Jak vybrat omotávku na kolo

Cyklistické omotávky na řídítka by měly zpříjemnit úchop, zabránit klouzání rukou a omezit vibrace přicházející do dlaní. Při výběru si všímejte, z jakého jsou vyrobeny materiálu, jak jsou silné, zda mají gelové polstrování a zda nabízejí možnost snadné instalace na kolo. Posledním důležitým atributem zejména pro ortodoxní silničáře je samozřejmě barva omotávky.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu omotávky na kolo.

Důležité atributy při výběru omotávky na kolo:

  • materiál
  • síla omotávky
  • konstrukce gel/bez gelu
  • snadnost instalace (přilnavé chlupaté okraje, možnost nízkého omotání)
  • barva

Materiál omotávky

Materiál omotávky by měl být v každém případě neklouzavý, tak aby zajistil pevný a bezpečný úchop řídítek. Některé materiály mají také dobrou přirozenou schopnost pohlcovat vibrace, bezkonkurenční je v tomto směru korek, který v omotávce často bývá zkombinován s další materiálovou složkou. Velmi praktické je, pokud lze materiál omotávky snadno čistit. Rozhodujícím atributem při výběru materiálu omotávky ovšem nejspíš bude, jak vám bude příjemný v rukou.

Síla omotávky

Síla omotávky je rozhodujícím faktem, který ovlivňuje pocit pohodlí jezdce i jeho jistotu úchopu řídítek a přesnost ovládání kola. Obecně platí, že čím silnější omotávka, tím je jízda pohodlnější a vibrace přicházející od terénu jsou menší. Naopak čím je omotávka slabší, nebo chcete-li tenčí, tím větší je jistota úchopu, přesnost ovládání i reakce na terénní nerovnosti. Každý jezdec si musí přijít na to, co více potřebuje, nebo co mu více vyhovuje. To se samozřejmě může lišit při různých cyklistických disciplínách a na různých površích.

Gelové omotávky

Gelové omotávky patří k nejpohodlnějším na trhu, samozřejmě to zahrnuje nevýhody uvedené o odstavec výše. Kromě samotných omotávek existují také gelové vložky pod omotávky, které mohou změnit úchopový tvar řídítek a přizpůsobit ho tvaru vašich rukou nebo tomu, co vám více sedí.

Snadnost instalace

Snadná instalace neznamená jen pohodlí při samotném omotávání řídítek, ale ovlivňuje také výslednou kvalitu omotání, a tím i vašeho úchopu. Kvalitní omotávky by měly být dostatečně pružné a disponovat ztečenými chlupatými přilnavými okraji pro snadné a pevné přilepení další vrstvy. Jen tak docílíte rovnoměrného, tenkého a precizního omotání.  

Barva omotávky

Sice platí, že barva nejezdí, na druhou stranu však nepsaná silničářská pravidla velí mít barvu omotávky stejnou, jako je barva sedla. Záleží jen na vás, jestli je chcete dodržet, nebo prostě sáhnete po barvě, která se vám líbí nejvíc.