Jak vybrat cyklistický dres

Cyklistický dres je základní součástí šatníku každého cyklisty. Jeho význam není jen estetický, ale i funkční. Dokáže odvádět pot, udržuje vás v suchu a vybrané modely dokáží chránit i před větrem achladem. 

Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistického dresu vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín. Naší aktuální nabídku dresů najdete v oddělení cyklistické dresy

Video jak vybrat cyklistický dres

Základní funkce cyklistického dresu

Cyklistický dres je základním prvkem oblečení na kolo. 
 
- Je prodyšný, odvádí pot od těla a udržuje pokožku v suchu. 
- Jeho střih je přizpůsoben posedu na kole a poskytuje pohodlí a svobodu pohybu. 
- Dres rovněž plní bezpečnostní funkci – je barevně výrazný, aby byl cyklista dobře vidět, a často nechybí ani reflexní prvky. 
- Zimní zateplené dresy vás ochrání i před chladem a větrem.

Správná velikost dresu

Dres vybírejte ve správné velikosti. Silniční dresy se nosí více na tělo, dresy na horské kolo jsou zase střižené ve volnějším střihu. Dresy mají většinou anatomický střih a rovnou počítají s posedem na kole. V obchodě si dres vyzkoušejte, aby vás nikde netahal, nebo neškrtil. U e-shopu můžete využít naší 60denní lhůty na vrácení zboží, kdy vám dres rádi prohodíme za menší či větší. 

Prodyšnost a odvod potu

Cyklistika je sportem, při němž tělo produkuje značné množství tepla a samozřejmě se i potí, proto je důležité, aby byl dres prodyšný a dokázal odvádět pot od pokožky a udržel ji v suchu. To se týká lehkých letních dresů, stejně jako dresů zimních s dlouhým rukávem. Dresy jsou proto vyráběny z funkčních materiálů, které mají tyto vlastnosti a navíc i rychle schnou.

Ochrana před nepřízní počasí

Další funkcí cyklistického dresu je chránit uživatele před chladem, větrem a případně i deštěm. Samozřejmě nároky na tyto funkčnosti se liší v závislosti na roční době i aktuálním počasí. Cyklistické dresy se proto vyrábějí v různých gramážích látky, čím vyšší je gramáž, tím lépe dres zatepluje. Cyklistické dresy nebývají nepromokavé, ale plusem je, když jsou vyrobeny z rychleschnoucí látky, což oceníte zejména při kratších přeháňkách. U zimních dresů bývá častá ochrana proti větru (Windstopper apod.).

Výběr podle počasí

Podle počasí, v němž budete jezdit, zvolte také provedení dresu.
 
Do horkých letních dnů:
- cyklistické dresy bez rukávů
- provedení s krátkým rukávem (případně i celorozepínací)
 
Do běžného počasí:
- dres s krátkým rukávem a krátkým zipem u krku
 
V chladnějších dnech:
- zimní dresy = dlouhý rukáv, zateplení a případně i vyšší límeček (tyto dresy se dají nosit i jako druhá vrstva).

Dlouhá záda a kapsy

Většina cyklistických dresů má speciální střih s prodlouženými zády, který respektuje posed na kole, kdy cyklista má záda ohnutá a dres se vyhrnuje vzhůru. Právě v dolní části zad jsou také umístěny kapsy na různé drobnosti, jako je telefon či müsli tyčinka po rychlé doplnění energie během jízdy. Při výběru sledujte i kvalitu provedení těchto kapes. Mohou být jen jednoduché ze síťoviny, nebo uzavíratelné na zip.

Dámské a dětské provedení 

Speciálně pro dámy jsou na výběr dámské cyklistické dresy, které jsou více projmuté, celkově mají jiný střih a také jejich barevnost a potisk je přizpůsoben něžnému pohlaví. 
 
Děti jsou mnohdy na kole aktivnější než dospělí a také si zaslouží cyklistický dres. Speciálně pro ně máme v nabídce i extra malé velikosti dětských dresů už od velikosti 92cm (cca 2roky věku). U dětí jde u dresu hlavně o kvalitní odvod potu.

Dresy volné a přiléhavé

Klasické cyklistické dresy (někdy označované jako silniční dresy) vycházejí ze závodních modelů, které jsou šity tak, aby byly co nejvíce aerodynamické, a jsou tedy přiléhavé. Pro rekreační cyklistiku jsou dnes na trhu k mání MTB dresy volnějšího střihu. Je jen na vás, v čem se budete cítit lépe a čemu dáte přednost. Na freeride se potom nosí dresy, která připomínají volná civilní trika, jen jsou vyrobeny z funkčního materiálu. 
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistického dresu, rádi vás uvítáme v našich prodejnách Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.