Jak vybrat brašnu na kolo

Brašna na kolo je ideálním zavazadlem pro přepravu nezbytných drobností i větších nákladů. Vedle cyklistického batohu je to jediný způsob, jak bezpečně převážet věci na jízdním kole. Brašen je mnoho typů i velikostí. 

Pro základní orientaci v problematice výběru brašny na kolo vám pomůže tento text. Pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín. Naší aktuální nabídku najdete v oddělení cyklobrašny.

Krátké video jak vybrat cyklistickou brašnu

Rozdělení brašen

podsedlové brašny (upínají se pod sedlo kola)
do rámu (upínají se do rámu kola)
na řídítka (zacvaknete je nebo upevníte na řídítka)
na nosič (na přední a zadní kolo)
na sedlovku (nepotřebují nosič, upevňují se na samonosnou konstrukci na sedlovku)

a dále na:
 
vodotěsné 
běžné textilní

Vhodný objem brašny na kolo 

Ať už jedete na krátkou vyjížďku v okolí bydliště, nebo na vícedenní trek, vždy s sebou na kolo budete něco potřebovat. Při výběru brašny je třeba si předem ujasnit, co všechno to bude a pak si vybrat takovou brašnu, do které se vše pohodlně vejde a bude to dostatečně rychle dostupné.
 
Například na zmíněnou krátkou vyjížďku vám bude stačit náhradní duše, montpáky, základní nářadíčko. To vše se vám vejde do malé podsedlové brašny. Na vícedenní trek se stanem a spacákem budete už potřebovat objemné brašny na nosič, při delší výpravě pak jak na zadní, tak na přední kolo. Pojďme se nyní podívat na malý přehled brašen:

Způsob upínání   

Většina brašen na kolo se upíná buď pomocí suchých zipů, nebo speciálními plastovými zacvakávacími upínacími zámky (KLickFix systém apod.)Výhodou suchých zipů je nižší hmotnost a bezproblémová snadná montáž  na jakýkoliv typ kola, plastové upínací zámky však po jednorázové montáži brašnu lépe drží v jedné poloze, snadno se s nimi manipuluje a méně se opotřebovávají. Velkou výhodou zacvakávacích zámků je také to, že během zastávek brašnu můžete snadno vycvaknout, a vzít si jí s sebou třeba na prohlídku hradu nebo do restaurace.

Kompatibilita s kolem

Před výběrem brašny je třeba zohlednit, na jaké kolo se bude používat. Ne každou brašnu totiž můžete použít na jakékoliv kolo. Týká se to zejména brašen do rámu, kde může být problém je umístit na celoodpružená kola, neboť pod horní rámovou trubkou obvykle bývá umístěn tlumič zadní stavby. Problémy s brašnami do rámu mohou nastat také u kol menší velikosti, u modelů se sníženou horní rámovou trubkou a u dámských bicyklů. Pro dámská kola dodávají někteří výrobci speciální brašny do rámu. 

Odolnost vůči vodě

Většina menších brašen na kolo je nabízena v nepromokavé úpravě, ovšem velké brašny na nosič se nabízejí i v klasickém textilním provedení. Oproti nepromokavé úpravě jsou lehčí a oblečení v nich ani při delším uskladnění nezatuchne. Nevýhodou je však kromě promokavosti i trvanlivost a odolnost vůči oděru a protržení.

Na co si dát ještě pozor

Při používání některých typů brašen existují některá drobná úskalí, na která je dobré upozornit. Například brašny na řídítka a zejména brašny na nosič umístěný na předním kole lehce zhoršují ovladatelnost bicyklu.
 
Při používání brašen na nosič je rovněž vhodné rozložit stranově rovnoměrně hmotnost nákladu. Pokud používáme i přední brašny, platí totéž o rozložení hmotnosti mezi přední a zadní brašny. Pokud bychom měli velkou hmotnost nákladu vzadu, může být kolo nestabilní a může se zejména při stoupání převažovat dozadu.

Mapníky

Speciální kategorií brašen na kolo tzv. mapník, tedy držák na mapu s rámem a ochrannou fólií, který umístíte na řídítka  a můžete tak sledovat za jízdy vaši trasu. Rám na mapu s fólií mají i některé brašny na řídítka, což je velmi praktické
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem brašny na kolo, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.