Basic informations
| Category | Full suspension e-bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | Specialized |
| Catalog number | 95226-33 |
Technical parameters
| Frame color | black |
|---|---|
| Wheel size | S2 (29), S3 (29), S4 (29), S5 (29), S6 (29), S1 (27.5/29) |
| Wheel diameter | 650b / 27.5″, 29 |
| Construction | Full suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Levo R |
| Advanced state of rider | Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x12 |
| Weight | 21,76 kg (S3) |
| Frame | FACT 11m Carbon, SWAT downtube storage, 12x148mm UDH compatible rear dropout, side entry battery, adjustable geometry, 130mm of travel |
| Fork | FOX 36 SL Performance Elite, GRIP X Damper, HSC, LSC, LSR adjust, 140mm travel, 44mm offset, 15x110mm |
| Shock absorber | FOX FLOAT Performance Elite GENIE, Ride Dynamics Developed, 2-position compression adjust, 190x45mm |
| Front wheel | Roval Traverse SL II Rim, hookless carbon, 30mm inner width, tubeless ready, 29", Industry 9 1/1 Hub, 15x110mm, 28h, Sapim D-Light Spokes |
| Rear wheel | Roval Traverse SL II Rim, hookless carbon, 30mm inner width, tubeless ready, 29", Industry 9 1/1 Hub, 12x148mm, 32H, Sapim D-Light Spokes |
| Front tyre casing | Specialized Purgatory, GRID Casing, T9 Compound, 29x2.4 |
| Back tyre casing | Specialized Purgatory, Grid Trail Casing, T7 Compound, 29x2.4 (S1 27.5x2.4) |
| Cranks | SRAM GX Alloy Crank, ISIS interface, 55mm chainline, 160 mm |
| Sorting | SRAM AXS POD Controller |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS Transmission |
| Cartridge | SRAM GX Transmission, XS 1275, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission 12-Speed Flattop Chain |
| Front brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200 mm rotor |
| Rear brake | SRAM Motive Bronze, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200 mm rotor |
| Handlebars | Specialized Alloy, 30mm/40mm rise, 35mm, 800mm wide |
| Flu | Specialized Trail Grips |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Seat | Body Geometry Power Comp, steel rails |
| Seat post | X-Fusion Manic, 34.9, S1-S2: 125mm, S3: 150mm, S4: 170mm, S5-S6: 190mm Travel, 0mm offset |
| Engine storage | central drive |
| Engine | Specialized 3.1 Motor, 105Nm torque, 810W power |
| Engine control | Mastermind TCU, 2.2" high resolution screen, fully customizeable with Specialized app, works with Apple Find My |
| Battery | 840wh battery |
| Battery capacity (Wh) | 840 |
| Charger | Specialized 4amp charger |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The full-suspension e-MTB Specialized Levo R combines full e-MTB performance with the lightness, playfulness, precision, and natural feel of a classic trail bike.
Compared to the classic Levo 4 model, it feels significantly more lively and intuitive, reacts instantly to body movements, and supports a smooth flow riding style.
It's not just another variant of the Levo model – it creates a completely new category of electric trail bikes called Electric Rally.
The powerful Specialized 3.1 motor, with a torque of 105 Nm and a maximum output of 810 W (limited to 250 W), provides natural, immediate support, without jerkiness, and combined with a large-capacity 840 Wh battery, allows for long rides without worrying about range.
If the range isn't enough, the bike can be equipped with an additional battery – a range extender, which you can smoothly place in the bottle cage, connect with a cable, and get a total support of up to 5 hours of riding. The range extender must be purchased separately.
The entire electric support system is controlled by the Mastermind TCU unit, with a 2.2" high-resolution display smoothly integrated into the top tube. With the wireless controller right next to the grip, you can not only change support modes but also scroll through ride data displayed on the screen. The unit also includes anti-theft protection and the Apple Find My function, which allows for bike location.
The FACT 11m carbon frame, with trail-tuned geometry and a combination of 140/130 mm suspension travel, ensures confidence on descents, efficiency on climbs, and exceptional agility in technical sections. The frame of the Levo R model is 530 grams lighter than that of the classic Levo 4 model.
In S1 sizes, the bike is delivered in a mullet setup, or mixed geometry, with a rear 27.5-inch and front 29-inch wheel, for better proportionality and playfulness. Other sizes use 29-inch wheels front and rear.
The rear suspension is handled by a Fox shock with Genie technology, which gives the air shock much greater capabilities and possibilities, similar to a coil shock.
The Levo R thus appeals not only to experienced trail riders but also to bikers transitioning from classic bikes who want full power without the feeling of a heavy e-bike.
Key advantages
- full power in a lighter and more playful design
- powerful and naturally responsive Specialized 3.1 motor
- maximum output of 810 W and 105 Nm
- long range with the option to extend using the Range Extender
- lighter FACT 11m carbon frame with internal SWAT storage
- rally-tuned and adjustable geometry for fast and precise riding
- FOX suspension with sensitivity to small bumps and sufficient support for larger obstacles
- SRAM Transmission wireless shifting designed for e-bike loads
- Carbon wheelsets ready for sporty trail use
- Clear Mastermind display with detailed assistance settings
- SWAT storage in the down tube accessible after opening the battery cover
- Ideal choice for riders transitioning from XC, trail, or conventional bikes
S-Sizing designations very well reflect the riding style that anyone can have, despite their height being completely different. In practice, the individual sizes are very overlapping. This means that smaller sizes are more playful and ideal for technical riding at lower speeds. Sizes in the middle of the range are suitable for a balanced riding style where a good compromise between agility and stability is needed. The largest sizes are the most stable even at higher speeds and are suitable for very rough terrain where you have to overcome large obstacles such as drops and jumps.
GENIE Shock Technology
represents a breakthrough in suspension, combining a playful, responsive ride with the seemingly endless lift of a downhill bike. This is Specialized's own patented air suspension technology. It's like riding a magic carpet.
The Genie Shock provides a customizable improvement in linear travel in the middle of the stroke similar to a conventional spring, with a more progressive end of stroke to prevent the run-in that is typical of air springs.
Simply the best of both spring and air suspension worlds.
Better shock absorption management
Thanks to better shock absorption management (16.3% compared to classic air suspension), the Levo behaves like a bike with much greater travel.
Better grip
The Levo provides 57% better traction than standard air suspension, even outperforming its siblings with larger travel without Genie technology.
Forget about stops
The Genie damper hits the stop 39% less than a traditional air suspension because it benefits from a higher progression of suspension travel in the last 30% of travel.
Size chart
About brand Specialized
Specialized is an American brand that has been manufacturing bicycles, components and cycling accessories, including helmets, cycling shoes and saddles, since 1974. It is known for its use of innovative technology and its products are used by top riders around the world.

























































































