Basic informations
| Category | XC, marathon bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | Specialized |
| Catalog number | 90326-00 |
Technical parameters
| Frame color | blue |
|---|---|
| Wheel size | S, M, L, XL |
| Wheel diameter | 29 |
| Construction | Full suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Epic |
| Advanced state of rider | Racing |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x12 |
| Weight | 10,0 kg (M) |
| Frame | S-Works FACT 12m Carbon, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineered™, SWAT downtube storage, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear dropout, internal cable routing, 120mm of travel, Optimized for wireless drivetrain and seatpost |
| Fork | RockShox SID ULTIMATE Flight Attendant, Ride Dynamics developed 3 position, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Shock absorber | RockShox SIDLuxe ULTIMATE Flight Attendant, Ride Dynamics developed 3 position, Solo Air, 190x45mm |
| Front wheel | Roval Control World Cup, Mini hooked carbon, 28.5mm inner width, tubeless ready, Roval Control World Cup hub, DT Swiss ceramic bearings, Roval Carbon spokes w/ Ti end pieces |
| Rear wheel | Roval Control World Cup, Mini hooked carbon, 28.5mm inner width, tubeless ready, Roval Control World Cup hub, DT Swiss 180 internals, Roval Carbon spokes w/ Ti end pieces |
| Front tyre casing | Specialized Fast Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Back tyre casing | Specialized Air Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Cranks | SRAM / Quarq XX SL Eagle Power Meter Crankset, DUB 170mm/175mm |
| Chainring | 34T |
| Center | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Sorting | SRAM AXS POD Ultimate Controller |
| Derailleur | SRAM XX SL Eagle AXS |
| Cartridge | SRAM CS-1299 10-52t |
| Chain | SRAM XX SL Eagle |
| Front brake | SRAM Motive Ultimate, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear brake | SRAM Motive Ultimate, 4-piston caliper, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Handlebars | Roval Control SL Integrated cockpit, 60mm X- 12 degree integrated stem, 8-degree backsweep, 1 degree upsweep, 760mm wide |
| Flu | Specialized Trail Grips |
| Stem | Roval Control SL Integrated cockpit, 60mm X- 12 degree integrated stem, 8-degree backsweep, 1 degree upsweep, 760mm wide |
| Seat | Specialized S-Works Power Mirror, Carbon Rails, 143mm/155mm |
| Seat post | RockShox Reverb AXS, 30.9mm, S: 125, M/L: 150, XL: 175mm |
| Special collection | S-Works |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The all-new top-of-the-line S-Works Epic 8 develops the formula for the fastest bike by integrating capability, efficiency and light weight. Modern XC trails require more and more skills every day.
Here comes the S-Works Epic 8. You'd be hard pressed to find anything better.
Thanks to improved kinematics, it's the most efficient bike ever tested in Specialized, where custom-tuned shock absorbers absorb every bump. It's a wolf in wolf's clothing.
If you're an XC racer or prefer to ride at top speed, the Epic 8 is the bike for you.
UNRIVALLED CAPABILITY: The most capable 120mm travel bike in the world. You'll be amazed at how the progressive geometry of the Epic 8 delivers technical terrain capability along with fast, efficient climbing and acceleration. The absurd lateral and torsional stiffness of the frame is also reflected in the very precise handling.
WHAT INEQUALITIES?: Compared to the previous generation, the new Epic 8 absorbs 12% more shock and vibration than the previous generation, so you'll be less tired and can keep moving forward while others suffer.
TUNED RIDE DYNAMICS: The Specialized Ride Dynamics team has developed a custom setting for the Epic 8 shock. The unique damping characteristics prescribed by the folks at Ride Dynamics, holistically enhance the riding experience. By tuning the shocks, along with a frame re-tuning and new kinematics, you get a bike that rides better and better.
BIOMECHANICAL EFFICIENCY: By optimizing the suspension kinematics, the Specialized Ride Dynamics team reduced inefficient pedaling sway by 20%, while maintaining active suspension for effective bump absorption to keep you in the best pedaling position. It's the most efficient suspension bike ever developed in Specialized.
MORE AND LESS: You won't find a single extra gram of inefficiency with Epic 8. All Epic models are now equipped with the SWAT 4.0 system to hold all your essentials. The Epic also has an integrated steering stop to prevent scrapes on the top frame tube from falls and handlebar spins. Despite all the upgrades and additions, the new S-Works Epic 8 frameset has actually lost 76 grams.
ROCKSHOX FLIGHT ATTENDANT: Free yourself from thinking about how you should adjust your suspension for ever-changing terrain and just enjoy the freedom and speed of the moment. The Specialized Ride Dynamics team has tuned the electronically controlled RockShox Flight Attendant suspension (available only on S-Works models) to collect instantaneous terrain data at incredible speed and adjust the suspension characteristics accordingly, so you always get the most efficient ride.
Main advantages and parameters:
- The most capable 120mm travel bike on the planet
- 20% less rocking effect when pedalling
- 12% more effective absorption of unevenness
- RockShox SIDLuxe ULTIMATE shock
- RockShox SID ULTIMATE fork
- Flight Attendant Wireless Electronic Suspension Adjustment System
- Roval Control World Cup carbon wheelset
- Roval carbon integrated cockpit
- Top of the line drivetrain and electronic wireless shifting Sram XX SL T-Type AXS 1x12
- SWAT 4.0 lower frame tube storage system
- Hydraulic four-piston disc brakes Sram Level Ultimate Stealth
Size chart
About brand Specialized
Specialized is an American brand that has been manufacturing bicycles, components and cycling accessories, including helmets, cycling shoes and saddles, since 1974. It is known for its use of innovative technology and its products are used by top riders around the world.

























































































