Basic informations
| Category | Sports mountain bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | Specialized |
| Catalog number | 91526-72 |
Technical parameters
| Wheel size | M (29), XL (29), S (27.5), XXL (29), XS (27.5), M (27.5) |
|---|---|
| Wheel diameter | 650b / 27.5″, 29 |
| Construction | Hardtail |
| Season | 2026 |
| Model series | Rockhopper |
| Advanced state of rider | Recreational, Sports |
| Frame material | aluminum |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x9 |
| Weight | 14,02 kg (M) |
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Stringing | Stainless, 14g |
| Rims | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| Fork | SR Suntour XCM, 30mm stanchions, Rx Tune, coil spring, custom Multi-Circuit damping w/lockout, QR, 80/90/100mm travel (size-specific), 40mm offset |
| Front hub | Alloy, Sealed bearing, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear hub | Alloy Sealed bearing, 6-Bolt, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Front tyre casing | Ground Control 2BR, 29/27.5x2.35, T5 |
| Back tyre casing | Ground Control 2BR, 29/27.5x2.35, T5 |
| Cranks | Stout 1x, forged alloy |
| Chainring | 30T |
| Center | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Sorting | Shimano, CUES, Right, 9-Speed Rapidfire, W/ Optical Gear Display |
| Derailleur | Shimano, CUES, 9-Speed |
| Cartridge | Shimano Cues, 9 speed, 11-46T |
| Chain | KMC eGlide 11-Speed |
| Front brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc |
| Rear brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc |
| Handlebars | Alloy Mini Rise, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Flu | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Seat | Bridge Sport, steel rails |
| Seat post | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Pedals | Specialized, platform |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
The Specialized Rockhopper Sport mountain bike is a great choice at a reasonable price for recreational to sporty riding on the terrain, on smoother trails, but also on bike paths, with a great price-performance ratio.
The bike is built on a lightweight yet rigid and durable A1 aluminium frame with thinned and hydroformed tubes. The frame has internal routing for a cleaner look and is ready for a telescopic seatpost, which you can buy to further expand your options on technical terrain.
Higher comfort and stability in the terrain is provided by the SR Suntour suspension fork with a travel of 100 mm (80 and 90 mm on the two smallest sizes for better geometric proportionality).
Specialized Rockhopper will take you to the next level in the field. The shorter rear structure and overall geometry has elements of trail bike DNA that won't get lost on any fast flowtrail.
The rigid rear structure will respond instantly with acceleration every time a bump or stumble is handled. Another advantage of a rigid trail bike is the elimination of rear suspension sag during climbs and simpler, less costly maintenance.
Main advantages and parameters:
- Lightweight yet durable A1 Premium aluminum frame with modern geometry
- SR Suntour suspension fork with 100 mm travel
- Durable and intuitive Shimano Cues 1x9 derailleur
- Hydraulic disc brakes Shimano
- Size S and M with 27.5″ wheel diameter and 80 and 90 mm fork travel
- Durable alloy rims with an internal width of 25 mm for better traction
Size chart
About brand Specialized
Specialized is an American brand that has been manufacturing bicycles, components and cycling accessories, including helmets, cycling shoes and saddles, since 1974. It is known for its use of innovative technology and its products are used by top riders around the world.

























































































