Jak vybrat cyklistickou helmu

Cyklistická helma by měla být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty.Nezáleží na tom, zda jste závodník, rekreační jezdec, nebo si na kole jen občas zajedete pro rohlíky.

Rychlost, které na kole dosahujete, v případě pádu bohatě stačí ke zranění s vážnými i smrtelnými následky. Proto nepodceňujte svou bezpečnost a cyklistickou helmu si pořiďte. 
 
Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistické helmy vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín.
 
Vhodné modely helem najdete v oddělení cyklistické helmy.

Video pro rychlou orientaci při výběru

Cyklistická helma je povinná do 18 let

Podle platných legislativních předpisů musí cyklistickou helmu používat každý cyklista mladší 18 let. Dospělí sice povinnost používat cyklistickou helmu nemají, ale podíváte-li se na statistiky Ředitelství dopravní policie ČR, možná byste se za změnu legislativy přimluvili. Podle těchto statistik totiž ve státech Evropské unie dojde při cyklistice každoročně k přibližně 600 000 poraněním hlavy. 

Kategorie cyklistických helem

Cyklistické helmy lze rozdělit na tyto kategorie:

Silniční helmy:
helmy primárně určené pro cyklistiku na silničních nebo krosových kolech. Dají se používat i na kolech horských, konstrukčně je u nich snaha o co nejnižší váhu a co nejlepší odvětrání. Prohlížet si je můžete v oddělení silniční helmy.

MTB helmy:
tato kategorie se oproti silničním helmám liší prakticky pouze přítomností štítku proti slunci a někdy robustnější konstrukcí, případně tvarem který více kryje týl hlavy. Také u těchto helem je snaha o co nejlepší odvětrání a co nejlepší poměr hmotnosti a odolnosti. MTB helmy jsou použitelné jak v terénu, tak i na silnici. Najdete je v oddělení MTB helmy.

BMX helmy:
tyto helmy vynikají specifickým designem, lahodícím fanouškům skate subkultury. Kvůli vzhledu je někdy potlačeno odvětrání, tyto helmy jsou kromě cyklistiky použitelné i na bruslení nebo skateboarding. U nás je máme v sekci BMX helmy.

Integrální helmy na sjezd a freeride:
které se vizuálně podobají helmám na motocykl, poskytují maximum ochrany při sjezdech v náročném terénu. Konstrukce je uzpůsobena pro co nejvyšší bezpečnost, helma je hodně robustní, ochraňuje i čelist jezdce a hlavu z boku a v týlu, většinou jí není možné dobře odvětrat a její váha je oproti předchozím kategoriím také vyšší. Sjezdové integrální helmy jsou použitelné prakticky jen na sjezd a freeride. Prohlížejte v oddělení DH a freeride přilby.

Ostatní speciální helmy:
například aerodynamické helmy s protáhlou zadní částí. Používají se například na časovky nebo triatlon.

Cyklistické helmy lze také dělit na:

Dětské cyklistické helmy – od nejmenších velikostí pro nejmladší cyklisty.
Dámské helmy – specifický dámský design, menší velikosti.
Pánské / unisex helmy – pro všechny, kterým nevyhovují první dvě kategorie helem.

Jak vybrat cyklistickou helmu?

Pokud vybíráte novou cyklistickou helmu, zkuste se zaměřit na těchto 6 bodů:
 
1. Na prvním místě správná velikost 
Helma musí mít správnou velikost a správně sedět, nesmí nikde tlačit, nebo vám být volná.
 
2. Vhodná kategorie helmy
Rozmyslete si, kde a jak budete jezdit, podle toho volte vhodnou kategorii helmy. Není úplně ideální vyrazit například do bikeparku na sjezdovou trať s lehkou silničářskou helmou.
 
3. Odvětrání helmy
Kvalitní odvětrání helmy je jedna z věcí, kterou opravdu oceníte. Špatně odvětraná přilba může při jízdě za letních dnů vést k přehřátí.
 
4. Bezpečná helma
Nekupujte nikdy helmu, která není vybavena příslušnými bezpečnostními certifikáty, byť by cena takové helmy byla sebelákavější.
 
5. Konstrukce a vybavení helmy
Kvalitní konstrukce napomůže zvýšit pevnost helmy za současného snížení váhy. Vybavení kvalitní helmy může zahrnovat například stavitelný štítek, lepší polstrování či integrovanou blikačku. 
 
6. Váha helmy
Lehčí helma je vždy lepší, ale nízká váha nesmí být na úkor bezpečnosti. Kvalitní lehké helmy mají proto konstrukci vyztuženou třeba kevlarem nebo karbonem. 

Konstrukce helmy - polystyren, kevlar, karbon

Cyklistické helmy jsou vyráběny takzvanou in-mold technologií, tedy vstřikováním expandované polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Za účelem snížení hmotnosti při současném zachování pevnosti helem používají někteří výrobci kombinaci dvou druhy polystyrenové pěny s různou hustotou (např. Dual Density System u firmy Specialized).
 
Ještě kvalitnější (co se týče pevnosti a nízké hmotnosti) jsou helmy, které jsou uvnitř polystyrenu vyztuženy pleteninou z různých materiálů. Jedná se zejména o v poslední době populární karbon, hliník nebo kevlar. Právě kevlarovou ručně pletenou výztuhu s názvem Kevlar Inner Matrix využívá opět Specialized apříklad u modelu S-Works Prevail. Firma Giro zase používá nylonovou výztuhu Roll Cage, její konkurenti od Bellu zase vyztužují své špičkové přilby karbonovou kostrou (Composite Fiber Intake).

Ochrana mozku před rotačními silami - technologie MIPS

Vědci dokázali, že největší nebezpečí, které hrozí hlavě během pádu při jízdě na kole, nepředstavuje samotný náraz hlavy do země, ale následně vzniklé rotační síly, působící na mozek. Proto se někteří výrobci zaměřili na vývoj řešení, které by tyto síly eliminovalo. Zatím se v tomto směru etabloval systém MIPS, který používají například helmy POC Giro, Bell, Giro a další značky.

Systém MIPS využívá k pohlcení devastujících rotačních sil kluznou vložku mezi dvěma vrstvami skořepiny helmy, které se při pádu vůči sobě pootočí. Díky tomu rotační síly už nejsou přenášeny dále na mozek.

Nový materiál Koroyd

Koroyd je speciální materiál tvořený množstvím polymerových trubiček šestiúhelníkového průřezu, svařených k sobě. Tento materiál, užívaný u některých modelů cyklistických helem, vykazuje jedinečnou schopnost plynule pohlcovat energii nárazu. Testy ukázaly, že Koroyd zbrzdí až o 35 % více energie nárazu než v helmách běžně používaný extrudovaný polystyren (EPS) stejné tloušťky.  

Lyžařské helmy s technologií Koroyd výrazně snižují riziko vzniku i případnou závažnost zlomenin lebky a traumatických poranění mozku coby následku úderu do hlavy při pádu na kole. Technologie Koroyd využívají hlavně cyklistické helmy Smith.

Certifikace bezpečnosti – bezpečná helma na kolo

Všechny cyklistické přilby prodávané v České republice musí splnit normu ČSN EN 1078. Informaci o naplnění této skutečnosti by měla být přímo na helmě vyznačena. Narazit můžete také na zahraniční či mezinárodní atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS. O certifikaci je dobré se přesvědčit zejména při nákupu neznačkových levných helem.

Velikost cyklistické helmy

Cyklistické helmy jsou vybaveny kolečkem, popř. jiným mechanismem na regulaci velikosti. Vyjímkou jsou jen některé BMX a sjezdové helmy. U některých helem, zejména dětských, se velikost nereguluje kolečkem, ale pomocí elastických pásků, které se samy roztáhnou do potřebné pozice. (One Step Fit System od firmy Bell). V případě helem pro dospělé je velikost helem odstupňována takto: S – 50-54 cm (rozměr udává obvod hlavy), M – 54-58, L – 58-62. U některých výrobců se tato čísla mohou mírně lišit. Dělají se ovšem i větší helmy s obvodem 64 cm.
 
Při zkoušení by helma měla dobře sedět na hlavě bez toho, aby kdekoliv tlačila. Pokud vás helma tlačí na bocích hlavy, potom zkuste jiný model nebo jinou značky helmy.

Správná pozice cyklo helmy

Správná pozice helmy na hlavěAby helma správně plnila svou ochrannou funkci, musí být na hlavě umístěna ve správné – tedy přibližně vodorovné pozici.
 
Přední část helmy by měla zasahovat asi doprostřed čela. Při nošení musí být zapnutý podbradní řemínek, za nějž by měly jít zastrčit maximálně dva prsty.
 
Helma musí být rovněž dotažena tak, aby se na hlavě nehýbala.

Jak správně nosit helmu na kolo

Hmotnost cyklistické helmy

Hmotnost je u cyklistické helmy velice důležitá, vždyť při celodenní vyjížďce můžete mít helmu na hlavě několik hodin. Váha by neměla jít nikdy na úkor bezpečnosti. Výrobcům se aktuálně daří vyrábět bezpečné topmodely helem s váhou okolo nebo i lehce pod 200 gramů.

Cyklistická helma a odvětrání

Odvětrání je u cyklistické helmy velice důležité, neboť je třeba počítat s tím, že helmu budete používat i ve velmi horkých dnech. Neodvětraná helma může být ve vedrech příčinou přehřátí cyklisty, takže se nevyplatí odvětrání helmy podceňovat. 
 
Také v případě odvětrání pracují výrobci helem s důmyslnými systémy, které vesměs fungují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a jeho vedení speciálními kanály po obvodu helmy a kolem hlavy. V zadní části helmy je pak dalšími otvory odváděn ohřátý vzduch od hlavy.


 

Systém zapínání cyklistické helmy

Při nákupu cyklistické helmy věnujte pozornost také systému zapínání. Pásky by neměly přijít do kontaktu s ušima, protože při delší vyjížďce by vás mohly začít dřít. Kvalitní helmy mají možnost přizpůsobení prostoru kolem uší i nastavení délky podbradního řemínku. 

Antibakteriální výstelky

Pro snazší udržování hygieny je praktické, pokud má helma vyjímatelnou vnitřní výstelku. Ta většinou bývá k helmě připevněna suchým zipem a lze ji jednoduše vyjmout a vyprat. Kvalitní helmy mají tuto výstelku vyrobenou z antibakteriálního materiálu X-static, který obsahuje ionty stříbra, takže ničí bakterie a zamezuje tvorbě zápachu.

Design hraje roli

Design by neměl být hlavním faktorem, podle nějž helmu vybíráte, ale i k němu je dobré přihlédnout. Černé a tmavé helmy samozřejmě více pohlcují sluneční záření a bude v nich větší teplo, pestré a světlé helmy jsou lépe viditelné. Výrobci samozřejmě design přizpůsobují různým cílovým skupinám zákazníků, vzhledově se liší zejména helmy pánské, dámské a dětské.

Doplňky pro cyklistické helmy

Pro chladnější jarní a podzimní dny je dobré doplnit helmu cyklistickým šátkem, který ochrání vaši hlavu před studeným větrem. V telejších dnech se zase hodí čelenka, která zamezí stékání potu do obličeje. 
 
Velmi vhodné – zejména u dětí - je doplnit helmu zadní zadní blikačkou. Hlava je nejvyšším místem cyklisty, a tak je na ní blikačka nejlépe viditelná. Některé helmy mají v zadní části na blikačku připravený úchyt, několik dětských a dospělých modelů helem se prodává už rovnou s věstavěnou blikačkou. 
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistické přilby, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.