorie. Vyrábí se v provedení na letní i zimní měsíce. Délka rukávů je řešena tak, aby šlo trika s krátkým rukávem nosit pod cyklistický dres. Trika se krátkým rukávem se dají používat i v chladných dnech, protože ruce si zahřejete cyklistickými rukávky.

TRIKA S KRÁTKÝM RUKÁVEM

Funkční trika s dlouhým rukávem

U této kategorie se počítá s použitím nejčastěji v chladných měsících. Cyklista si přes ně obvykle obléká i dres s dlouhým rukávem, takže dlouhý rukáv první funkční vrstvy není vidět. Gramáž funkčního prádla je většinou vyšší, počítá se s tím, že funkční triko s dlouhým rukávem by mělo nejenom odvádět pot, ale i udržovat cyklistu v teple.

TRIKA S DLOUHÝM RUKÁVEM

Funkční podprsenky

Nezbytnost dámské cyklistické výbavy. Kvalitní sportovní podprsenka se postará o tři základní věci – poskytnout prsům dokonalou podporu, nikde při pohybu nedře a odvádí při jízdě na kole pot od pokožky.  Podrobně se výběru dámské sportovní podprsenky věnujeme v tomto článku

Funkční kalhotky, boxerky

Na trhu jsou v současnosti i funkční spodní kalhotky (pro dámy), či boxerky (pro pány), které jsou vyrobené z funkčního materiálu a obsahují cyklistickou vložku. Dobrým příkladem jsou cyklistické kalhotky a boxerky od 7MESH.

Funkční dlouhé spodky

Většina cyklistů si vystačí s thermo dlouhými cyklistickými kalhotami a v cyklistice je proto používají především bajkeři do hodně chladných dnů v zimních měsících. Vyrábí se v tříčtvrtečním nebo dlouhém provedení.

 

5 TIPŮ pro výběr funkčního prádla na kolo

1. Funkční prádlo vybírejte vždy na tělo, aby mohlo dobře plnit svojí funkci. 

2. Na dlouhé vícedenní vyjížďky volte prádlo, které má antibakteriální úpravu a zůstane déle svěží. Například prádlo s příměsí stříbra, nebo prádlo z bambusu, to dokáže. 

3. Vyzkoušejte lehké, prodyšné a chladivé prádlo do letních měsíců. Uvidíte, jak vám to zvýší komfort při jízdě.  

4. Pokud uvažujete o jednom funkčním triku pro celoroční použití, nejlepší službu vám splní cyklistické funkční triko s krátkým rukávem v nějaké střední gramáži použitelné jak za chladných dnů, tak v teplejších dnech.

5. Do větrných podmínek se dá pořídit i prádlo, které má čelní stranu chráněnou proti větru.

Nákup ve Ski a Bike Centru Radotín

Pokud si nejste jisti správným výběrem funkčního prádla na kolo, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde máme výběr nejlepších značek na trhu a naši vyškolení prodejci vám pomohou a poradí. Při nákupu na našem eshopu máte až 60dní na vrácení nebo výměnu zboží, pokud by nesedělo.