Basic informations
| Category | XC, marathon bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | Specialized |
| Catalog number | 90326-33-V |
Technical parameters
| Frame color | purple |
|---|---|
| Wheel size | L |
| Wheel diameter | 29 |
| Construction | Full suspension |
| Season | 2026 |
| Model series | Epic |
| Advanced state of rider | Racing |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x12 |
| Weight | 11,17 kg (M) |
| Frame | FACT 11m Carbon, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineered™, SWAT downtube storage, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear dropout, internal cable routing, 120mm of travel |
| Fork | RockShox SID Select+, Ride Dynamics developed 3 position, TwistLoc remote adjust, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Shock absorber | RockShox SIDLuxe Select+, Ride Dynamics developed 3 position, TwistLoc remote adjust, Solo Air, 190x45mm |
| Front wheel | Roval Control SL V, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, DT Swiss 370 hub, Sapim D-Light Straight Pull, 6 bolt |
| Rear wheel | Roval Control SL V, Hookless carbon, 29mm inner width, tubeless ready, DT Swiss 370 hub, Sapim D-Light Straight Pull, 6 bolt |
| Front tyre casing | Specialized Fast Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, TLR, 29x2.35 |
| Back tyre casing | Specialized Fast Trak, Flex Lite Casing, T5/T7 Compound, TLR, 29x2.35 |
| Cranks | Shimano XT 8200, 34t, XS:165mm, S-M:170mm, L-XL:175mm |
| Chainring | 32T |
| Center | Shimano, BB-MT801, Threaded |
| Sorting | Shimano XT Di2 |
| Derailleur | Shimano XT Di2, 12-speed |
| Cartridge | Shimano XT M8200, 12-speed, 10-51 |
| Chain | Shimano XT |
| Front brake | Shimano XT 8200, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear brake | Shimano XT 8200, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Handlebars | Specialized Alloy Minirise, 10mm rise, 750mm, 31.8mm clamp |
| Flu | SRAM Slip on with Twist-Loc |
| Stem | Specialized XC, 3D-forged alloy, 4-bolt, 6-degree rise |
| Seat | Body Geometry Power Comp, steel rails |
| Seat post | X-Fusion Manic, 30.9, XS: 100mm, SM: 125mm, M-L: 150mm, XL: 170mm Travel, 0mm offset |
Product description
The bike has damaged paint in two places, the down tube and the chainstay just behind the crankset - see photo in the gallery
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The Specialized Epic 8 full-suspension mountain bike advances the formula for the fastest bike through the integration of capability, efficiency, and lightweight design. Modern XC trails require more and more skills every day. Epic 8 is coming. Thanks to improved kinematics, it's the most efficient bike ever tested in Specialized, where custom-tuned shock absorbers absorb every bump. It's a wolf in wolf's clothing.
If you're an XC racer or prefer to ride at top speed, the Epic 8 is the bike for you.
UNSURPASSED CAPABILITY: The world's most capable 120mm travel bike. You'll be amazed at how the progressive geometry of the Epic 8 delivers technical terrain capability along with fast, efficient climbing and acceleration. The absurd lateral and torsional stiffness of the frame is also reflected in the very precise handling.
WHAT INEQUALITIES?: Compared to the previous generation, the new Epic 8 absorbs 12% more shock and vibration than the previous generation, so you'll be less tired and can keep moving forward while others suffer.
TUNED RIDE DYNAMICS: The Specialized Ride Dynamics team has developed a custom setting for the Epic 8 shock. The unique damping characteristics prescribed by the folks at Ride Dynamics, holistically enhance the riding experience. By tuning the shocks, along with a frame re-tuning and new kinematics, you get a bike that rides better and better.
BIOMECHANICAL EFFICIENCY: By optimizing the suspension kinematics, the Specialized Ride Dynamics team reduced inefficient pedaling sway by 20%, while maintaining active suspension for effective bump absorption to keep you in the best pedaling position. It's the most efficient suspension bike ever developed in Specialized.
MORE AND LESS: You won't find a single extra gram of inefficiency with Epic 8. All Epic models are now equipped with the SWAT 4.0 system to hold all your essentials. The Epic also has an integrated steering stop to prevent scrapes on the top frame tube from falls and handlebar spins. Despite all the upgrades and additions, the new S-Works Epic 8 frameset has actually lost 76 grams.
Size chart
About brand Specialized
Specialized is an American brand that has been manufacturing bicycles, components and cycling accessories, including helmets, cycling shoes and saddles, since 1974. It is known for its use of innovative technology and its products are used by top riders around the world.

























































































