Jak vybrat cyklistické tretry

S cyklistickými tretrami v kombinaci s nášlapnými pedály můžete výrazně zvýšit efektivitu vaší jízdy. Pojedete rychleji, zvládnete větší vzdálenosti a vynaložíte méně síly. Důležité ovšem je vybrat správný typ treter tak, aby co nejvíce vyhovovaly vašemu stylu jízdy. 
 
Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistických treter vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín.
 
Cyklistickou obuv můžeme rozdělit do tří hlavních kategorií:
- tretry na silniční kola, 
- MTB tretry na horská kola 
- tretry na rekreační použití.
 
Vhodné modely najdete v oddělení cyklistické tretry.

Silniční tretry

Silniční tretry mají hladkou podrážku, jsou určeny téměř výhradně pro šlapání na kole a umožňují tak pouze krátké pěší přesuny, například když si zastavíte u restaurace a chcete si dojít na občerstvení. Důraz je u nich kladen na maximální prodyšnost boty (většinou mají i odvětranou podrážku) a tuhost podrážky. Jejich povrch není tak odolný proti kontaktu s létajícími kaménky a nečistotou, jako je tomu u treter na horská kola. Prohlížejte v oddělení silniční tretry.

MTB tretry

Tretry na horská kola naopak mají podrážku uzpůsobenou tomu, že cyklista občas potřebuje z kola sesednout a překonat exponovaný terénní úsek po svých. Proto mají hrubou podrážku se vzorkem a možností instalace špuntů (podobných jako jsou ty na fotbalových kopačkách) do přední části boty. V tretrách na horské kolo tak můžete bez problémů překonat pěšky pasáž i ve velmi náročném a bahnitém terénu. Svrchní část těchto treter je odolná proti kontaktu s kameny a nečistotou, k němuž při jízdě v terénu dochází.


 
Prohlížejte tretry na horské kolo.

Cyklistické tretry pro rekreační použití

Rekreační tretry se od výše uvedených dvou kategorií liší tím, že jsou měkčí a mají ohebnější podrážku, která je vyztužená pouze v okolí zámků pro nášlapy. Vzhled těchto treter se nijak neliší od běžné sportovní obuvi. Zámky jsou zapuštěny hlouběji do podrážky, takže se v botě dá bez problémů chodit, bota nijak necvaká. Často bývají tyto boty vybaveny vibramovou podrážkou, která se používá i u turistických bot. Pokud například jedete na dovolenou, kde hodláte jízdu na kole kombinovat s pěšími výlety, vystačíte v pohodě s rekreačními cyklistickými tretrami.

Všechny rekreační modely najdete v kategorii turistické tretry na kolo.

Tuhost podrážky a vzorek na podrážce

Důležitým atributem cyklistických treter je tuhost, či spíše ohebnost podrážky. Někdy se hovoří o flexi. Čím je podrážka tvrdší a méně ohebná, tím je cyklistická tretra sportovnější. Umožňuje totiž lepší přenos sil z cyklistových nohou do pedálů. Nejlepší sportovní tretry proto disponují karbonovou podrážkou, která je velmi tuhá a zároveň lehká. Rekreační boty, jak už víte, mají podrážku měkčí a ohebnější, aby umožňovaly také chůzi.
 
Podle předpokládaného použití se liší i vzorek na podrážce. Boty do terénu ho mají hrubší, silniční a městské modely zase hladší. Podrážka MTB treter počítá s občasnou chůzí do kopce nebo s popoběhnutím. S rekreačními modely treter zvládnete i delší chůzi. 

Jak zvolit správnou velikost cyklistických treter

Aby cyklistické tretry splnily svůj účel, tedy efektivnější přenos vaší síly do pedálů, je nutné, aby chodidlo bylo v botě pevně fixováno. Toho docílíte hlavně výběrem správné velikosti a tvaru boty. Tretra by měla perfektně sedět, rozhodně nesmí tlačit, ale zároveň se nesmí vyzouvat při pohybu paty nahoru. Jednou z hlavních výhod cyklistických nášlapů je totiž možnost záběru i při pohybu nohy vzhůru. Lepší usazení nohy v botě a vyššího komfortu při šlapání docílíte také volbou správné stélky.

Systém zapínání 

Pro dobrou fixaci chodidla v tretře je důležitý také systém zapínání. Nejlepší tretry jsou často vybaveny tzv. BOA systémem, tedy utahováním boty pomocí velmi odolného ocelového lanka, které je ovládáno plastovým kroužkem. Velmi dobrý systém zapínání je také plastový pásek s ráčnovou přezkou, který bývá kombinován se suchými zipy. Rekreační tretry pak mají pouze suché zipy nebo tkaničky.

Kompatibilita s nášlapnými pedály

Při koupi treter se nezapomeňte ujistit, zda budou kompatibilní s nášlapnými pedály, respektive jejich zámky. U MTB treter tento problém prakticky odpadá, protože skoro všechny MTB nášlapné systémy mají kufry pro montáž na 2 děrový standart, se kterým jsou všechny MTB tretry vyráběny.
 
Komplikovanější to už může být v případě silničních treter a pedálů. Levnější modely silničních treter jsou připravené pro montáž 2-děrového (SPD) a 3-děrového systému (SPD-SL, LOOK, Speedplay, Time). U vyšších modelů bot pak můžete použít pouze pedály s 3-děrovým systémem. Nutno však dodat, že naprostá většina silničních pedálů je s tímto 3-děrovým systémem vyráběna. Vzhledem k velkému počtu existujících nášlapných systémů jsou kufry (zámky) vždy součástí balení nášlapných pedálů, nikoliv treter.
 
Vhodné modely najdete v oddělení pedály.
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistických treter, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši odborní prodejci pomohou a poradí.