Jak vybrat cyklistické návleky

Cyklistické návleky chrání proti dešti, větru a chladu. Díky jejich malým rozměrům a skladnosti je bez potíží můžete vozit s sebou na kolo a v případě potřeby rychle použít. Podle čeho je vybírat?

Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodných návleků na kolo.

Rozdělení návleků

Návleky na ruce

Ideální do kombinace k dresu s krátkým rukávem. Po nasazení chrání ruce před chladem.  Lehce je sbalíte do kapsy dresu. Pro silničáře základ výbavy. Návleky na ruce se nevyrábí jen v černé nebo bílé barvě, k mání jsou i výrazné návleky s potiskem nebo v barevném provedení. 

Návleky na kolena

Návleky na kolena pomohou v nepříliš chladných dnech, kdy při rychlejší jízdě promrzají právě jen zmíněné klouby. Užijí je hlavně cyklisté, kteří mají právě problémy s koleny. 

Návleky na nohy

Návleky na nohy nahrazují dlouhé cyklistické kalhoty. Podobně jako návleky na ruce se dají dobře sbalit do malého balíčku. Vyrábí se v mnoha variantách včetně variant odolných proti profouknutí (například Wnidstopper) nebo proti promoknutí. Některé modely disponují i reflexními prvky pro zvýšení viditelnosti cyklisty. 

Návleky na tretry

Návleky na tretry jsou určeny pro použití v chladnějších obdobích roku proti prochladnutí chodidel nebo jako ochrana proti promoknutí či profouknutí. Cyklistické tretry totiž bývají často hodně odvětrané a nedokáží dobře odolat vodě nebo chladu. Návleky na tretry jednoduše přetáhnete přes tretru a jste dostatečně chránění. Návleky mají na spodní části otvory, aby se daly používat společně s nášlapnými pedály. Vybrané modely mají pro usnadnění nazouvání v zadní části zip. Předností jsou reflexní prvky pro více bezpečnosti. Návleky vybírejte podle ročního období. Liší se modely na zimu a zbytek roku.

Střih 

U návleků je velmi důležité, aby dobře seděly, nesjížděly a neshrnovaly se. Toho docílíte výběrem optimálního střihu návleků. Kvalitnější modely mají anatomický střih a respektující přirozené zakřivení končetin. Vhodné je, pokud jsou návleky elastické a stejně jako u cyklistických kalhot platí, že z čím více panelů je návlek ušit, tím lépe dokáže kopírovat tvar těla a tím lépe také sedí. Také použití stretch materiálů je ku prospěchu věci. 

Velikost a důležité detaily

Pro dobrý fit je samozřejmě třeba zvolit také správnou velikost návleků. Návleky nesmí škrtit, ale zároveň musí pevně a těsně sedět na svém místě. Příliš velké návleky mají větší tendenci sjíždět. Některé návleky jsou na vnitřní straně vybaveny silikonovými proužky, které přilnou ke kůži a zabraňují sjíždění návleků. Gumové zakončení je o něco horší a pokud můžete, volte raději návleky právě s nějakým protiskluzovým zakončením. Návleky na nohy zase někdy bývají opatřeny suchým nebo klasickým kovovým zipem pro snazší oblékání a svlékání. Vaši bezpečnost zvýší na návlecích umístěné reflexní prvky, s nimiž budete dobře vidět i za zhoršených světelných podmínek.

Míra zateplení

Jednotlivé modely návleků se samozřejmě od sebe liší mírou zateplení a ochrany proti vnějším  vlivům. Návleky určené pro jarní a podzimní období mohou být nepromokavé, popřípadě vybavené windstopperem (nebo jiným podobným materiálem) proti větru. Často je windstopper umístěn pouze v přední části, která je za jízdy vystavena větru, zatímco zadní část disponuje větší prodyšností pro odvod potu. Zimní návleky pak mají i zateplení proti chladu. To se týká i návleků na tretry, které vám umožní provozovat cyklistiku celoročně bez toho, aby vám mrzly nohy.