Jak vybrat brašnu na horní rámovou trubku

Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistických brašen cyklistických brašen na horní rámovou trubku vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín.

O brašnách na horní rámovou trubku

Při delších výpravách na kole je důležité mít dostatek úložného prostoru na přepravu osobních věcí. Jedním z nejoblíbenějších a praktických doplňků je cyklistická brašna na horní rámovou trubku. 

  • Tato brašna umožňuje snadný přístup k věcem, které potřebujete mít po ruce během jízdy a to bez zastavování a sesedání z kola. 
  • Nejčastěji se proto tyto brašny používají pro převoz mobilního telefonu, powerbanky, potravinových doplňků jako jsou tyčinky či sportovní gely. 
  • Brašna na horní rámovou trubku je velmi praktická a využijete jí proto každodenně i na kratších vyjížďkách
  • V tomto článku vám představíme různé typy brašen, vhodné pozice pro jejich umístění a různé způsoby upevnění.

Brašny podle způsobu upevnění

Brašny na horní rámovou trubku je možné v zásadě upevnit k rámu trojím způsobem:

Upevnění na suchý zip 

Nejčastější řešení, suchý zip protáhnete okolo rámové trubky a upevníte, jednoduché a dobře fungující řešení.

BRAŠNY S UPEVNĚNÍM NA SUCHÝ ZIP

Bolt on - na šrouby na rámu  

Toto řešení je vizuálně nejčistší, ale vyžaduje přípravu na vašem rámu. Moderní gravel, silniční či horská kola jsou z výroby připravené právě pro tento typ montáže. Poznáte je podle otvorů na horní rámové trubce pro šrouby. Ty jsou buď rovnou viditelné, nebo jsou zakryté záslepkou, kterou stačí sundat. Montáž probíhá z vnitřní části brašny upevněním dvěma šrouby přímo do rámu.

BRAŠNY S BOLT ON UPEVNĚNÍM

Pozice brašen na rámu

a/ přední pozice u řídítek - nejoblíbenější pozice - brašnu máte nejlépe po ruce a dobře na ní vidíte, 

b/ zadní pozice u sedlovky - druhá alternativa, brašnu máte pod sebou upevněnou na horní rámové trubce a k sedlovce kola.

Obě tyto pozice jdou kombinovat. Většinu brašen jde jednoduše otočit a namontovat jí do obou pozicí. To neplatí pro bolt on brašny, protože otvory pro šrouby jsou až na výjimky jen na přední části horní rámové trubky  (viz. dále).

Mnoho cyklistů vlastní brašny dvě a používá obě najednou na delších vyjížďkách. V těchto případech se obvykle do přední pozice volí delší o něco nižší brašna a na zadní pozici kratší vyšší brašna, ale závisí na vašich preferencích.
Existují i dlouhé brašny, které jsou víceméně na celou délku horní rámové trubky.

Vybavení a provedení brašen

Věnujte prosím velkou pozornost provedení brašen.

Brašna musí perfektně sedět a držet svůj tvar. Přitom by měla být lehká. Zejména v pozici u sedlové trubky by mohlo u nevhodně zvolené brašny docházet při šlapání ke kontaktů nohou s brašnou, což by se vám mohlo při delších vícedenních vyjížďkách vymstít. Volte proto raději brašny od osvědčených značek na trhu, které mají za sebou vývoj podložený zkušenostmi dálkových cyklistů a závodníků. Za nás můžeme dát ruku do ohně hlavně za brašny Apidura a Restrap, které patří k nejlepším na trhu.

Brašna pro delší vyjížďky by měla být nepromokavá, zejména pokud v ní budete převážet elektroniku. 

Hodí se i reflexní prvky, které zvýší vaší bezpečnost při jízdě. 

Vybrané brašny mají i samostatné kapsy na zip pro umístění dokladů, či dalších cenností. Některé jsou vybavené otvorem pro protažení kabelu. Snadněji pak budete nabíjet navigaci nebo mobil na řídítkách z powerbanky.

Přístup do brašen a zavírání brašny

U brašen na horní rámovou trubku se počítá s tím, že do brašny budete sahat i za jízdy. Je proto dobré zvolit brašnu, která je vybavena snadným přístupem.

Nejsnadnější přístup za jízdy je do brašen s různými magnetickými zámky na chlopni brašny. Do takové brašny sáhnete i za jízdy v terénu.

Mnohem častější jsou však zipy, které se používají u většiny brašen na trhu. U nich je dobré se podívat, zda je zip nepromokavý, a hlavně je potřeba ohlídat, aby zip lehce chodil a byl pro úchop vybavený na jezdci dalším očkem pro snadnější manipulaci.

Přístup do brašen a zavírání brašny

Dobře zvažte, kolik toho potřebujete s sebou vést a volte podle toho brašnu v potřebné velikosti. V našem e-shopu je možné si jednoduše vyfiltrovat brašny podle jejich objemu v litrech. Rozměry v centimetrech pak najdete na detailu každého produktu.

 

 

 

 

Články

12.05.2021

Bikepacking Guide - Víkendový bikepacking

Prodloužený víkend ve dvou. První z našich 3 typových průvodců. Jak se vybavit a sbalit na bikepackingový výjezd o…

12.05.2021

Guide - Expediční Bikepacking

Třetí z našich typových průvodců se věnuje několikadenní jízdě v sedle. Na kole si vezete vše od každodenních cyklo-nutnostní…

14.06.2021

Jak balí Míša na alpský přejezd

Bikepacking v dámském pojetí. Michaela jezdí snad nejraději sama a na svůj gravelový Trek nabalí i na týdenní adventure…

26.04.2021

Průvodce Bikepackingem

Vítáme vás v sekci věnované nejen gravelovým nadšencům, ale především veškerého cestování na kole. Bike-packing je podle nás…