Jak vybrat dětskou helmu na kolo

Cyklistická helma by měla být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty, mladším osmnácti let ji navíc předepisuje zákon. Zranění hlavy jsou totiž v cyklistice velmi častá a samozřejmě také nebezpečná. Proto své děti vybavte kvalitní cyklistickou helmou, i když zatím sedlají jen nejmenší dvanáctipalcové kolo, nebo dokonce teprve odrážedlo. 
 
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem dětské helmy na kolo.

Technologie  a certifikace cyklistických helem

Dětské cyklistické helmy jsou většinou, stejně jako helmy pro dospělé, vyráběny takzvanou in-mold technologií, tedy vstřikováním expandované polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny.  Občas narazíte i na levnější helmy, které jsou vyráběny starší technologií tzv. lepení, která nemá takovou životnost a není tak kvalitní
 
Z hlediska bezpečnosti je důležité, aby helma byla certifikována. Helmy prodávané v České republice musí splnit normu ČSN EN 1078

Velikost dětské helmy

Cyklistická helma by měla na hlavě pohodlně sedět, aniž by kdekoliv tlačila, zároveň by však měla být těsná a neměla by ani rozepnutá spadnout při předklonu z hlavy. Dětské helmy jsou vždy vybaveny mechanismem na nastavení velikosti, ať už je to otočné kolečko, nebo pouze elastické pásky, které se přizpůsobí obvodu hlavy. Nejmenší dětské cyklistické helmy mají při plném utažení mechanismu vnitřní obvod 44 cm.

Správná pozice helmy a její zapínání

Helma by mela na hlavě sedět nejlépe vodorovně, její přední část helmy by měla zasahovat asi doprostřed čela. Při nošení musí být zapnutý podbradní řemínek, za nějž by měly jít zastrčit maximálně dva prsty. Helma musí být rovněž dotažena tak, aby se na hlavě nehýbala.

Hmotnost dětské cyklistické helmy

Hmotnost je u dětské cyklistické helmy velice důležitá, vždyť dítě může mít při ježdění helmu na hlavě i několik hodin. Nejlehčí kvalitní dětské helmy váží kolem 220 gramů

Dětská cyklistická helma a odvětrání

Helmu bude dítě používat převážně v letních měsících, proto je velice důležité, aby  byla kvalitně odvětrána. Více o odvětrání cyklistických helem se dočtete v článku jak vybrat cyklistickou helmu.
Pozornost věnujte také systému zapínání. Podbradní pásky by neměly přijít do kontaktu s ušima, protože při delší vyjížďce by mohly dítě dřít. Kvalitní helmy mají možnost přizpůsobení prostoru kolem uší i nastavení délky podbradního řemínku. 

Doplňky

Pro chladnější dny je dobré doplnit helmu šátkem, který ochrání hlavu dítěte před studeným větrem. V teplejších dnech zase šátek zamezí stékání potu do obličeje. U dětí je velmi vhodné doplnit helmu zadní blikačkou na helmu. Vzhledem k tomu, že dítě je malé a snáze přehlédnutelné, může umístění blikačky na helmu – tedy na nejvyšší bod dětského cyklisty – výrazně pomoci jeho zviditelnění a tím pádem také bezpečnosti. Některé dětské helmy mají v zadní části na blikačku připravený úchyt, nebo se dokonce prodávají rovnou s vestavěnou blikačkou.
 
Další informace o cyklistických helmách nalezente v článku jak vybrat helmu na kolo.