Jak vybrat cyklistickou čepici

Cyklistická čepice je jen zdánlivě nedůležitým designovým doplňkem ortodoxních silničářů. Ve skutečnosti jde o velmi praktickou součást výzbroje, která může plnit hned několik funkcí a zpříjemnit tak každému cyklistovi silniční nebo bajkovou vyjížďku.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu čepice na kolo.

Funkce kvalitní cyklistické čepice:

  • zabraňuje stékání potu do očí,   
  • chrání hlavu proti chladu, horku, a přiměřeně proti větru a dešti,
  • díky štítku pomáhá bránit oslnění,
  • díky reflexním prvkům zlepšuje viditelnost cyklisty.

Klasický cyklistický doplněk

Cyklistická čepička se štítkem, který lze zvednout, je jedním z nejklasičtějších doplňků silničních cyklistů od dob zlatého věku cyklistiky. Nošením cyklistické čepičky dnes jezdci navazují na bohatou a krásnou tradici a historii silniční cyklistiky a vzdávají tak hold všem jejím hrdinům i bezejmenným milovníkům tohoto krásného sportu. Stejně to cítí také výrobci a snad právě proto je nabídka cyklistických čepic tak pestrá. A to nejen co se týče designů, ale i použitých materiálů, zajišťujících funkčnost cykločapek. V naší nabídce máme cyklistické čepice jak od "novodobých" výrobců, tak i od legendárních klasických cyklistických značek jako je De Marchi nebo Cinelli.

Proužek proti stékání potu do očí

Každý cyklista jistě ví, jak moc je nepříjemné, když mu při jízdě stéká štiplavý pot do očí. A právě tomu může zabránit použití cyklistické čepičky. Ty kvalitní mají zevnitř v oblasti čela našitý proužek ze savého materiálu, který nepustí do obličeje ani kapku potu.

Čepice proti rozmarům počasí

Pro někoho je to možná překvapivý fakt, ale cyklistická čepice velmi dobře funguje jako tepelný izolant, takže poskytne jezdci solidní zateplení v chladných dnech a naopak zabrání či výrazně zmírní přehřátí hlavy v extrémně teplém počasí. Pomáhá taky ochránit hlavu proti větru a slabšímu dešti.

Cyklistické čepice jsou obvykle vyrobeny ze směsi bavlny (cca 35 %) a umělých vláken, ale nabídka materiálů je pochopitelně mnohem širší.

Většina výrobců nabízí i modely cyklistických čepic do chladnějšího období roku, vyrobené ze silnějšího úpletového materiálu a s prodlouženým lemem, kryjícím uši a zadní část krku. V nabídce pak nechybí ani lehké a prodyšné čepice do extra horkých dnů, které využívají materiály jako je coolmax či síťovina.

Na zimní období jsou cyklistické čepice nabízeny v prodlouženém střihu a zatepleném provedení. Chrání i zátylek a uši. Časté je i použití windstopperu nebo membrány chránící před pronikáním vody, sněhu a větru.

Štítek proti oslnění

Typickým atributem cyklistické čepice je štítek, který lze zvednout, aby ani v typické cyklistické pozici s ohnutými zády a skloněnou hlavou nebráni ve výhledu vpřed. Štítek je praktický i v dnešní době, kdy sice většina cyklistů používá sluneční brýle, přesto je zvláště na dlouhých vyjížďkách příjemné a pohodlné občas sluneční paprsky odstínit úplně.

Reflexní prvky pro lepší viditelnost

Reflexní prvky pro lepší viditelnost ze strany cyklistů jsou sice dnes již běžně součástí cyklistického oblečení, ale rozhodně se vyplatí mít nějaký také na hlavě coby nejvyšším bodě jezdce, který je třeba při jízdě zvlněnou krajinou často vidět nejdříve.  Díky reflexním prvkům na čepičce si tak řidič může cyklisty všimnout dříve, a to je často rozhodující pro zabránění nehodě. Pokud narazíte na cykločapku s reflexními prvky, považujte to za výhodu.

Desítky designů na výběr

K výhodám cyklistických čepic patří i to, že jsou k mání v desítkách různých designů, takže žádný cyklista nemá problém vybrat si dle svých preferencí, stylu či kompatibility se svým outfitem. Cyklistické čepičky lze samozřejmě nosit pod helmu, takže není žádný důvod, proč nevyužít všeho, co tento nenápadný doplněk nabízí.