Jak vybrat cyklistický tachometr

Cyklistické návleky chrání proti dešti, větru a chladu. Díky jejich malým rozměrům a skladnosti je bez potíží můžete vozit s sebou na kolo a v případě potřeby rychle použít. Podle čeho je vybírat?
 
Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného tachometru na kolo.

Provedení

Tachometry lze dle provedení rozdělit podle způsobu propojení vlastního přístroje se snímačem rychlosti či kadence na drátové a bezdrátové. Výhodou bezdrátových tachometrů je snazší montáž na kolo. Na rámu se vám pak vine méně drátů a odpadá možnost nepříjemného zachycení za dráty při jízdě nebo při manipulaci s kolem. 
 
Drátové tachometry naopak nabízejí nižší cenu a nehrozí u nich nechtěné napojení na snímač cizího kola, například při závodě, kdy je hodně kol blízko u sebe. Lepší bezdrátové tachometry dnes používají kódovaný signál, který tomuto nešvaru zabrání.
 
Většina cyklistických tachometrů je určena pro montáž na řídítka, ale v nabídce výrobců jsou i náramkové přístroje na ruku, které lze použít i pro jiné sporty.

Použití

Právě možnost využití přístroje pro více sportů je atributem, který bude zajímat většinu sportovců. Ne všichni totiž využijí nebo si mohou dovolit mít na každý sport speciální přístroj. Proto někteří dají přednost tachometru či chcete-li sporttesteru, který bude fungovat například i pro běh, plavání, triatlon, běžecké lyžování a podobně. 
 
Pokud chcete přístroj využívat pouze pro na kolo, je určitě lepší speciální cyklistický tachometr na řídítka, se kterým máte při jízdě v kterýkoliv okamžik výborný přehled o všech jeho funkcích, aniž byste museli pouštět řídítka.

Počet funkcí

Jednotlivém modely tachometrů se samozřejmě značně liší počtem svých funkcí, popřípadě nabídkou  některých speciálních údajů. Čím více funkcí, tím vyšší je obvykle i cena tachometru, proto se před nákupem vyplatí zauvažovat, jaké funkce skutečně potřebujete a využijete. 
 
K základním funkcím patří hodiny, stopky, průměrná, aktuální a maximální rychost, denní a celková ujetá vzdálenost a doba jízdy.
 
Pro majitele dvou kol s různými obvody (například horské 26“ a silniční 29“) je vítané, když tachometr dokáže přepínat mezi dvěma obvody kol, takže jej můžete střídat na obou svých kolech. Samozřejmě však musíte na každém kole mít snímač rychlosti.
 
Pokud na kolo vyrážíte za každého počasí, vyplatí se pořídit vodotěsný tachometr, nebo přístroj s prodlouženou tříletou zárukou.
 
Závodníci se obvykle neobejdou bez funkce měření tepu a kadence šlapání (je třeba dokoupit ještě speciální snímač kadence) a jistě uvítají speciální tréninkový software, který je u některých modelů v ceně.

Speciální funkce

Spíše expedičním cyklistům jsou určeny některé speciální funkce, které ale mohou samozřejmě využít všichni, kdo chtějí mít dokonalý přehled o podmínkách, v nichž se pohybují. Jde například o lokalizaci GPS, výškoměr, teploměr, nebo možnost propojení s dalšími přístroji přes bluetooth.