Jak vybrat koloběžku
Koloběžky pro děti (ale i pro dospělé) se těší stále větší oblibě coby zajímavá alternativa ke klasickému jízdnímu kolu. Nabízejí jiný pohyb, zapojení odlišných svalových skupin a určitě jsou velmi vhodné pro zpestření pohybových aktivit vašich dětí. Samostatnou kapitolou jsou pak městské koloběžky, na kterých se děti ‘vyřádí' i na malém plácku před domem, když zrovna není čas na výlet do přírody. Pojďme se podívat, jak dětskou koloběžku vybírat.
Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu dětské koloběžky.
Při výběru dětské koloběžky se v první řadě zaměřte na to, kde bude dítě nejvíce jezdit. Pro městské ježdění a dovádění ve skate parcích jsou vhodné “street” koloběžky s malými až středními plnými polyuretanovými kolečky, které jsou výborně ovladatelné a lehké, ovšem nejsou určené na delší kontinuální jízdu.
Naopak na delší vyjížďky na cyklostezku nebo do přírody jsou vhodné koloběžky s velkými nafukovacími koly (16 až 20 “, větší jsou pro děti špatně ovladatelná).
Po volbě vhodné kategorie koloběžky sledujte u zvažovaných modelů jejich nosnost, velikost, zda mají možnost nastavení (řídítka) a možnost složení, jaké mají brzdy, materiál rámu a celkovou kvalitu provedení.
Co sledovat při výběru dětské koloběžky:
- nosnost a hmotnost
- vhodná velikost, nastavitelnost
- skládací či pevná konstrukce
- typ a kvalita brzd
- typ koleček
- kvalita provedení a komponent, materiál rámu
Nosnost a hmotnost
Na nosnost dejte pozor zejména u levných plastových modelů. U kvalitních koloběžek z hliníku, či oceli by neměl být s nosností problém. U koloběžek určených do terénu nebo do skateparku je nutné počítat s tím, že při skocích je okamžité zatížení koloběžky vyšší, než je hmotnost jedoucího dítěte.
Co se týče hmotnosti, je samozřejmě vhodné, aby koloběžky byla co nejlehčí, ovšem při zachování dostatečné pevnosti, což nemusí splňovat některé plastové modely. Lehká koloběžka se lépe ovládá a také se dětem či rodičům v případě potřeby lépe přenáší.
Vhodná velikost, nastavitelnost
Výběr vhodné velikosti dětské koloběžky je klíčový pro to, aby se dítě na koloběžce cítilo pohodlně a zároveň bylo schopno ji snadno ovládat. Řídítka by měla dosahovat přibližně ke kyčlím dítěte. S nižšími řídítky se dítě musí přiliš ohýbat, což vede k nepohodlí a přetěžování zad. Naopak vyšší řídítka dítěti výrazně ztěžují ovladatelnost koloběžky.
Velkým plusem je možnost nastavit výšku řídítek, samozřejmě v čím větším rozsahu, tím lépe. Koloběžka dítěti déle vydrží.
Důležitá je také výška stupátka od země. Pokud je příliš vysoká, dítě se při jízdě zbytečně namáhá - o to více musí pokrčovat stojnou nohu, aby se mohlo odrazit. Příliš nízká výška stupátka zase znamená nebezpečí při přejíždění nerovností nebo překážek. Ideální výška u dětské koloběžky je 5-6 cm.
Skládací konstrukce
Skládací konstrukci oceníte zejména u koloběžek městských a u koloběžek pro malé děti. Městské koloběžky děti obvykle používají ve skate parcích, kam často cestují hromadnou dopravou, takže se hodí možnost koloběžky složit, což rovněž přivítají, pokud si ji berou s sebou do školy.
U malých dětí je zase časté, že během procházky nevydrží celou dobu jet a koloběžku je nutné část cesty nést, naložit do kočárku apod. Pro takové případy je skládací konstrukce velkým přínosem.
Typ a kvalita brzd
Zatímco u městských koloběžek je standardem použití zadní nášlapné brzdy, turistické koloběžky pro delší vyjížďky do přírody či na cyklostezky bývají vybaveny brzdami čelisťovými (V-brzdy), nebo kotoučovými.
Kotoučové brzdy jsou účinnější, ale také dražší, dalo by se říci, že pro běžné používání stačí brzdy čelisťové, zatímco “kotoučovky” se používají spíše u koloběžek pro závodní použití, nebo u strojů pro ježdění v náročném horském terénu, kde je třeba vysoká účinnost brzd.
Typ koleček
O kolečkách již byla řeč v úvodu, kdy jsme si rozdělili koloběžky na městské a turistické. U městských plných polyuretanových koleček hraje roli tvrdost - čím tvrdší kolečka, tím odolnější a rychlejší, ovšem méně stabilní a pohodlné. Také hůře drží v zatáčkách.
Koloběžky podle velikosti koleček: průměr 4" (100-105mm), průměr 5" (120-125mm), průměr 6" (145-150mm) , průměr 8" (200-230mm), průměr 12".
U turistických modelů s klasickými nafukovacími zapletenými koly platí, že větší kola nabízejí snazší jízda s lepší setrvačností a lepším přejížděním překážek. U dětských koloběžek by ovšem průměr ráfků neměl přesahovat 20”, protože větší kola jsou už pro děti špatně ovladatelná.
Rám a kvalita provedení
Dětské koloběžky se nejvíce vyrábějí z plastů, oceli, hliníku či karbonu. U plastových modelů dejte pozor na to, aby koloběžka měla dostatečnou nosnost a také tuhost, při jízdě se nekroutila a neprohýbala.
To příliš nehrozí u ocelových koloběžek, které jsou bytelné, odolné, hodně unesou, ale jejich nevýhodou je vyšší hmotnost.
Asi nejvhodnějším materiálem pro dětské koloběžky je hliník, respektive jeho slitiny. Ty nabízejí dostatečnou tuhost při zachování nízké hmotnosti. Předčí je snad jedině karbon, který vyniká v poměru tuhosti a lehkosti, ale jeho nevýhodou je vyšší cena.
Při výběru nezapomeňte sledovat celkovou kvalitu provedení a použitých komponent. Důležité například je, aby z koloběžky nikde nevyčnívalo nic, o co by se dítě mohlo při pádu zranit. Ideální je, když jsou všechny šrouby zapuštěné, spoje hladce zabroušené, řídítka opatřená pěnovou krytkou apod.
Nezapomeňte na helmu a chrániče!
Pro jízdu na koloběžce by měla zejména pro děti platit stejná pravidla, jako při cyklistice. To znamená nikdy nevyjíždět bez certifikovné dětské helmy, ideálně doplněné o další chrániče, například loketní a kolenní.