Jak vybrat celoodpružené kolo

Při výběru celoodpruženého kola budete volit zejména výšku zdvihu odpružení podle náročnosti terénu, v němž se chcete pohybovat. Čím vyšší zdvih, tím náročnější terén kolo zvládne zejména ve sjezdu, ale ztrácí na efektivitě šlapání a rychlostí jízdy po rovině a do kopce. Zároveň platí, že čím více je kolo určené pro sjezd, tím je odolnější a těžší.
 
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem správného modelu kola ve správné rámové velikosti. 

Zdvih vidlice a tlumiče

Zdvihem tlumení se rozumí délka zanoření vidlice či tlumiče. V praxi jde vlastně o velikost překážek, které kolo dokáže přejet a utlumit, nebo jak říkají bikeři, vyžehlit. Zdvih se u celoodpružených horských kol pohybuje cca od 80 do 220 mm.

Průměr kol

Ještě do nedávna převažoval u horských kol průměr ráfků 26”, dnes ovšem najdete v nabídce většiny výrobců prakticky výhradně průměry 27,5”  a 29”, které ve výsledku nabízejí lepší jízdní vlastnosti. Menší průměr 27,5” je využíván zejména u kol pro technické disciplíny jako je sjezd nebo freeride. U kol pro maratony nebo XC jsou využívána 29“ kola. Srovnání výhod a nevýhod obou průměrů najdete v článku jak vybrat horské kolo

Geometrie

Jak již bylo řečeno, čím vyšší má kolo zdvihy, tím vzpřímenější nabízí jeho geometrie posed, tak aby umožnila dostatečné přenesení těžiště jezdce nad zadní kolo, což je nutné při prudkých sjezdech. Celoodpružená kola se dle výše uvedených kritérií dělí do kategorií XC, maraton nebo trail bike, all-mountain, freeride a sjezd.

XC / Maraton (zdvihy do 120mm)

Tato celoodpružená kola jsou určena pro rychlou a efektivní jízdu terénem. I v celoodpruženém provedení jsou lehká, hmotnost nejlepších modelů se pohybuje okolo 9 kg. Mají sportovní položený posed pro maximální výkon a efektivitu šlapání. Zdvihy se pohybují mezi 100 - 120 mm. Na celoodpružených XC modelech se běžně závodí. Rychlost je u těchto kol na prvním místě.

Trail (zdvihy 120 - 150mm)

Celoodpružená trailová kola uspokojí každého, kdo miluje svižnou a technickou jízdu úzkými stezkami a terénními pasážemi. Mají poněkud vzpřímenější posed než XC modely a jejich obvykle dosahují 120 - 150 mm. Trailová kola váží kolem 12 kg a lze na nich absolvovat i cyklomaraton, nebo dlouhé celodenní vyjížďky. Vedle rychlosti jde u těchto kol jezdcům rovnocenně i o zážitky z technické jízdy v terénu.

Enduro (zdvihy 150 - 170mm)

Robustní kola určená jak pro technickou jízdu z kopce, tak pro zvládnutí šlapavých pasáží nebo výjezdů. Jízda do kopce je obtížnější. Na oplátku tato kola zvládnou i ostřejší sjezdy náročným terénem včetně skoků. Jejich geometrie nabízí vzpřímenější posed a zdvihy dosahují hodnot 150 170 mm. Daní za vyšší odolnost je větší váha, obvykle 13 - 18 kg

Sjezd a Freeride (zdvihy 170 - 220mm)

Robustní kola určená pouze pro technickou jízdu z kopce. Jízda do kopce je obtížná, kola je potřeba často do kopce vytlačit, nebo vyvézt lanovkou. Na oplátku tato kola zvládnou ty nejostřejší sjezdy náročným terénem včetně skoků. Jejich geometrie nabízí hodně vzpřímený posed a zdvihy dosahují maximálních hodnot, konkrétně 170 - 220 mm. Daní za maximální odolnost je větší hmotnost, často i 18 - 20 kg

Zkoušejte a testujte

Nejlepší je vždy osobní zkušenost. Na trhu je mnoho systémů odpružení i různých modelů celoodpružených kol. Není nad osobní zkušenost. Z těchto důvodů u nás celoročně můžete v rámci našeho testovacího centra vyzkoušet nejoblíbenější modely celoodpružených kol.