Basic informations
| Category | Full suspension e-bikes |
|---|---|
| Determination | men's, women's |
| Brand | Santa Cruz |
| Catalog number | 25303-335-859 |
Technical parameters
| Frame color | green |
|---|---|
| Wheel size | SM, MD, LG, XL, XXL |
| Wheel diameter | 650b / 27.5″, 29″ |
| Construction | Full suspension |
| Season | 2025 |
| Model series | Vala |
| Advanced state of rider | Recreational, Sports |
| Frame material | carbon |
| Brakes | disc brakes |
| Speeds/Gears | 1x12 |
| Weight | 22,37 kg |
| Frame | Vala Carbon C |
| Fork | FOX 38 Float Performance Elite, Grip X2, 160mm |
| Shock absorber | FOX Float X Performance Elite, 205x60 |
| Front wheel | Raceface ARC 30 HD |
| Rear wheel | Raceface ARC 30 HD |
| Front hub | E13 SL, 15x110, 6-Bolt, 32h |
| Rear hub | E13 SL E-Spec, 12x148, XD, 6-Bolt, 32h |
| Front tyre casing | Schwalbe Magic Mary, 29x2.5, Trail Radial Ultra Soft |
| Back tyre casing | Schwalbe Magic Mary, 27.5x2.5, Gravity Radial Soft |
| Cranks | SRAM GX Eagle Cranks, 160mm |
| Sorting | SRAM AXS Pod Bridge |
| Derailleur | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12spd |
| Cartridge | SRAM GX Eagle T-Type, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle T-Type, Flattop, 12spd |
| Front brake | SRAM Maven Bronze Stealth |
| Rear brake | SRAM Maven Bronze Stealth |
| Handlebars | OneUp Aluminum Bar, 35mm Rise, 800mm |
| Flu | Santa Cruz Bicycles House Grips |
| Stem | OneUp Stem, 42mm or Burgtec Enduro Stem, 42mm |
| Seat | SDG Bel-Air V3, Max Lux-Alloy Atmos |
| Seat post | OneUp Dropper Post, 31.6 |
| Engine storage | central drive |
| Engine | Bosch Performance CX BDU38 |
| Battery | Bosch PowerTube Battery 600Wh |
| Battery capacity (Wh) | 600 |
Product description
Specifications may be changed by the manufacturer without reason.
Product pictures are for reference only.
For higher models with stock availability at the supplier, a deposit may be required to order the bike. After you have placed your order, our customer support centre will contact you in this regard. For bikes that we normally have in stock, a deposit is not required.
The Santa Cruz Vala full-suspension electric bike is an ebike with maximum power, battery capacity, and maximum capability, durability and agility. Years of experience in building capable, fun and durable bikes have been combined with first-class Bosch drive components. The result is a fun bike that can efficiently handle a wider range of trails and saves your energy so you can handle them playfully too.
The powerful Bosch Performance CX motor is powered by a lightweight (3 kg) integrated battery with a capacity of 600 Wh, which can be expanded with an additional PowerMore external battery with a capacity of 250 Wh for longer rides (this additional battery must be purchased separately.
You have the entire Bosch electric drive system under your thumb thanks to the minimalist wireless controller on the grip. The easy-to-read and subtly integrated display on the top frame tube then allows you to quickly read data about the system status.
Four-pivot linkage system instead of VPP
Due to the difficulty of placing a full-fledged electric motor in the places where VPP pivots are normally located, a completely new linkage system has been designed that combines a balance of properties that prevent excessive bobbing when pedalling (anti-squat) and at the same time does not stiffen and stop working during intensive braking (anti-rise). The result is a linkage system that reduces kickback into the pedals due to the work of the rear suspension on bumps, while the suspension does not bob unnecessarily, but remains functional when you pedal hard on a rough trail.
The bike is designed and delivered in a mixed geometry (“mullet”) with a 27.5" wheel at the rear for greater handling and a 29" wheel at the front for greater stability.
The rear stay pivot (flipchip) allows you to adjust the height of the centre from the ground (+/-4 mm) and change the head angle (+/- 0.3 degrees).
The rear shock absorber has a pivot that changes the suspension travel (progression) by 26/29%.
The rear stay with large pivots and bearings has been designed for high durability and longer service intervals.
The rear stay bearings are covered by a lifetime warranty of free replacement for the first owner directly from the manufacturer.
Main advantages and parameters:
- modern geometry of the Carbon C carbon frame
- powerful Bosch Performance CX motor (max. 600 W and 85 nm)
- lightweight integrated battery with a capacity of 600 Wh
- possibility to expand with an external 250 Wh battery (must be purchased separately)
- mixed “mullet” geometry with a 27.5 inch wheel at the rear and a 29 inch wheel at the front
- 150/160 mm travel (rear/front)
- FOX suspension components
- wireless electric drive control on the handlebars
- display on the top tube
- flip chip for adjusting the geometry of the centre height and head tube angle
- rotating damper pivot for changing the spring rate progression 26-29%
- Sram GX AXS 1x12 T-Type wireless electronic shifting
- Sram Maven Bronze Stealth hydraulic disc brakes
- telescopic seatpost
Size chart
About brand Santa Cruz
Legendary American bike brand founded in 1993 in Santa Cruz, California, today offering high-end mountain bikes built primarily on Virtual Pivot Point or VPP suspension.

























































































