Jak vybrat cyklistický tachometr

Cyklistické tachometry slouží nejen k měření rychlosti a kadence a ujeté vzdálenosti. Dnes už mnohé z nich nabízejí i pokročilé funkce navigace pomocí GPS a její propojení s měřiči výkonu.  Podle čeho je vybírat?

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného tachometru na kolo.

Provedení

Tachometry lze dle provedení rozdělit podle způsobu propojení vlastního přístroje se snímačem rychlosti či kadence na drátové a bezdrátové. Výhodou bezdrátových tachometrů je snazší montáž na kolo. Na rámu se vám pak vine méně drátů a odpadá možnost nepříjemného zachycení za dráty při jízdě nebo při manipulaci s kolem. 

 
Drátové tachometry naopak nabízejí nižší cenu a nehrozí u nich nechtěné napojení na snímač cizího kola, například při závodě, kdy je hodně kol blízko u sebe. Lepší bezdrátové tachometry dnes používají kódovaný signál, který tomuto nešvaru zabrání.
 
Většina cyklistických tachometrů je určena pro montáž na řídítka, ale v nabídce výrobců jsou i náramkové přístroje na ruku, které lze použít i pro jiné sporty.

Použití

Právě možnost využití přístroje pro více sportů je atributem, který bude zajímat většinu sportovců. Ne všichni totiž využijí nebo si mohou dovolit mít na každý sport speciální přístroj. Proto někteří dají přednost tachometru či chcete-li sporttesteru, který bude fungovat například i pro běh, plavání, triatlon, běžecké lyžování a podobně. 

Pokud chcete přístroj využívat pouze pro na kolo, je určitě lepší speciální cyklistický tachometr na řídítka, se kterým máte při jízdě v kterýkoliv okamžik výborný přehled o všech jeho funkcích, aniž byste museli pouštět řídítka.

Počet funkcí

Jednotlivé modely tachometrů se samozřejmě značně liší počtem svých funkcí, popřípadě nabídkou některých speciálních údajů. Čím více funkcí, tím vyšší je obvykle i cena tachometru, proto se před nákupem vyplatí zauvažovat, jaké funkce skutečně potřebujete a využijete. 

 K základním funkcím patří hodiny, stopky, průměrná, aktuální a maximální rychost, denní a celková ujetá vzdálenost a doba jízdy.
 
Pro majitele dvou kol s různými obvody (například horské 26“ a silniční 29“) je vítané, když tachometr dokáže přepínat mezi dvěma obvody kol, takže jej můžete střídat na obou svých kolech. Samozřejmě však musíte na každém kole mít snímač rychlosti.
 
Pokud na kolo vyrážíte za každého počasí, vyplatí se pořídit vodotěsný tachometr, nebo přístroj s prodlouženou tříletou zárukou.
 
Závodníci se obvykle neobejdou bez funkce měření tepu a kadence šlapání (je třeba dokoupit ještě speciální snímač kadence) a jistě uvítají speciální tréninkový software, který je u některých modelů v ceně.

Navigace GPS

Stále více cyklistů využívá cyklistické tachometry či chcete-li computery, které dokáží pracovat se signálem GPS. Lze je využít na navigaci, ale i pro měření rychlosti a ujeté vzdálenosti. Při spárování s funkcemi pro měření výkonu tak získáte přesná a komplexní data o každé vaší vyjížďce. Pro expediční cyklisty jsou díky GPS v nabídce speciální funkce jako výškoměr nebo teploměr.

I nejjednodušší přístroje s GPS vám poskytnou spolehlivou navigaci terénem. Lepší typy ovšem nabízejí kvalitnější - a třeba i barevné - displeje, dokáží zobrazit podrobnější mapy, volbu uživatelského uspořádání funkcí na displeji nebo funkci automatického plánování tras.

Svou roli hraje i velikost přístroje, potažmo jeho displeje. Větší displeje jsou přehlednější, což oceníte zejména při jízdě podle podrobné mapy, a také zvládnou zobrazit více funkcí najednou. Ne každý cyklista je ovšem ochoten mít na řídítkách velký displej. 

Volit budete také mezi dotykovým a nedotykovým dispejem, ovládaným tlačítky. výhodou dotykového displeje je snazší a intuitivnější ovládání. Na druhou mají o něco horší zobrazovací schopnost a jejich spolehlivost může klesat ve zhoršených klimatických podmínkách, zejména za deště. V neposlední řadě jsou GPS cyklocomputery s dotykovými displeji dražší.

Existují GPS computery s mapovými podklady a bez nich. i přístroj bez mapových podkladů vás zvládne spolehlivě dovést do cíle po předem naplánované trase, nebo po trase, kterou už máte projetou z dřívějška. S mapovými podklady lze ovšem vaši trasu zobrazit i na podrobné mapě a máte mnohem lepší přehled o tom, kde se nacházíte, a jaké možnosti další jízdy se vám nabízí.  

Přístroje využívající mapové podklady je mají (pro určitý region, kterým může být Česká republika, Evropa či celý svět) přednahrané, většina jich umožňuje další mapové podklady nahrávat na kartu.

Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistického tachometru, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši odborní prodejci pomohou a poradí.