Jak vybrat celoodpružené kolo

Při výběru celoodpruženého kola budete volit zejména výšku zdvihu odpružení podle náročnosti terénu, v němž se chcete pohybovat. Čím vyšší zdvih, tím náročnější terén kolo zvládne zejména ve sjezdu, ale ztrácí na efektivitě šlapání a rychlostí jízdy po rovině a do kopce. Zároveň platí, že čím více je kolo určené pro sjezd, tím je odolnější a těžší.
 
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem správného modelu kola ve správné rámové velikosti. 

Zdvih vidlice a tlumiče

Zdvihem tlumení se rozumí délka zanoření vidlice či tlumiče. V praxi jde vlastně o velikost překážek, které kolo dokáže přejet a utlumit, nebo jak říkají bikeři, vyžehlit. Zdvih se u celoodpružených horských kol pohybuje cca od 80 do 220 mm. 

Průměr kol

Také u celoodpružených horských kol se kromě standardního průměru ráfků 26“ stále více prosazují velké ráfky o průměru 29“. Průměr 26“ najdete převážně u kol pro technické disciplíny jako je sjezd nebo freeride. U kol pro maratony nebo XC najdete dnes už převážně celoodpružená kola 29“. Srovnání výhod a nevýhod obou průměrů najdete v článku  jak vybrat horské kolo

Geometrie

Jak již bylo řečeno, čím vyšší má kolo zdvihy, tím vzpřímenější nabízí jeho geometrie posed, tak aby umožnila dostatečné přenesení těžiště jezdce nad zadní kolo, což je nutné při prudkých sjezdech. Celoodpružená kola se dle výše uvedených kritérií dělí do kategorií XC, maraton nebo trail bike, all-mountain, freeride a sjezd. 

Kategorie XC / Maraton (zdvihy do 120mm) a Trail (zdvihy do 130mm)

Tato celoodpružená kola jsou určena pro rychlou a efektivní jízdu terénem. I v celoodpruženém provedení jsou lehké, hmotnost nejlepších modelů se pohybuje okolo 10 kg. Mají sportovní položený posed pro maximální výkon a efektivitu šlapání. Zdvihy se pohybují mezi 80-120mm . Nejčastěji zde přitom najdete kola se zdvihem 100 mm. Na celoodpružených XC modelech se běžně závodí. Rychlost je u těchto kol na prvním místě.
 
Celoodpružená trailová kola uspokojí každého, kdo miluje svižnou a technickou jízdu úzkými stezkami a terénními pasážemi. Mají poněkud vzpřímenější posed než XC modely a jejich obvykle dosahují 120 mm. Trailová kola váží kolem 12 kg a lze na nich absolvovat i cyklomaraton, nebo dlouhé celodenní vyjížďky. Vedle rychlosti jde u těchto kol jezdcům rovnocenně i o zážitky z technické jízdy v terénu.

Allmountain kola (zdvihy 130-160mm)

Allmountain kola jsou určena  pro milovníky techničtějšího ježdění v obtížnějším terénu. Tato kola zvládnou náročná stoupání i rychlé sjezdy těžším terénem. Opět mají vzpřímenější posed oproti předchozí kategorii a zdvihy v hodnotách 130-160 mm. Hmotnost těchto kol se pohybuje v rozmezí 13 – 15 kg. Zážitek ze sjezdů a překonáváním překážek v těžším terénu u jezdců této kategorie převažuje nad počtem najetých kilometrů za den.

Freeride a sjezdová kola (zdvihy 170-220mm)

Robustní kola určená pouze pro technickou jízdu z kopce. Jízda do kopce je obtížná, kola je potřeba často do kopce vytlačit, nebo vyvézt lanovkou. Na oplátku tato kola zvládnou ty nejostřejší sjezdy náročným terénem včetně skoků. Jejich geometrie nabízí hodně vzpřímený posed a zdvihy dosahují maximálních hodnot, konkrétně 170-220 mm. Daní za maximální odolnost je větší váha, často i 18 -20 kg. 

Zkoušejte a testujte

Nejlepší je vždy osobní zkušenost. Na trhu je mnoho systémů odpružení i různých modelů celoodpružených kol. Není nad osobní zkušenost. Z těchto důvodů u nás celoročně můžete v rámci našeho testovacího centra vyzkoušet nejoblíběnější modely celoodpružených kol.