Jak vybrat cyklistické tretry

S cyklistickými tretrami v kombinaci s nášlapnými pedály můžete výrazně zvýšit efektivitu vaší jízdy. Pojedete rychleji, zvládnete větší vzdálenosti a vynaložíte méně síly. Důležité ovšem je vybrat správný typ treter tak, aby co nejvíce vyhovovaly vašemu stylu jízdy. 
 
Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistických treter vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín.
 
Cyklistickou obuv můžeme rozdělit do čtyř hlavních kategorií:
- tretry na silniční kola, 
- MTB tretry na horská kola 
- speciální tretry (spinning, triatlon, zimní tretry)
- turistické tretry na rekreační použití.
 
Vhodné modely najdete v oddělení cyklistické tretry.

Silniční tretry

Silniční tretry mají hladkou podrážku, jsou určeny téměř výhradně pro šlapání na kole a umožňují tak pouze krátké pěší přesuny, například když si zastavíte u restaurace a chcete si dojít na občerstvení. Důraz je u nich kladen na maximální prodyšnost boty (většinou mají i odvětranou podrážku) a tuhost podrážky. Jejich povrch není tak odolný proti kontaktu s létajícími kaménky a nečistotou, jako je tomu u treter na horská kola. 

MTB tretry

Tretry na horská kola naopak mají podrážku uzpůsobenou tomu, že cyklista občas potřebuje z kola sesednout a překonat exponovaný terénní úsek po svých. Proto mají hrubou podrážku se vzorkem a možností instalace špuntů (podobných jako jsou ty na fotbalových kopačkách) do přední části boty. V tretrách na horské kolo tak můžete bez problémů překonat pěšky pasáž i ve velmi náročném a bahnitém terénu. Svrchní část těchto treter je odolná proti kontaktu s kameny a nečistotou, k němuž při jízdě v terénu dochází.

Cyklistické tretry pro rekreační použití

Rekreační tretry se od výše uvedených dvou kategorií liší tím, že jsou měkčí a mají ohebnější podrážku, která je vyztužená pouze v okolí zámků pro nášlapy. Vzhled těchto treter se nijak neliší od běžné sportovní obuvi. Zámky jsou zapuštěny hlouběji do podrážky, takže se v botě dá bez problémů chodit, bota nijak necvaká. Často bývají tyto boty vybaveny vibramovou podrážkou, která se používá i u turistických bot. Pokud například jedete na dovolenou, kde hodláte jízdu na kole kombinovat s pěšími výlety, vystačíte v pohodě s rekreačními cyklistickými tretrami.

Všechny rekreační modely najdete v kategorii turistické tretry na kolo.

Zimní tretry

Tretry určené pro ježdění v zimním období jsou konstruovány zejména s ohledem na zachování pohodlí cyklisty za nepříznivého počasí, tedy chladu, deště a sněžení. Přitom samozřejmě poskytují stejné benefity, jako klasické cyklistické tretry, tedy kvalitní podporu chodidla, tuhou podrážku, pevné zapínání a možnost pevného spojení nohy s pedálem pro bezztrátový přenos sil.

Na svrchní část zimních treter bývá použit nepromokavý materiál, často s úpravou, která odpuzuje vodu a nečistoty. Kvalitní modely jsou vybaveny membránou, která při nepromokavosti zajišťuje také výbornou prodyšnost, a windstopperem, který spolehlivě odolá větru. Součástí konstrukce nepromokavých treter jsou podlepené švy.

Zimní tretry také bývají zateplené, často mají prodlouženou neoprénovou manžetu až na kotník, aby se tudy nemohla dostat voda k noze jezdce. Některé modely mají stélku s kovovou fólií, která výborně tepelně izoluje v oblasti chodidla.

Alternativou k zimním tretrám jsou zimní návleky na cyklistické tretry. Vynikajícím pomocníkem v boji proti chladu jsou pak vyhřívané cyklistické stélky.

Dámské tretry na kolo

Dámské tretry splňují všechny parametry klasických cyklistických treter, jak byly uvedeny výše, samozřejmě dle příslušné kategorie (silniční, mtb, apod.). Liší se ovšem tím, že svým provedením odpovídají odlišnostem anatomie ženského chodidla oproti mužskému - ženské chodidlo je kratší a má subtilnější patu. Právě proto mají dámské tretry užší patní část, aby byla zajištěno dokonalé obepnutí nohy a aby se pata při šlapání nevyzouvala, ani v botě zbytečně “nekloktala”. Dámské tretry jsou samozřejmě nabízeny v menších velikostech a v ryze dámských designech.  

Speciální modely treter (spinning, triatlon)

Do této kategorie spadají zejména tretry na triatlon či spinning, tedy disciplíny, které vyžadují specifické funkční prvky.

U triatlonových treter jde zejména o možnost snadného a rychlého nazutí poté, co závodník nasedá po plavání na kolo. Tretry má přitom již upnuty v pedálech a potřebuje si je jen rychle nazout a přetáhnout přes patu. Právě to musí umožňovat provedení patní části treter, které by mělo být dostatečně měkké a elastické. Praktické je i poutko, které usnadňuje rychlé přetažení tretry přes patu. Triatlonové tretry se většinou používají naboso, proto je důležité, aby u nich byly použity hladké vnitřní lemy a švy, jinak by mohlo dojít k otlakům či odřeninám nohy jezdce.

Spinningové tretry jsou určené pro tréninkové jízdy na stacionárním kole v tělocvičně. Jejich “kufry” na nášlapné pedály proto bývají zapuštěné v podrážce, aby nedošlo k poničení podlahy tělocvičny. Podrážka je uzpůsobena i pro chůzi a nešpiní - nezanechává šmouhy. Spinningové tretry rovněž bývají lehké a hodně prodyšné, často se u nich používají tkaničky. Ve většině případů je lze použít i jako tretry na klasikou venkovní cyklistiku v rekreačním pojetí.

Tuhost podrážky a vzorek na podrážce

Důležitým atributem cyklistických treter je tuhost, či spíše ohebnost podrážky. Někdy se hovoří o flexi. Čím je podrážka tvrdší a méně ohebná, tím je cyklistická tretra sportovnější. Umožňuje totiž lepší přenos sil z cyklistových nohou do pedálů. Nejlepší sportovní tretry proto disponují karbonovou podrážkou, která je velmi tuhá a zároveň lehká. Rekreační boty, jak už víte, mají podrážku měkčí a ohebnější, aby umožňovaly také chůzi.
 
Podle předpokládaného použití se liší i vzorek na podrážce. Boty do terénu ho mají hrubší, silniční a městské modely zase hladší. Podrážka MTB treter počítá s občasnou chůzí do kopce nebo s popoběhnutím. S rekreačními modely treter zvládnete i delší chůzi. 

Jak zvolit správnou velikost cyklistických treter

Aby cyklistické tretry splnily svůj účel, tedy efektivnější přenos vaší síly do pedálů, je nutné, aby chodidlo bylo v botě pevně fixováno. Toho docílíte hlavně výběrem správné velikosti a tvaru boty. Tretra by měla perfektně sedět, rozhodně nesmí tlačit, ale zároveň se nesmí vyzouvat při pohybu paty nahoru. Jednou z hlavních výhod cyklistických nášlapů je totiž možnost záběru i při pohybu nohy vzhůru. Lepší usazení nohy v botě a vyššího komfortu při šlapání docílíte také volbou správné stélky.

Systém zapínání 

Pro dobrou fixaci chodidla v tretře je důležitý také systém zapínání. Nejlepší tretry jsou často vybaveny tzv. BOA systémem, tedy utahováním boty pomocí velmi odolného ocelového lanka, které je ovládáno plastovým kroužkem. Velmi dobrý systém zapínání je také plastový pásek s ráčnovou přezkou, který bývá kombinován se suchými zipy. Rekreační tretry pak mají pouze suché zipy nebo tkaničky.

Kompatibilita s nášlapnými pedály

Při koupi treter se nezapomeňte ujistit, zda budou kompatibilní s nášlapnými pedály, respektive jejich zámky. U MTB treter tento problém prakticky odpadá, protože skoro všechny MTB nášlapné systémy mají kufry pro montáž na 2 děrový standart, se kterým jsou všechny MTB tretry vyráběny.
 
Komplikovanější to už může být v případě silničních treter a pedálů. Levnější modely silničních treter jsou připravené pro montáž 2-děrového (SPD) a 3-děrového systému (SPD-SL, LOOK, Speedplay, Time). U vyšších modelů bot pak můžete použít pouze pedály s 3-děrovým systémem. Nutno však dodat, že naprostá většina silničních pedálů je s tímto 3-děrovým systémem vyráběna. Vzhledem k velkému počtu existujících nášlapných systémů jsou kufry (zámky) vždy součástí balení nášlapných pedálů, nikoliv treter.
 
Vhodné modely najdete v oddělení pedály.
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistických treter, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši odborní prodejci pomohou a poradí. Na e-shopu můžete využívat naší garance vrácení zboží do 60dnů. Pokud vám objednané tretry nebudou sedět, jednoduše je vrátíte.