Jak vybrat cyklistické ponožky

Správně vybrané cyklistické ponožky mohou přispět k většímu pohodlí i lepšímu výkonu při jízdě na kole. Zároveň jsou zejména u silničářů nezbytným stylovým doplňkem. Pojďme se podívat, jaké vlastnosti by cyklistické ponožky měly mít.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu cyklistických ponožek.  

Speciální cyklistické ponožky by měly být prodyšné a odvádět pot od pokožky. Měly by mít ploché švy, aby nedocházelo k odřeninám či otlakům. Některé modely mohou mít i zesílené zóny v místech, kde je noha při šlapání nejvíce namáhána. Jiné zase mají antibakteriální složky, jako jsou například stříbrné ionty či bambusová viskóza. Ta brání množení bakterií, a tím i vzniku nežádoucích pachů či růstu plísní.

Funkce cyklistických ponožek:

  • odvod potu
  • prevence otlaků a odřenin  
  • tepelný komfort

Prodyšnost a odvod potu

Cyklistické ponožky by měly být prodyšné a mít schopnost odvádět pot od pokožky a uchovat ji tak v suchu a v teple. Schopnost odvodu potu je dána strukturou úpletu a tvarem jeho jednotlivých vláken, která mezi sebou vytvářejí kapilární prostory, jimiž pot a vlhkost putují na rubovou stranu látky. Odvod potu je důležitý pro zachování pohodlí jezdce, pro prevenci prochladnutí nohou při zhoršení počasí nebo větru (mokrá pokožka se ochlazuje mnohem rychleji než suchá), ale také pro prevenci vzniku odřenin a puchýřů.

Prevence otlaků a odřenin

Otlaky a odřeniny hrozí při dlouhých vyjížďkách i tehdy, pokud ponožky nemají ploché švy, mají švy na nesprávných místech, nebo jsou vyrobeny z příliš hrubého materiálu. Speciální cyklistické ponožky by měly všechny tyto atributy eliminovat.

Některé modely mají dokonce zesílené či jemně polstrované zóny v místech, kde je tlak na nohu v cyklistické tretře největší. Obvykle se jedná o nártovou část, kde působí tlak přezek, dále bývá zesílená také  špička a pata.

Tepelný komfort

Cyklistické ponožky jsou důležité i pro zachování tepelného komfortu jezdce. Cyklistika je sport, při němž jezdec vykonává dlouhou dobu intenzivní fyzickou aktivitu, která vytváří teplo. Proto jsou některé modely vyráběny speciálně do horkých dnů, tak, aby se noha v tretře zbytečně nepřehřívala. Je na ně použita speciální řidší příze s extra prodyšností a výborným odvodem potu.

Na opačném pólu nabídky cyklistických ponožek patří modely určené do chladných období roku, jejichž materiál a způsob zpracování naopak vykazuje dobré termoizolační schopnosti. Často bývá použita příměs vlny merino, která má schopnost hřát, i když je mokrá.

Extrémním případem jsou ponožky vyrobené z nepromokavého materiálu, které nepropustí vodu směrem k chodidlům a jsou používány za extrémně špatného počasí, kde hrozí promočení a prochlazení. Dají se používat jako alternativa k cyklistickým návlekům přes tretry, nebo v kombinaci společně s nimi.

Antibakteriální vlastnosti

Právě vlna merino je spolu s bambusovou viskózou materiálem, který je přirozeně antibakteriální, takže zabraňuje množení bakterií a vzniku nežádoucích pachů, popřípadě růstu plísní. Některé modely ponožek využívají pro dosažení stejného efektu příměs jiných antibakteriálních složek, například stříbrných iontů.

Ponožky jako stylový doplněk

V neposlední řadě jsou ponožky významným stylovým doplňkem cyklisty, zejména v případě silničářů. Těm nepsaná pravidla velí volit ponožky spíše delší, přibližně do půli lýtek. Bikeři či rekreační cyklisté samozřejmě tato ortodoxní silničářská pravidla tolik neřeší a volí často ponožky spíše kratší, zejména v teplých dnech. Také cyklistky raději sáhnou po co nejkratších ponožkách, protože chtějí docílit co největšího opálení.