Zbrusu nový Cannondale Scalpel SE LTD s novou Lefty 120mm

Minulý rok jsme se mohli dočkat zcela nového XC modelu Scalpel, kdy spolu s ním Cannondale představil i trailovější verzi SE. Rok se s rokem sešel a Cannondale vylepšil tento model o legendární "jednonohou" vidlici Lefty Ocho ve 120 mm specifikaci. 

Staronový, přesto výjimečný

Model SE můžeme znát již z minulé sezony, kdy ho tradiční výrobce horských kol Cannondale představil spolu s klasickým XC modelem Scalpel. Už z názvu můžeme poznat, v čem je "staronový" Scalpel SE LTD Lefty tak výjimečný.

Vidlice Lefty do pořádného terénu

Legendární vidlice Lefty můžeme ve světě MTB vidět již bezmála 15 let, kdy si tuto technologii nechal Cannondale patentovat. Do současnosti jsme však tyto vidlice mohli vidět pouze ve sféře závodního cross-country, kde Lefty stihla posbírat nesčetně úspěchu. To se však před pár týdny změnilo a americká značka Cannondale představila Lefty Ocho 120mm, která je konstruovaná na ostřejší all-mountain až trailové ježdění.


Přes maraton až na trail

Než si blíže představíme novou vidlici Lefty Ocho 120mm pojďme si říct pro koho je "Sečko" určeno. Cannondale Scalpel SE je svou konstrukcí velice univerzální MTB, které můžete použít jako ostrý maratonský speciál, kde využijete skvělý balanc mezi rychlostí a komfortem v náročných pasážích nebo naopak při all-mountain ježdění ve členitém horském terénu, kde si díky delšímu zdvihu a teleskopické sedlovce naplno užijete přírodní traily a překážky.

Hezká geometrie na oko i na papíře

Cannondale Scalpel SE LTD Lefty je postaven na velice lehkém rámu, který váží včetně tlumiče 1910 g. Geometrie kola disponuje velkým offsetem přední vidlice a slušným 67° úhlem hlavové trubky, což zlepšuje stabilitu v technicky náročných pasážích. Krátká zadní stavba poté napomáha lepší trakci a mršnosti v terénu. Za zmínku stojí patentovaná technologie PivotFlex, která zcela nahradila čepy odpružení v zadní stavbě. Toto řešení podle výrobce nejen stlačilo hmotnost rámu dolů, ale také ve velké míře zvýšilo tuhost zadní stavby. 

Určitě musíme zmínit také ladné křivky rámu, které kolu neskutečně sluší, zejména pak část spodního uchycení vahadla tlumiče nebo oblast středu a hlavové trubky.

Z továrny připravený na všechno

Samotné kolo je osazeno nejvyšší mechanickou sadou Sram XO1 1x12 a lehkými karbonovými klikami Truvativ Stylo. Rychlost ve šlapavých pasážích dodávají lehká zapletená karbonová kola Hollowgram 25. O klíčové odružení se stará již zmíněná vidlice domácí provenience Lefty Ocho 120 mm a zadní tlumič RockShox SIDLuxe Ultimate o zdvihu 120mm. Nesmíme zapomenout na brzdy, kdy Cannondale sází u této vidlice na kotouč o průměru 203 mm, což zase napovídá tomu, že se na náročnou cestu trailem určitě počítalo. Brzdy jako takové jsou značky Sram a to konkrétně model Level TLM. 

V oblasti kokpitu najdeme karbonová řidítka a představec domácí výroby Cannondale. Výborný prvek na traily a maratony je teleskopická sedlovka. Na Scalpelu SE LTD Lefty najdeme teleskopickou sedlovku Cannondale v rozsahu zdvihů dle velikosti od 100 mm do 150 mm. 

Když shrneme osazení, můžeme s klidem říct, že nový Scalpel je už z továrny připravený na vše. Také hmotnost 11.22 kg není na 120 mm zdvihu špatná, což potvrzuje fakt, že klasický Scalpel je oproti "Sečku" v podobném set-upu jen o pul kila lehčí. Velice rychlý typ na snížení hmotnosti třeba až o 500 g a tím i zlepšení jízdních vlastností je přestavba na bezdušové provedení.

Články

10.03.2021

Trailová vidlice Lefty Ocho 120

Legendární vidlice Lefty slaví bezmála 15 let od jejich představení značkou Cannondale. Doposud byly vidlice Lefty doménou…

11.03.2021

Cannondale Scalpel 2021 SE LTD Ocho 120 - Beroun

Druhá série fotografií přímo od nás ze SBCR. Právě představený model Scalpel 2021 SE LDT s vidlicí Lefty Ocho 120 ze zimního…

21.05.2020

Nový Cannondale Scalpel 2021 - Představení modelu

Cannondale právě teď odhalil svého zástupce v segmentu XC, nový Scalpel 2021. Ve svých promo materiálech hovoří o “new…