Jak se obléci v zimě na kolo

Při vybírání oblečení na zimní vyjížďky nelze kalkulovat pouze s aktuální venkovní teplotou vzduchu, ale je třeba přihlédnout i k dalším faktorům, které ovlivňují tepelnou pohodu cyklisty. Jde zejména o to, že čím rychleji se kolem vás pohybuje vzduch, tím více vás ochlazuje. Tento efekt je navíc tím silnější, čím nižší je teplota vzduchu. Například při venkovní teplotě 10 oC a rychlosti 20 km/h budete mít pocit, že je – 3  oC.

Proto je třeba se na zimní vyjížďku obléci tepleji, než kdybyste šli například běhat. V úvahu je třeba vzít také to, že okolní krajina v zimě nevyzařuje žádné teplo, takže je při stejné venkovní teplotě vzduchu na místě opět teplejší oblečení než například začátkem podzimu.

Je více než žádoucí zvolit speciální cyklistické oblečení včetně funkčního prádla. Cyklistické oblečení je totiž dimenzováno na dostatečný odvod potu při zatížení, které na kole běžně podstupujete. Navíc je i střihově přizpůsobeno pozici v sedle, která je zcela odlišná od pozice těla při jakémkoliv jiném sportu. Proto mají cyklistické dresy například prodloužená záda, nebo jsou vybaveny silikonovými proužky proti vyhrnování a podobně. A nyní se již pojďme podívat na jednotlivé kusy oděvu pro zimní cyklistiku.

Zimní dres

Zimní cyklistický dres má samozřejmě dlouhé rukávy, je zateplený a zároveň umožňuje odvod potu. Obvykle mívá i krátký roláček pro lepší zateplení krku. Pro zimní vyjížďky byste pod něj dle aktuálních podmínek měli používat funkční prádlo, nebo přes něj vzít ještě cyklistickou vestu nebo bundu.

Cyklistická vesta

Cyklistickou vestu byste v zimním období měli mít vždy u sebe. Díky tomu, že nemá rukávy, lze ji sbalit do lehkého balíčku a vozit v batohu nebo v kapse dresu. Většinou je odolná proti dešti a větru. Pokud se tedy zhorší počasí, nebo se chystáte na delší sjezd, kdy se nebudete zahřívat šlapáním a zároveň budete vystavení rychlému ochlazujícímu proudu vzduchu, vestu oblečte, abyste zůstali v suchu a v teple.

Cyklistická bunda

Cyklistickou bundu je dobré použít vždy, když teplota klesne pod 10 oC. Většina modelů je nepromokavá a prodyšná, často membránová, a nabízí výbornou ochranu proti větru. Pro lepší zateplení používají výrobci slabou podšívku.

Dlouhé cyklistické kalhoty

Dlouhé cyklistické kalhoty, takzvané „čapáky“ jsou pro zimní vyjížďky nezbytností. Nabízejí podobně jako zimní dresy zateplení při zachování dostatečné prodyšnosti.

Cyklistické funkční prádlo

Do chladných dnů je dobré použít pod dres či cyklokalhoty ještě speciální cyklistické funkční prádlo, které zateplí a odvede pot od těla. Jak bylo řečeno, vybírejte ideálně funkční prádlo speciálně určené pro cyklistiku.

Cyklistické návleky

Cyklistické návleky se vyrábějí v provedení na ruce, nohy a tretry. Návleky na ruce a na nohy slouží jako doplněk ke krátkému dresu, respektive krátkým kalhotám a v zimním období je využijete opravdu minimálně, neboť většinou budete mít dres s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty.

Návleky na tretry představují dodatečné zateplení treter a ochranu nohou nejen před chladem, ale často také před větrem a vlhkostí. Návleky se vyrábějí z neoprenu,  lycry nebo moderního softshellu. Kvalitní návleky nabízejí kromě voděodolnosti a zateplení také prodyšnost, takže pod nimi noha dýchá a nadměrně se nepotí.

Zimní tretry

Pokud to se zimní cyklistikou myslíte opravdu vážně, nespoléhejte jen na návleky na tretry, ale zainvestujte do speciálních zimních treter. Ty jsou většinou kotníkové, voděodolné a dobře tepelně izolované, takže se v nich budete cítit dobře i v zimním nečase. 

Zimní cyklistické rukavice

Zimní cyklorukavice nabízejí kromě jistého úchopu řídítek i kvalitní zateplení a ochranu před větrem. Ruce jako periferní část těla velmi snadno prochladnou  nebo dokonce promrznou, navíc jsou při jízdě přímo vystaveny proudícímu vzduchu. Proto zateplení rukou v žádném případě nepodceňujte. S klasickými letními rukavicemi, byť s dlouhými prsty, rozhodně nevystačíte.

Čepice pod helmu

Cyklistické helmy jsou vyráběny spíše pro použití v teplejší polovině roku, takže umožňují dobré odvětrání, ale hlavu nikterak nezateplí. Proto je nezbytné použít v zimě speciální čepici pod helmu. Ty se vyrábějí v různé tloušťce a z různých materiálů do různého teplotního rozpětí. Na zimní vyjížďku je dobré mít s sebou dvě, každou v jiné tloušťce.