Jak vybrat cyklistické blatníky

Cyklistické blatníky jsou velmi praktickou pomůckou, která brání vodě a nečistotám odletujícím od kol dostat se k jezdci. Využití tedy najdou zejména v deštivém počasí nebo při jízdě na blátě a v mokru. Při výběru si všímejte, zda je blatník vhodný pro váš průměr kol, jaký má upínací mechanismus a zda jej lze snadno odejmout, případně nastavit jeho polohu. Důležité také je, aby byl blatník lehký a vyrobený z odolného materiálu.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu blatníků na kolo.

Důležité atributy při výběru cyklistických blatníků:

  • typ a velikost blatníků (nouzové/terénní)
  • blatníky dle průměru kol
  • upínací mechanismus
  • odnímatelnost/nastavitelnost
  • materiál a zpracování

Typ a velikost blatníků

V první řadě si ujasněte, zda sháníte malé a lehké blatníky, které budete vozit stále s sebou, a které vás občas, v případě náhlého zvratu počasí, nouzově zachrání před nejhorším vodou a bahnem, nebo se cíleně chystáte na ježdění v mokru a chcete kvalitní plnohodnotné blatníky, na které se budete moci plně spolehnout.

Nouzové blatníky jsou malé (délka kolem 20,25 cm), lehké (cca 10-20 gramů), lze je vozit v kapse dresu a snadno se upínají většinou přímo na ližiny sedla, popřípadě na přední vidlici. Ochrání jezdce před nejhorším znečištěním, ale nedosahují úrovně ochrany klasických plnohodnotných blatníků. Někdy bývají i jednorázové.

Plnohodnotné blatníky jsou větší (kole 60 cm délky), těžší (cca 150 - 250 gramů), ale daleko lépe chrání před mokrem a nečistotami odletujícími od kola.

Blatníky dle průměru kol

Velmi důležité je vybrat si blatníky tak, aby odpovídaly vašemu průměru kol. Některé modely zvládnou určité rozpětí průměru ráfků (běžně například 29 a 27,5”), jiné se dají použít jen na jeden rozměr kol. Samozřejmě se vyrábí i blatníky na dětská kola. Proto se při výběru ujistěte, že jste sáhli po správné velikosti blatníků.

Upínací mechanismus

Blatníky mají různé druhy upnutí na kolo, od rychloupínacích mechanismů po různé stahovací pásky, nacvakávací mechanismy a podobně. Vybírejte dle svých preferencí a i zde si dejte pozor - některé typy uchycení blatníků jsou určeny například jen pro V brzdy, jiné lze upevnit jen na vidlice s návarkami pro uchycení blatníků, další zase jen na pevné vidlice apod. Pokud si nejste jisti, vezměte své kolo do naší prodejny, kde vám rádi pomůžeme vybrat vhodný model.

Odnímatelnost a nastavitelnost blatníků

Většina modelů blatníků má upínací mechanismus, který umožňuje jejich rychlou montáž i demontáž (rychloupínací mechanismy apod), přesto se při výběru přesvědčte, zda tomu tak je i u vámi zvoleného typu.

Benefitem u některých typů blatníku je nastavení jejich pozice či úhlu tak, aby poskytovaly co nejefektivnější ochranu.

Materiál a zpracování blatníků

Většina blatníků je dnes vyrobena z kvalitní a odolné umělé hmoty, existují i hlíníkové blatníky. Kvalitnější modely nabízejí například dvosložkovou konstrukci s pevnou vnitřní kostrou a měkčími a pružnějšími okraji, která výrazně zvyšuje životnost blatníku.

Užitečná je také leštěná povrchová úprava vnitřní strany blatníků, která zabraňuje ulpívání nečistot a zanesení blatníku.