Magická stovka na kole, jak se nachystat?


Ujet 100 km za jeden den není jen tak. Pro trénované cyklisty to může být běžná denní tréninková dávka, pro ostatní je to výzva. V rámci našich #SBCRide vyjížděk se 23. července zúčastníme tradiční dámské akce Rapha Women’s 100, tedy stokilometrové dámské vyjížďky na silničních kolech. Přinášíme vám malého průvodce, jak se na Rapha 100 / #SBCRide připravit po fyzické i technické stránce a co si vzít s sebou. Pokud návod dodržíte, akci hravě zvládnete a budete na ní mít krásné vzpomínky.

Mít co pít

Ne nadarmo se říká, když začnete mít žízeň, je už příliš pozdě. Vezměte si proto s sebou dostatek tekutin. Speciálně pokud bude horko a svítit sluníčko. Obecné doporučení je vzít s sebou na vyjížďku dva bidony (ideálně větší) a pokud se naskytne příležitost, tak vodu do nich cestou doplňovat. Během výkonu pijte průběžně po malých dávkách, a to hned od startu. K pití je ideální čistá voda, případně můžete kombinovat v průběhu cesty vodu a iontový nápoj. Nezapomeňte se přiměřeně napít i před vyjížďkou. Pro rychlé doplnění energie neškodí si dát v konci vyjížďky třeba Coca Colu, kterou pije i mnoho profesionálních cyklistů a která vás díky cukrům rychle „nakopne“. Také dobré espresso dodá energii, ale pozor, káva může zároveň dehydratovat.

Mít co jíst

Samozřejmě, že na tak dlouhé trase musíte věnovat náležitou pozornost také zdrojům energie, tedy tomu, „na co“ pojedete. Základem je dobře se najíst před samotnou jízdou a nechat si nějaký čas (alespoň 1 hodinu), na vytrávení, abyste nestartovala s plným žaludkem. Na cestu si pak zabalte dostatek svačinek, aby se nedostavil obávaný „hlaďák“.

Vhodným tipem na svačinu je třeba banán, který je výborným zdrojem energie a je velmi lehce stravitelný. Podobně dobrou službu udělá i rohlík s marmeládou či máslem. Výborné je také vézt v kapse dresu pytlík se sušeným ovocem namíchaným s oříšky a rozinkami.

Sofistikovanější cyklistické stravování představují různé speciální potravinové doplňky jako jsou energetické tyčinky a gely. U nich se řiďte doporučeními výrobců a ideálně si je vyzkoušejte na předchozích vyjížďkách. Skvělé jsou hlavně v případech akutní potřeby doplnění většího množství „energetického paliva“.

Jídlo si zabalte do menších dávek a také v menších dávkách jídlo konzumujte. Ideální je průběžně ukusovat svačinu v určitých intervalech. Stejně jako u pití platí, že pokud dostanete hlad, je příliš pozdě. Na druhou stranu se vyvarujte jednorázové konzumaci větší porce jídla třeba v restauraci. Tělo má pak plno práce se zpracováním potravy a pojede se vám velmi špatně. 

Mít najeto

Kondici jen těžko ošálíte. Snad jen při krátkém rekreačním výletu, ale sto kilometrů už není úplně rekreační vzdálenost, ať už pojedete jakýmkoliv tempem. Proto doporučujeme před stokilometrovým výletem určitě potrénovat.

Vhodné je najet ve dvou či třech předcházejících měsících několik výletů v délce okolo 60 km a všeobecně v průběhu týdnů přípravy pravidelně sportovat. Skvěle můžete na stokilometrové trati zužitkovat natrénovanou vytrvalost z jiných sportovních disciplín jako je třeba běh. Počítejte, že při rekreačně-sportovním tempu strávíte v sedle silničního kola na stokilometrové trati okolo 4 až 5 hodin.

Mít na čem

Nezapomeňte, že vyjížďka není jen o vás, ale také o vašem kole. Není nic horšího, než když kolo začne během jízdy zlobit, nepřehazuje, nebrzdí nebo má jiné závady.

Kontrolu technického stavu kola určitě nikdy nepodceňte, a pokud nejste technicky zdatná, nebo se vám o kolo nepostará partner, obraťte se raději na naše servisní techniky. V sezóně mají hodně napilno, takže se na servis rezervujte s dostatečným předstihem před akcí. Pokud by bylo i tak plno, řekněte, že s námi jedete na Rapha Women’s 100 / #SBCRide, a naši servismani určitě přimhouří oko a na servis vás vezmou mimo pořadí.

Pokud se chystáte na kole něco měnit, udělejte to raději s dostatečným předstihem před akcí, a s novými komponenty ještě udělejte kratší vyjížďku či vyjížďky. Ať už to je vyměněný řetěz, sedlo nebo nové pláště. Je dobré si je vyzkoušet a zvyknout si na ně.

Mít v čem

Stejně důležité jako kolo je i vhodné cyklistické oblečení a obuv. Jen kvalitní cyklokalhoty s pohodlnou vložkou a lehký, prodyšný dres vám mohou zajistit dostatek pohodlí, abyste se mohly soustředit na jízdu. To samé platí o cyklistických tretrách, které navíc zvýší váš výkon. Cyklistické rukavice zase zamezí při takto dlouhé vyjížďce otlakům či nepříjemnému brnění rukou. Nezapomeňte ani na doplňky pro případ zhoršeného počasí. Samozřejmostí je cyklistická helma, ideálně silniční, tedy lehká a dobře odvětraná. Základem jsou i cyklistické brýle, které chrání nejenom před sluncem, ale i poletujícím hmyzem či odlétajícími kamínky.

Naše doporučení je následující
 

Co na sebe v létě za teplého počasí a při dobré předpovědi:

Co na sebe v létě za horšího počasí nebo při nejisté předpovědi:

 

Mít s čím

Při přípravě na stokilometrovou vyjížďku nepodceňte otázku co s sebou, abyste v případě defektu měly s čím se pustit do opravy, ať už sama, nebo s pomocí někoho okolo vás.

Minimální doporučená technická výbava čítá:

V kapse vašeho dresu by také neměl chybět následující trojlístek:

 • občanský průkaz a průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny
 • peníze
 • mobil (dostatečně nabitý).

Mít s kým

V rámci Rapha 100 / #SBCRide se počítá s tím, že se pojede ve skupině. Využijte naplno této výhody a poskytněte si navzájem podporu, a to jak psychickou, tak faktickou. Pravidelným střídáním na čele a jízdou v háku ušetříte mnoho sil.

Mít info

Informujte se ještě před vyjetím o tom, kudy povede trasa, zejména jaké je převýšení, a kde na vás čekají větší kopce. Jen tak si budete umět správně rozvrhnout síly a jen tak něco vás cestou nepřekvapí. Tedy nepříjemně, příjemných překvapení vám naopak přejeme co nejvíce a těšíme se na jejich společné objevování!

Užijte si svojí první stokilometrovou vyjížďku!

 • SBCR WOMEN´S 100 - Praha

  • 22. 7. 2018
  • Užijeme si společně příjemnou a zábavnou vyjížďku!
  SBCR WOMEN´S 100 - Praha
 • AKCE

  • Dámská jízda
  • #SBCRide
  • SBCR WOMEN´S 100 - Praha
  • a další akce pořádané naším obchodem
  AKCE