Jak vybrat cyklistické kalhoty

Cyklistické kalhoty jsou důležitou součásti výbavy na kolo, neboť mohou významně přispět k omezení nepříjemností, které nevyhnutelně plynou z kontaktu zadní části těla se sedlem. Rovněž pomáhají odstranit negativní následky pro další choulostivé partie cyklistova těla, v neposlední řadě pak plní funkci termoizolační a estetickou.

Pro základní orientaci v problematice výběru vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně.

Video jak vybrat cyklistické kalhoty

Vložka cyklistických kalhot

Asi největším zdravotním rizikem plynoucím ze sezení na je omezení průtoku krve do měkkých tkání před sponou stydkou. Více se dočtete v článku jak vybrat cyklistické sedlo. Jedním z prostředků, jak tomuto problému zamezit, je speciální měkká vložka, kterou bývají cyklistické kalhoty vybaveny. 
 
Vložky v cyklistických kalhotách se liší zejména výškou výstelky, rekreační cyklisté používají vyšší výstelky, výkonnostní jezdci nižší. Cyklo kalhoty se často nosí přímo na tělo, bez spodního prádla, proto je dobré, když vložka nemá zbytečné švy, které by mohly dřít. Rovněž je dobré, je-li vložka vyrobena z antibakteriálního materiálu, aby nedocházelo k opruzeninám a dalším kožním problémům. Kvalitní vložky bývají perforovány, aby odvětrávaly a odváděly pot od těla. A pozor, vzhledem k anatomickým odlišnostem, o nichž není nutno se šířeji rozepisovat, je dámská a pánská vložka jinak tvarovaná.

Cyklistické kalhoty - materiál

Podobné vlastnosti jako vložky by měly mít i celé cyklokalhoty. Výhodou je tedy opět  antibakteriální materiál a absence švů, popřípadě přítomnost pouze švů plochých. Sledujte rovněž počet panelů, tedy dílů látky, ze kterých jsou cyklistické kalhoty ušity. V tomto případě platí, že čím více, tím lépe. Více panelů totiž umožňuje lepší přizpůsobení se tvaru těla cyklisty, kalhoty lépe sedí a méně dřou, vyhrnují se apod. Kvalitní cyklistické kalhoty bývají ušity ze čtyřsměrného strečového materiálu, který lze natahovat do čtyř stran, a nikoliv pouze do dvou, jako u klasického streče. Díky tomu se kalhoty opět lépe přizpůsobí tvaru těla. 

Cyklistické kalhoty - rozdělení

Kalhoty na kolo lze dělit na:
- krátké elastické kalhoty (bez šlí a se šlemi), 
- krátké volné cyklokalhoty, 
- tříčtvrteční cyklokalhoty, 
- dlouhé cyklokalhoty (opět bez šlí a se šlemi).

Krátké elastické cyklistické kalhoty 

Jedná se o nejpoužívanějí kategorii cyklistických kalhot. Vyrábějí se v různých délkách, přičemž nejkratší varianty využívají kvůli opálení dolních končetin zejména dámy, muži obvykle preferují delší cyklokraťasy. Velmi praktickým atributem krátkých elastických cyklokalhot je silikonový proužek na vnitřních stranách nohavic, který zabraňuje vyhrnování kraťasů při jízdě.
 
Prohlížejte v sekci krátké cyklistické kalhoty.

Elastické cyklistické kraťasy se šlemi

Oproti cyklokraťasům bez šlí lépe kryjí záda a chrání tak před nachlazením a profouknutím. Samotné šle bývají z prodyšné síťoviny, aby se v letních měsících nepotily jimi zakryté partie těla. Nevýhodou tohoto typu cyklokraťasů je horší manipulace s nimi, zejména když si potřebujete odskočit.

Prohlížejte v sekci elastické cyklistické kraťasy se šlemi.

Volné cyklokraťasy

Volné kraťasy vypadají jako kraťasy klasické a svému uživateli tak poskytují civilní vzhled. Dostupné jsou buď s integrovanou vložkou, nebo s vložkou volně vloženou, respektive připnutou pomocí knoflíků či poutek. Určeny jsou spíše pro cyklistiku na horských kolech. Vyráběny bývají z odolných materiálů jako je například cordura, takže chrání i při případném pádu proti odřeninám. Výhodou jsou rovněž kapsy, v nichž můžete mít po ruce například multiklíč nebo telefon. Také tyto cyklo kraťasy se vyrábějí v různých délkách. 
 
Prohlížejte v sekci volné cyklokraťasy.

Tříčtvrteční cyklokalhoty

Největší výhodou tříčtvrtečních kalhot je to, že udrží kolena svého nositele v teple, což se vyplatí zejména v chladnějších obdobích roku nebo při nepřízni počasí. Ocení je jistě také ti, kteří mají s koleny problémy. Některé modely – většinou dámské – mají spodní část nohavice rozšířenu, díky čemuž působí civilnějším a elegantnějším dojmem. K dostání jsou ve variantách pro teplejší i chladnější počasí, tedy zateplenější s plnými šlemi a méně zateplené se šlemi ze síťoviny. U tříčtvrtečních kraťasů rovněž oceníte silikonové proužky v nohavicích proti vyhrnování, praktický je také zip v přední části, který usnadňuje sundavání kalhot. Pro větší bezpečnost bývají ´tříčtvrťáky´ vybaveny reflexními prvky. 
 
Prohlížejte v sekci tříčtvrteční cyklistické kalhoty.

Dlouhé cyklistické kalhoty

Dlouhé cyklokalhoty, kterým se říká čapáky, jsou samozřejmě vhodné zejména pro chladnější roční období, proto u nich velice záleží na materiálu, z něhož jsou zhotoveny. Tím je na přední straně (někdy dokonce pouze na kolenou) buď windstopperový materiál na ochranu před větrem, nebo dokonce membrána, která odolá mokru. Zadní strana naopak bývá odvětraná. Dlouhé cyklokalhoty bez integrované vložky jsou univerzální a lze je využít i na jiném sporty, například na běhání či běžecké lyžování. Pro cyklistiku je lze kombinovat s cyklokraťasy s vložkou.
 
Pokud jsou čapáky vložkou vybaveny, bývají zároveň již zhotoveny z hřejivého materiálu. Není-li tomu tak není nezapomeňte si je koupit malinko větší, abyste pod ně v případě potřeby dostali ještě zateplovací vrstvu. U čapáků se můžeme setkat s již známými silikonovými proužky proti vyhrnování, někdy je nahrazuje gumový pásek pod chodidlo. Také dlouhé cyklokalhoty mohou mít reflexní prvky pro lepší viditelnost.
 
Vhodné modely najdete v oddělení dlouhé cyklistické kalhoty.
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistických kalhot, rádi vás uvítáme v našich prodejnách Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.