Jak vybrat cyklistickou vestu

Cyklistická vesta je jedním ze základních prvků výbavy každého silničáře, ale ocení ji i biker či rekreační cyklista. Vesta, kterou lze obvykle přepravovat sbalenou v zadní kapse dresu, zabrání prochladnutí či promoknutí těla jezdce, pokud se během jízdy dramaticky sníží teplota, začne foukat, pršet nebo jen přijde dlouhý a rychlý sjezd. Vesta by měla být lehká, nepromokavá, prodyšná, větruodolná, ideálně celorozepínací s kvalitním zipem. Plusem jsou kapsy, reflexní prvky a další praktické detaily.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu vesty na kolo.  

Důležité atributy cyklistické vesty:

  • nepromokavost
  • prodyšnost
  • větruodolnost
  • UV ochrana
  • střih
  • praktické detaily

Nepromokavost a prodyšnost

Vzhledem k tomu, že vesta přichází ke slovu při zhoršeném počasí, což nezřídka znamená déšť, je jedním z jejích základních atributů nepromokavost. Ta by však neměla být na úkor prodyšnosti, aby mohl pot odcházet od těla cyklisty a ten tak zůstal v suchu v teple. Z toho důvodu jsou nejkvalitnější vesty vybaveny membránami, které garantují vysoké hodnot nepromokavosti a prodyšnosti zároveň.

Větruodolnost

Vítr patří k největším nepřátelům cyklisty. Nejen, že je nepříjemné probíjet se vpřed proti větru, ale vlivem vzdušného proudění také dochází k velkému ochlazování těla, a to nejen vlivem větru jako meteorologického jevu, ale i protivětrem způsobeným rychlou jízdou, zejména pak ve sjezdech, kdy cyklista dosáhne vysoké rychlosti a nezahřívá se šlapáním. Proto mnoho cyklistů před sjezdem preventivně obléká vestu a pod kopcem ji zase zastrčí do kapsy.

Vesta by ze zmíněných důvodů měla být vybavena alespoň z přední strany windstopperovou membránou, která neprofoukne a udrží tělo v komfortní teplotě za všech podmínek.

UV ochrana

Některé modely cyklistických vest jsou vybaveny také UV ochranným faktorem, který na dlouhých vyjížďkách za slunných dnů pomůže ochránit jezdce před škodlivou UV složkou slunečního záření.

Střih

Cyklistická vesta by měla být střihově uzpůsobena ohnuté cyklistické pozici, vhodné je, pokud disponuje prodlouženými zády. Rovněž by měla být vybavena kvalitním celorozepínacím zipem, který cyklistovi umožňuje dobře regulovat teplotu, ale také snadno a rychle vestu svléknou a obléknout i bez zastavení, během jízdy.

Praktické detaily

Kvalitní cyklistické vesty mají celou řadu dalších praktických detailů, které usnadňují a zpříjemňují jejich používání. Patří k nim silikonový proužek na vnitřní straně pasu, který zabraňuje nechtěnému vyhrnování vesty, dále kapsy, reflexní prvky, které zvyšují viditelnost jezdce, antibakteriální úprava, která zabraňuje množení bakterií a vzniku nežádoucího zápachu, ale také možnost prát vestu v pračce či sušit ji v sušičce.